Прескокнете до главната содржина

10 Примери за резиме и био на LinkedIn кои ќе ви помогнат да создадете своја

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба 13 мин прочитано

Проверете 10 одлични примери за резиме на LinkedIn кои ќе ве инспирираат да напишете совршена биографија што ќе го привлече вниманието на сите посетители на вашиот профил.

Вашето резиме на LinkedIn е повеќе од само професионална биографија - тоа е личен билборд кој ги прикажува вашите достигнувања, вештини и она што ве прави единствени. Од таа причина, мора да напишете добра, а ние ќе ве инспирираме со некои од најдобрите таму.

На крајот на краиштата, истакнувањето е клучно, а привлечното резиме на LinkedIn може да биде разликата помеѓу тоа да се занемари и да го привлече вниманието на потенцијалните работодавци.

Значи, дали сте подготвени да го трансформирате вашиот профил на LinkedIn во неодолив магнет за можности? Нурнете во овие 10 истакнати резиме примери на LinkedIn!

Што е резиме на LinkedIn и зошто е важно?

Првите работи прво: Вашето резиме на LinkedIn е Делот „За“. лоциран во близина на врвот на вашиот профил на LinkedIn. Можете да го користите за да им се претставите на потенцијалните работодавци и клиенти зборувајќи за вашето професионално искуство и вештините што ги стекнавте.

Повеќето корисници обично го користат овој дел за резиме за да се дефинираат себеси со свои зборови без да мора да го структурираат текстот со датуми, наслови и наслови.

Сепак, можете да користите а максимум 2.600 зборови да го стори тоа. Тоа, рече, LinkedIn ви овозможува исто така додадете ги вашите врвни вештини, кој ќе се појави под вашето резиме.

Запомнете, вашето резиме делува како ваш личен терен и треба да го нагласи она што ве прави уникатен и вреден професионалец. Доаѓа со неколку придобивки:

 • Подобрена видливост и брендирање— добро изработеното резиме ја зголемува можноста за пребарување на вашиот профил додека го утврдува вашиот професионален идентитет, што им олеснува на регрутерите и контактите да ве најдат и да ве запомнат;
 • Ефективен прв впечаток и ангажман— служи како ваш вовед, поставувајќи го тонот за вашиот профил и ги ангажира посетителите со увид во вашата личност и професионалниот етос;
 • Можности за вмрежување и кариера— со артикулирање на вашите цели и прикажување на вашите достигнувања, привлекувате релевантни индустриски врски и ги отворате вратите за потенцијални понуди за работа или соработки;
 • Професионално раскажување приказни—резимето ви овозможува да го раскажете вашето патување во кариерата, да ги истакнете клучните достигнувања и да ги споделите вашите аспирации за кариера пократко, правејќи го вашиот профил попривлечен.

Колку повеќе труд вложувате во пишувањето на поканувачки и импресивно резиме на LinkedIn, толку полесно ќе го привлечете вниманието на вашите посетители и ќе ја добиете вашата работа од соништата.

Проверете ги овие 10 најдобри примери за био на LinkedIn!

Можете да напишете извонредно резиме на вашите претходни работни места на многу различни начини, а ние собравме бројни примери за да ви го покажеме тоа.

Еве 10 извонредни резимеа од експерти од различни индустрии и позиции, кои можете да ги проверите за да видите што ги прави исклучителни.

1. Карен Абат користи нумерирана листа за да ги покаже најдобрите работи за неа

Збирен пример на Карен Абате на LinkedIn

Карен е SVP и креативен директор во Wunderman Thompson со ѕвезден дел за резиме на LinkedIn во однос на достигнувањата и форматирањето.

Таа едноставно реши да ги наброи сите нејзини најголеми достигнувања и да ги структурира околу забавна анегдота за тоа како дошла да работи во нејзината индустрија.

Кога го читаат нејзиното резиме, посетителите на нејзиниот профил се чувствуваат како да разговараат со неа на шолја кафе, додека разменуваат животни приказни.

Кои линии ни се допаднаа?

 • Најпрво, нумерираната листа, бидејќи секогаш дава структура на секое парче пишување.
 • „Создадов кампањи за повеќе иконски брендови отколку што можете да го размрдате iPhone.
 • „Ја сакам секоја чудна работа на интернетот“.

2. Адам Бухбиндер има напишано многу страсно резиме на LinkedIn

Збирен пример на Адам Бухбиндер LinkedIn

Овој потпретседател за продажба и маркетинг US K-12 во Boclips нè води на кратко, но живописно патување на неговите академски и професионални искуства во животот, почнувајќи од неговата страст за студирање образование.

Адам потоа го раскажува својот прв опис на работното место и како го искористил за да се искачи на респектабилна позиција од која и помогнал на компанијата неизмерно да расте.

На крајот, тој ги допира неговите најважни лични карактеристики, од неговите комуникациски и пишувачки вештини до неговата способност да ги надмине предизвиците како дел од тимот.

Кои линии ни се допаднаа?

 • Развив страст за образование и визија да ја направам писменоста достапна за секој студент.
 • „Јас сум одговорен за над 90% од продажбата на компанијата“.
 • „Воден сум од мисијата да ги поддржам наставниците и да ги унапредам можностите за сите ученици“.

3. Танмој Саха има многу приземен пристап при поврзувањето

Резимениот пример на Tanmoy Saha LinkedIn

Танмој се труди да им покаже на сите дека е еден од нив споделувајќи ги сите работи што ги сака во животот. Плус, неговите читатели знаат дека тој е тука да им помогне на нивното патување.

Што се однесува до различноста, Танмој им дава до знаење на своите читатели дека тешко дека ќе најдат некој поприфатлив од него. На крајот на краиштата, тој патувал низ целиот свет за да запознае луѓе од секаде.

Едно нешто што несомнено ќе им се допадне на сите во неговото резиме е тоа што е без жаргон и го покажува неговото докажано искуство. Односно, тој не користи индустриски гласови наменети за вработување менаџери; пишува со едноставен и пристапен англиски за да биде разбирлив за сите.

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Јас сум супер Деси кога станува збор за крикет и Боливуд“.
 • „Го обиколив светот во повеќе од 45 земји“.
 • „Ако си добар, ќе се трудам да ти помогнам“.

4. Стринг Нгујен дозволува нејзината креативност да блесне во нејзината биографија

Стринг Нгујен LinkedIn резиме пример

Што друго би очекувале од личност чија работа вклучува создавање на прекрасни светови и ликови од резимето на LinkedIn што ви кажува сè за тоа?

Па, ќе ве пречека ролеркостер од приказна која го опишува подемот на Стринг од пиле од KFC до основач на мултимилионскиот бренд наречен Chubbiverse.

Сепак, откако ви раскажа сè за нејзините подеми и падови, таа сепак ја завршува својата приказна со предупредување, духовита забелешка и врвен совет: мора да работите за тоа, но се исплати!

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Отидов од пиле на KFC до градење на мултимилионски бренд, Chubbiverse“.
 • „Во Chubbiverse, шириме насмевки и добри вибрации“.
 • „Никогаш не престанувајте да бидете креативни и да го наоѓате своето „нешто“.

5. Катрина О. зборува со гласот на фантастичен писател ветеран

Катрина О. Збирен пример на LinkedIn

Катрина има начин со зборови слични на искусни писатели на романи, бидејќи веднаш ве закачува со четири едноставни зборови: „Се запалив со кодирање“.

Потоа таа продолжува да ни кажува за нејзините првични соништа и надежи кои и помогнале да види дека еднаш сака да излезе од животот - тоа е добро резиме на LinkedIn токму таму.

Конечно, таа најде кодирање! Само кликна со нејзините вештини и личност. Отплеткувањето на бескрајните линии на код со креативност и трпение е она во што таа се заљуби. Во денешно време, таа учи нови јазици како страствен читател кој граба книга по друга.

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Се запалив со кодирање“.
 • „Искрата што ја пропуштав се запали во моментот кога кликнав на репродукција на моето прво видео за упатство за Python“.
 • „Јас сум може да се обликува, но сè уште го чувам мојот креативен блесок недопрен“.

6. Фернандо Силва се фаќа за работа веднаш од лилјак

Збирен пример на Фернандо Силва LinkedIn

Фернандо ја има најкратката биографија овде, но тоа не го спречува воопшто да има влијание или да зборува за својата историја на работа - и двете ги има во изобилство.

Додека ги читаат трите реда што ги ставил под сликата на својот профил, луѓето имаат желба да го запознаат за прв пат во лежерен амбиент.

Што е попогодно за добар разговор од релаксирана атмосфера со пијалок во рака и споделување приказни за вашите допаѓања и несакања? Ретко нешто!

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Жител на градот кој сака да патува“.
 • „Ништо не ме задоволува повеќе од запознавањето нови луѓе“.

7. Ласло Бок е личност која ни покажува како треба да се работи со човечки ресурси

Збирен пример на Ласло Бок LinkedIn

Претприемачот и бизнис лидер Ласло Бок е дел од програмата Top Voices на LinkedIn само за покана, каде што се собираат најистакнатите експерти за да го споделат своето знаење.

Неговиот резиме на профилот на LinkedIn е исто така на професионалната страна бидејќи е посув од останатите и користи наратив од трето лице. Ефектот? Кредибилитет и професионализам.

Во два кратки параграфи, Лазло ни ги презентира неговите професионални подвизи за тоа како тој коосновал два успешни бизниси и помогнал да се зголеми Google од $6 милијарди на компанија од $90 милијарди. Последната линија ги опфаќа неговите филантропски потфати, што е огромен личен благодет!

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Ласло ги изгради и водеше функционирањето на луѓето на Google повеќе од 10 години“.
 • „Неговите „Работни правила“ најпродавани во Њујорк! има продадено повеќе од 500.000 примероци“.
 • „Тој донираше 1001 TP3T од приходите во добротворни цели“.

8. Дамиларе Одуезо ја скрши секоја бариера што може да се замисли да се постигне толку многу

Дамиларе Одуезо Линкедин збирен пример

Дигитален бизнис стратег, експерт за раст и младински амбасадор се само неколку од многуте професионални титули на Дамиларе, за кои тој работеше напорно за да ги постигне!

Започнува со прекрасна приказна од неговото детство која целосно ја покажува неговата љубопитност - демонтирал играчки и гаџети за да разбере како тие функционираат. Од секој експеримент, научил многу за да разбере што згрешил и како може да се подобри.

Така тој го води својот професионален живот: учи од неговите и туѓите грешки и успеси за да го изгради својот човекоцентричен пристап кон животот и работата.

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Додека растев, би ја расклопил секоја играчка/игра/гаџет на повидок.
 • „Моите најголеми победи би ги припишал на мојата исклучително испитувачка природа.
 • „Ќе ме најдете како набљудувам како луѓето ги задоволуваат нивните секојдневни потреби“.

9. Тед Шахтер пократко ја опфаќа суштината на маркетингот

Тед Шахтер LinkedIn збирен пример

Како и Фернандо, и Тед е скржав со зборовите, но тоа не значи дека нема што да каже!

Всушност, Тед нè започнува со инспиративно мислење дека секој може да научи како да се пласира себеси и својот бизнис, а тој ја има тајната на успехот!

Што е тоа? Можеби ќе прашате. Напорна работа и подготвеност да се остане на работ на маркетиншките трендови и технологии. Потребни ви се најновите алатки за да функционира!

Кои линии ни се допаднаа?

 • „Никој не е инхерентно „лош“ во маркетингот“.
 • „Мојата работа е да бидам во тек со најновите трендови на потрошувачите“.

10. Гијо Метју набројува сè што сака и прави накратко и ефикасно

Збирен пример на Gijo Mathew LinkedIn

Тој го закова отворачот додека компресира сè што сака и знае да прави во две кратки реченици. Потоа, ги покрива сите позиции што ги има во текот на неговата кариера.

Конечно доаѓаме до добриот дел: сите работи што ги научил се прекрасно претставени во три кратки списоци, секоја фокусирана на еден аспект од неговата експертиза.

Последно, но не и најмалку важно, тој зборува за неговата личност и испраќа отворена покана за секој да го контактира за да разговара за технологија, софтвер и бејзбол.

Што ни се допаѓа во врска со тоа:

 • „Сакам да копам во проблемите на клиентите и да ги решавам со модерна технологија“.
 • „Го ставам клиентот во центарот на сето она што го правам“.
 • „Постојано учам затоа што никогаш не се смирувам“.

Пишување волшебно резиме на LinkedIn: Совети и трикови

Апсолутно ни се допаѓаат резимеата погоре бидејќи тие се совршена комбинација на супстанција и стил и функционираат добро и покрај нивните многу различни пристапи. Ако сте барател на работа што бара да напише нешто исто толку добро, следете некои или сите од овие практики:

 • Започнете со а силна воведна изјава што ја доловува вашата образовна позадина, професионален идентитет и основни јаки страни;
 • Прилагодете го вашето професионално искуство и описот на работните места усогласете се со вашите цели во кариерата, фокусирајќи се на релевантни достигнувања;
 • Дајте приоритет и наведете ги вашите врвни вештини, особено оние со голема побарувачка во вашата индустрија. На крајот на краиштата, најрелевантните информации мора да бидат видливи во секое време;
 • Измерете ги вашите достигнувања со конкретни примери и метрика да обезбеди контекст и влијание;
 • Вклучете личен допир со споделување на вашите професионални мотивации или уникатни аспекти на вашето патување во кариерата;
 • Осигурајте се дека вашето резиме е прилагодени на вашата целна публика, како одраз на јазикот и очекувањата на вашата индустрија;
 • Оптимизирајте го вашето резиме за пребарување на LinkedIn според вклучувајќи релевантни клучни зборови поврзани со вашите вештини и индустрија;
 • Вклучи сведоштва или одобрувања од колегите и клиентите да додадат кредибилитет и лична препорака;
 • Чувајте го вашето резиме концизен и привлечен, со цел за рамнотежа помеѓу професионализмот и пристапноста;
 • Редовно ажурирајте го вашето резиме за да го одрази вашиот моментален професионален статус и достигнувања за да покажете дека ја следите вашата индустрија за време на интервјуата за работа.

Едноставно е: прочитајте ги нашите фантастични примери, разгледајте ги овие совети и трикови и за кратко време ќе имате блескав хит!

Запомнете: оптимизираното резиме на LinkedIn може многу да ги импресионира потенцијалните работодавци бидејќи ги прикажува вашите лични податоци на влијателен начин.

Дали сакате да споделите многу повеќе од она што ви го дозволува вашето ограничено резиме на LinkedIn? Нема проблем! Можете да ги додадете сите ваши врски и содржини на прилагодена страница за врска во био! Потоа можете да ја вклучите наведената страница во вашата биографија на LinkedIn за да им понудите на посетителите уникатен врв во вашиот свет.

Една таква алатка е Повратна врска— услуга за поврзување во био и градител на веб-страници за сопственици на мали бизниси. Сепак, тоа прави повеќе од едноставно собирање на вашите најважни врски.

Главна целна страница на Feedlink

Всушност, добивате единствен .link домен, можете започнете блог, автоматски испрати билтен на социјалните мрежи за неколку секунди, покажете ги сите ваши прекрасни социјални медиуми и многу повеќе.

Не ни верувате? Проверете го ова Демо за фидлинк и пријавете се за бесплатна или пробна сметка!

Заклучок: Најдобрите резимеа на LinkedIn учат многу!

Извонредните резимеа на LinkedIn ја надминуваат професионалната обврска - тие се наратив што ги опфаќа вашата кариера и амбиции, што ве прави незаборавни за вашата публика.

Со црпење инспирација од најдобрите резимеа на LinkedIn, барателите на работа можат да ги покажат своите вештини и соништа, играјќи клучна улога во отклучувањето на нови можности и проширувањето на нивната мрежа. Исто така, можете да најдете и да се потпрете на образец за резиме на LinkedIn за да започнете.

На крајот на краиштата, вашето резиме е моќна алатка во вашиот професионален арсенал, која служи не само да ве разликува, туку и да поттикнува вредни врски и можности. И ако додадете а Врската „Посетете ја мојата веб-страница“ до вашиот профил на LinkedIn можете дури и да им го покажете целото портфолио.

Додека правите сопствено резиме на LinkedIn, фокусирајте се на автентичноста и целта, поставувајќи цврста основа за вашето патување и односите што ќе ги изградите на патот.

Најчесто поставувани прашања

Што прави одлично резиме на LinkedIn?

Одличното резиме на LinkedIn е она што јасно и концизно го артикулира вашиот професионален идентитет, достигнувања и цели. Тоа треба да ја одразува вашата личност и професионален етос, користејќи стратешки клучни зборови за видливост и да го прикаже вашиот уникатен предлог за вредност за да го вклучи читателот и да се истакне на конкурентен пазар на труд.

Што е добра кука за резиме на LinkedIn?

Добрата кука за резиме на LinkedIn го привлекува вниманието на читателот со презентирање на убедливо прашање, храбра изјава за вашите професионални достигнувања или уникатен аспект од вашето патување во кариерата. Треба веднаш да ја пренесе вашата вредност и да ја разбуди љубопитноста, поттикнувајќи го понатамошното читање.

Кој е пример за резиме за промена на кариерата на LinkedIn?

Пример за резиме за промена на кариерата на LinkedIn може да гласи: „Од една деценија во графичкиот дизајн до прифаќање на динамичниот свет на дигиталниот маркетинг, јас ја комбинирам креативната визија со стратегиите засновани на податоци за да креирам привлечни приказни за брендови. Искористувајќи ја мојата дизајнерска експертиза и новооткриената страст за маркетинг аналитика, подготвен сум да донесам единствена перспектива во областа на дигиталниот маркетинг“.

Како да ја издвојам мојата биографија на LinkedIn?

За да ја издвоите вашата биографија на LinkedIn, персонализирајте ја со привлечна приказна што го прикажува вашето единствено професионално патување, вклучувајќи специфични достигнувања и влијанието на вашата работа. Користете мешавина од клучни зборови специфични за индустријата и креативен јазик за да ја подобрите видливоста и да ги вклучите читателите. Конечно, вклучете професионална фотографија и приспособете го насловот за да ја одразува вашата стручност и аспирации, правејќи го вашиот профил незаборавен и карактеристичен.

Поврзани Мислења