Прескокнете до главната содржина

Што е RSS Feed? [Крајниот водич + 3 најдобри RSS читачи]

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба Читање 14 мин

Дознајте сè за RSS доводите, како тие функционираат и како тие имаат корист од вашиот бизнис веднаш. Плус, проверете ги 3-те врвни RSS читачи.

Ако сте обземени од постојаниот проток на информации на интернет, постои совршено решение: организирајте ги вестите што сакате да ги читате со RSS доводи.

Овој врвен водич за RSS доводи ви кажува сè за концептот, плус придобивките од RSS доводите и софтверот потребен за да се најдат најдобрите таму.

Вака ја враќате контролата врз потрошувачката на содржина денес!

Што е RSS Feed?

Дали знаевте дека не мора френетично да ги проверувате сите ваши омилени сајтови и објави на социјалните мрежи за најновите вести? RSS доводите работат со автоматско доставување на нивната најнова содржина директно до вашите прсти. Впрочем, RSS е моќна алатка дизајнирана да рационализирајте ја потрошувачката на информации и ве одржува поврзани со темите за кои најмногу се грижите.

Во суштина, RSS доводот (што значи резиме на страницата RDF, резиме на богата страница или навистина едноставна синдикација) е формат за доставување веб-содржини што редовно се менуваат. Можете да го гледате како персонализиран весник за дигиталната ера на кој му се потребни URL-адреси на RSS feed.

После тоа, ќе ги добиете сите свежа содржина директно до RSS читач штом ќе биде објавен, вклучувајќи објави на блогови, написи за вести, подкасти, видеа и многу повеќе.

Забелешка: Вашиот RSS извор е подреден хронолошки, така што најголемите објави се најновите.

Тогаш, како функционира RSS читачот?

Оваа клучна компонента ги премостува вашите омилени веб-локации со вашиот персонализиран информативен центар. Еве како функционира RSS читачот:

 1. Плаќате претплата— има бесплатни RSS читачи, но повеќето бараат претплата;
 2. Додајте ги URL-адресите на читачот— мора да ги најдете URL-адресите на RSS доводот на вашите претпочитани веб-локации, да ги копирате и да ги залепите на избраниот софтвер за читање;
 3. Читачот ги презема доводите— Читателот редовно ги проверува овие URL-адреси за нови ажурирања на содржината. Овој процес може да се автоматизира во сопствени интервали или да се активира рачно;
 4. Читателот ја анализира содржината— читателот ги анализира добиените податоци од RSS изворот, извлекувајќи информации како што се наслови, резимеа, врски и датуми на објавување;
 5. Читателот ја собира содржината— целата новооткриена содржина од вашите претплатени доводи се прикажува на централизирана локација во рамките на читачот;
 6. Читачот ве известува за нови објави— Читателот може да ве извести за нова содржина преку различни методи, како што се визуелни предупредувања, звучни известувања или ажурирања преку е-пошта.

Повеќето RSS читачи нудат дополнителни функции за подобрување на вашето искуство. Во зависност од вашиот избор, можеби ќе можете да ги категоризирате вашите RSS претплати во папки, да филтрирате одредени клучни зборови или типови на содржина, да ја преземете содржината за подоцнежен пристап и да ги споделите сите интересни написи.

На пример, проверете го главниот интерфејс на Feeder, кој го вклучува најголемиот дел од она што ви треба за да ја организирате вашата содржина, од филтрирање на објави до нивно додавање во збирки, нивно прикажување како важни и споделување на платформите на социјалните медиуми:

главна UI страница на фидер

Од таа причина, изборот на вистинскиот RSS читач може значително да влијае на вашето целокупно искуство. Подоцна ќе провериме неколку избори, но засега, ајде да видиме зошто треба да размислите за додавање RSS доводи во вашата алатка за управување со информации.

Зошто треба да се грижите за RSS доводите?

Повеќето од нас знаат дека доаѓањето до вистинските вести во вистинско време е борба во денешно време бидејќи сме бомбардирани со информации од секаде. RSS доводите се тука за да го одвојат сигналот од шумот додека контролирате кои извори на вести сакате да ги консумирате.

Постојат неколку причини зошто треба да вклучите RSS доводи во вашиот дигитален живот:

 • Ефикасност— Наместо да посетувате поединечни страници една по една, RSS доводите ги доставуваат сите ваши најнови ажурирања на една централизирана локација. Можете да го приспособите вашиот довод да прима содржини само од извори на кои им верувате и за кои сте заинтересирани и веднаш да добивате известување за нова содржина;
 • Персонализација— подгответе збирка извори што се грижат за вашите специфични интереси и цели за учење. Можете исто така да ги организирате вашите доводи во категории и папки за лесен пристап и управување, со што ќе се елиминира трошењето време како платформите за социјални медиуми;
 • Контрола и фокусирање— вратете ја контролата врз вашата потрошувачка на информации и избегајте од ехо-коморите на социјалните медиуми. Може да се задлабочите во теми за кои се грижите без да се изгубите во ирелевантна содржина, со што ќе ги минимизирате одвлекувањата за да се фокусирате на истражување;
 • Пристапност и флексибилност— читајте на вашиот десктоп, лаптоп, телефон или таблет: флексибилноста е ваша. Можете да преземате содржини за подоцнежно читање дури и без интернет конекција. Многу RSS читачи нудат интеграции со други услуги како што се апликациите за земање белешки;
 • Откријте нови гласови и идеи— Откријте содржина од независни создавачи и помалку познати извори. Можете да ги проширите вашите хоризонти со претплата на доводи од различни гледни точки и позадини, со што ќе останете инспирирани од постојан прилив на свежа содржина.

Можете да користите RSS агрегатор за сè, од примање билтени за е-пошта и гледање ажурирања на социјалните мрежи до следење на отворените работни места и следење на спомнувањата на вашиот бренд. На крајот на краиштата, тие се моќна алатка за оптимизирање на вашата потрошувачка на информации во овој бучен онлајн свет.

Каде ја наоѓате вистинската URL-адреса на RSS feed?

За да ја ослободите моќта на RSS доводите, треба да ги најдете URL-адресите на доводот на веб-локациите за кои ве интересира. Постојат неколку начини на кои можете да го направите тоа:

 • Побарајте ја иконата RSS— многу веб-локации сè уште ја прикажуваат познатата портокалова RSS икона во близина на нивното подножје; штом ќе кликнете на него, ќе можете да ја копирате URL-адресата на доводот;
 • Пребарајте ја веб-страницата— ако не е на дното, треба дополнително да ја истражите веб-локацијата; може дури и да биде скриено во посебна RSS страница;
 • Обидете се со вообичаени екстензии— овој уреден трик бара од вас едноставно да додадете „/feed“ на крајот од URL-то на веб-локацијата доколку е изградена со WordPress; за Tumblr сајтови, треба да додадете '/rss', додека блогерите бараат низа '/feeds/posts/default';
 • Користете го вашиот пребарувач— пребарувачите исто така можат да ви помогнат да ја пронајдете потребната URL-адреса на RSS feed; природно, треба да напишете „[име на веб-страница] RSS довод“;
 • Проверете ги директориумите на Интернет— одредени сајтови поврзани со RSS како Feedly, Feedburner и RSS.com исто така одржуваат директориуми со јавно достапни RSS доводи.

Иако горенаведените методи функционираат за повеќето веб-локации, понекогаш морате нурнете во кодот на веб-страницата бидејќи модерните сајтови го кријат копчето RSS. Без грижи, многу е лесно:

Чекор 1: Кликнете со десното копче каде било на веб-страницата и изберете „Прикажи го изворот на страницата“, кој отвора нов прозорец кој го прикажува основниот код на веб-локацијата;

погледнете го изворот на страницата во вашиот прелистувач

Чекор 2: Притиснете Ctrl+F (Windows) или Command+F (Mac) за да ја отворите лентата за пребарување и напишете „RSS“ или „довод“ за прелистувачот да ги означи сите релевантни случаи во рамките на кодот;

барајќи RSS во изворниот код на страницата

Чекор 3: Побарајте линии на код што содржат „href“ атрибути, бидејќи тие обично посочуваат на врски, а понекогаш и URL-то на RSS доводот ќе биде скриено во една од нив;

во потрага по href атрибути во изворниот код на страницата

Чекор 4: Ако видите URL што вклучува клучни зборови како „rss“, ‘храна, или 'xml', копирајте го и залепете го во вашиот RSS читач, кој можеби е токму она што ви треба!

залепување на URL-то на rss feed во вашиот rss читач

На пример, горната слика ја прикажува функционалноста на RSS читачот на Feedlink која едноставно бара од вас да ја копирате и залепите вашата нова URL-адреса на RSS доводот за да го генерирате вашиот RSS довод.

Пронаоѓањето на вистинската URL-адреса на RSS-доводот преку овој метод понекогаш може да потрае малку трпение, но ќе се исплати во форма на персонализиран проток на содржина прилагоден на вашите интереси.

Го барате најдобриот читач на RSS feed?

Кога ги избирате вистинските читачи на RSS фидот, треба да земете во предвид неколку функции, како што се нивниот кориснички интерфејс, леснотијата со која можете да додавате нови доводи и нивната цена. Подолу разгледуваме три избори кои се истакнуваат во овие категории: Feedlink, Feedly и Feeder.

главна целна страница за повратна врска

Додека Feedlink функционира како врска во био-алатката, таа вклучува одличен минималистички RSS фидер во својата кутија со алатки, а неговото користење е лесно. Треба само да ја креирате вашата сметка на Feedlink (можете да го пробате 7-дневниот бесплатен пробен период), да се најавите и да додадете блок RSS кога ја креирате вашата врска во био-страницата.

Имајте на ум дека опциите за RSS на Feedlink се прилично ограничени, но тие сепак вршат одлична работа. Треба само да ја пронајдете URL-адресата на RSS feed што сте заинтересирани да ја следите и да ја копирате во соодветниот блок на Feedlink. Можете исто така да додадете онолку блокови колку што сакате за да следите повеќе доводи.

Со Feedlink, добивате се што ви треба за вашиот бизнис: започнување блог, поставување автоматски билтен, прикажување на вашите социјални медиуми и многу повеќе!

Добрите страни:

 • Исклучително јасен интерфејс
 • Не бара дополнителна претплата
 • Вклучува карактеристики на страницата за врска во био
 • Можете да додадете онолку доводи колку што сакате

Конс:

 • Ограничена функционалност во споредба со полноправните RSS читачи
 • Не ви дозволува да креирате збирки на храна

[Копче CTA до Feedlink]

2. Feedly

feedly главна целна страница

Feedly е многу јасен популарен RSS читач кој доаѓа со одлични опции за пребарување и многу чист интерфејс. Тоа го прави лесно навигацијата во вашиот довод и доаѓа со голем број организациски алатки, како што се папки, ознаки и филтри, кои ви дозволуваат да ја курирате вашата содржина како што ви се допаѓа.

Дополнително, Feedly беспрекорно се интегрира со Pocket и Evernote за да создаде единствен центар за сите ваши потреби за информации. Сепак, додека да започнете дарежлив бесплатен план, за отклучување на напредните функции како што се офлајн читање и аналитика е потребна платена претплата.

Добрите страни:

 • Интуитивен и приспособлив интерфејс
 • Моќни алатки за организација за персонализирани читања
 • Беспрекорни интеграции со други платформи
 • Freemium модел: Обидете се пред да купите

Конс:

 • Може да се чувствува огромно за сложените корисници со премногу опции
 • Вредни карактеристики скриени зад платените претплати

3. Внесувач

главна целна страница на фидер

Внесувач има за цел да биде крајно засолниште за читање без одвраќање за корисниците на Интернет бидејќи се потпира на минималистички дизајн кој го отстранува сета непотребна неред-на левата страна имате список со објави, додека на десната делот за читање. На тој начин можете да се фокусирате само на она што е важно.

Моќните корисници и ентузијастите на тастатурата, исто така, ја добиваат дополнителната придобивка од ефикасната навигација со тастатура, која им помага да се движат помеѓу објавите и колоните и да управуваат со нивните доводи со брзи дејства на копчињата. Тоа, рече, ако барате премиум функции, како што се контролна табла, резимеа за е-пошта, алатки за соработка и софтверски интеграции, потребен ви е платен план!

Добрите страни:

 • Интерфејс без одвраќање за чисто потопување при читање
 • Навигација фокусирана на тастатура за читачи на брзина и љубители на тастатура
 • Вградено земање белешки за доловување идеи и увиди
 • Едноставен модел на претплата: една цена отклучува сè

Конс:

 • Ограничени организациски алатки во споредба со Feedly
 • Потребна е претплата за целосна функционалност

Како да вградите RSS довод на вашата веб-страница преку EmbedFeed?

Можете дури и да ги вградите вашите омилени RSS доводи на вашата веб-локација без оглед на градителот на веб-страниците што го користите. Ви треба само добро агрегатор на социјални медиуми како EmbedFeed.

Процесот е многу јасен и можете да ги покажете сите интересни објави на блогови, вести написи или други видови содржини базирани на RSS во само неколку чекори:

Чекор 1: Создадете сметка на EmbedFeed или стартувајте 7-дневен бесплатен пробен период;

Чекор 2: Одете до „Ходини“ > „Извори“ > „Додај нов извор“;

 • Во овој случај, ќе користиме RSS Feed како извор.
додавање на rss извор во embedsocial

Чекор 3: Додадете го RSS feed URL од сакате да повлечете содржина и допрете 'Следно';

копирање на URL-то на rss feed во embedsocial

Чекор 4: Изберете еден од фантастичните шаблони за виџети на платформата;

 • Можете исто така да започнете со дизајнирање на вашиот додаток од нула.
избирање на вашиот шаблон за графичка контрола rss feed во embedsocial

Чекор 5: Приспособете го секој аспект од вашиот додаток како што ви одговара, од наслов до распоред;

 • Секоја опција за прилагодување можете да ја најдете од лентата лево.
приспособување на вашиот додаток за rss feed во embedsocial

Чекор 6: Копирајте го кодот на виџетот и залепете го во уредникот на вашата веб-страница.

копирање на кодот на виџетот rss feed во embedsocial

Секоја чест! Вашиот додаток за RSS довод сега е во живо на онлајн локација по ваш избор, било да е тоа веб-локација или мобилна дестинација. Запомнете, секогаш можете комбинираат повеќе од еден RSS извор во вашиот графичка контрола. На тој начин, ќе ги добивате најновите вести од повеќе RSS доводи.

Покрај тоа што ви дозволува да вградите RSS доводи, EmbedFeed функционира како врвен агрегатор на социјалните медиуми што ви овозможува да се поврзете сите ваши платформи за социјални медиуми, места нема ограничувања за бројот на виџети можете да вградите, и доаѓа со секое прилагодување што можете да го замислите!

Како да креирате RSS фид за мал бизнис?

Ако сте сопственик на бизнис, креирајте сопствен RSS feed. На тој начин, вашите клиенти лесно ќе останат во контакт со сите ваши најнови ажурирања. Плус, добивате еден тон придобивки од градењето авторитет и доверба до поттикнување на заедницата и уривање на вашиот органски сообраќај.

Ако сте технолошки поединец кој може да ракува со XML-код, не мора да користите програма за создавање на RSS фидот, можете сами да се справите со развојот на RSS и да го поставите на вашата веб-страница. Сепак, нема потреба да го правите тоа кога има бесплатни приклучоци.

Еве преглед на клучните чекори вклучени:

 1. Изберете ја вашата платформа— неколку платформи ви дозволуваат да креирате RSS доводи. На пример, веб-издавачите како WordPress, само треба да додадете /feed/ на крајот од URL-то на вашата веб-страница;
 2. Направете ја вашата содржина на храна—одредете каков тип на содржина сакате да споделите во вашиот довод, како што се објави на блогови, написи, ажурирања на вести, подкасти и видеа;
 3. Генерирајте ја вашата URL адреса за довод— секоја платформа обично нуди директен начин за генерирање на уникатниот URL што делува како порта до вашата содржина. Едноставно следете ги упатствата на платформата за да го барате вашето вистинско место во RSS универзумот;
 4. Оптимизирајте ги податоците за доводот— зголемете ја привлечноста на вашата активност со основни информации како наслови, описи, датуми на објавување, па дури и слики или аудио фрагменти. Повеќето платформи нудат интуитивни интерфејси за додавање на овие податоци во вашите записи;
 5. Промовирајте го вашиот довод— споделете ја вашата URL-адреса на RSS доводот на вашата веб-локација, профилите на социјалните медиуми, потписот на е-пошта и секаде каде што сте присутни онлајн.

Можете исто така да истражувате напредни функции како филтрирање на содржината, закажување ажурирања, или приспособување на формати на храна да додадете личен допир и да ги задоволите потребите на вашата публика.

Експериментирајте, рафинирајте ја вашата содржина и ангажирајте се со вашата публика за да изградите просперитетна заедница околу вашиот уникатен проток на информации. И ако сте заглавени, има еден тон онлајн ресурси кои можат да ви помогнат да креирате фантастичен RSS фид.

Како да го користите вашиот RSS feed во вашата маркетинг стратегија?

Како сопственик на мал бизнис, треба да ја искористите секоја маркетиншка алатка што ви стои на располагање за да го зголемите вашиот досег и видливост на интернет, а нудењето концизни RSS доводи на вашите потенцијални клиенти е еден од нив. За да го извлечете максимумот од вашиот RSS feed, потпирајте се на овие стратегии:

 • Користете го за да го придвижите сообраќајот кон вашата страница— секое привлечно ажурирање ќе стане билборд за кликање, кој ќе ги одведе вашите читатели до вашата главна веб-локација; затоа, промовирајте го вашиот довод на секој онлајн портал што го имате, вклучувајќи ги социјалните медиуми и е-поштата;
 • Користете го за да го зголемите вашиот ангажман—наместо пасивно емитување, можете да го користите вашиот RSS извор за да поттикнете разговор со интегрирање на дел за коментари; на тој начин, можете да одговарате на коментари, да одговарате на прашања и да учествувате во дијалогот;
 • Користете го за да го зголемите вашиот е-пошта маркетинг— спојте го вашиот RSS извор со вашата стратегија за е-пошта со интегрирање на фрагменти од вашите најнови ажурирања во вашите е-пошта, со што ќе ги привлечете читателите да се претплатат на целосниот извор; овој пристап ја задржува вашата публика заинтересирана за вашата содржина;
 • Користете го за партнерство со други создавачи— соработувајте со други веб-локации или блогери во вашата ниша и вкрстено промовирајте ги доводите на едни со други; со тоа го проширува вашиот досег и ве запознава со нови потенцијални клиенти до кои инаку не би дошле;
 • Користете го за да понудите мултимедијална содржина— RSS доводите повеќе не се само за текст; покрај објавите на блогот, можете да понудите и подкасти, видеа, па дури и курирани галерии со слики, кои ќе ви помогнат да ја задржите вашата модерна публика заинтересирана за вашата понуда;
 • Користете го за да го зголемите вашето присуство на социјалните мрежи— наместо рачно да објавувате ажурирања на блог постови на вашите социјални медиуми, вашиот RSS читач ќе ја заврши работата наместо вас; повеќето читатели ви дозволуваат директно да објавувате на социјалните медиуми, што се грижи за вашата главоболка со свежа содржина;
 • Користете го за да го следите и анализирате ангажманот— повеќето RSS платформи нудат вредни алатки за аналитика што ќе ви овозможат да ги следите демографијата на вашите читатели, метриката на ангажманот и популарната содржина; можете да ги искористите овие сознанија за да го приспособите вашиот довод на преференциите на вашата публика.

На крајот на денот, помислете на вашиот RSS feed како динамично продолжување на вашиот бренд. Како таква, треба да ја нахраните со свежа и привлечна содржина што ќе ја претвори вашата веб-страница во енергичен центар за вашата лојална заедница. Затоа, експериментирајте и бидете креативни со тоа!

Заклучок

На крајот на краиштата, RSS доводите нудат рационализиран, ефикасен и персонализиран начин за консумирање дигитална содржина и намалување на вревата на интернетот и социјалните медиуми.

Се надеваме дека ви помогнавме да ги разберете RSS доводите и како да ги искористите за да ја вратите контролата врз потрошувачката на содржина врз основа на вашите специфични интереси.

Дури и ако сте сопственик на мал бизнис, можете да се потпрете на RSS доводите за да ја понудите вашата дигитална содржина на што е можно повеќе потенцијални клиенти, со што ќе го зајакнете вашето онлајн присуство.

Сепак, мора да го изберете вистинскиот RSS читач и/или креатор за да го подобрите вашето искуство, затоа изберете еден со лесно поставување, но сепак моќна функционалност.

Најчесто поставувани прашања

Што е RSS фидот?

Терминот „RSS feed“ е кратенка за Really Simple Syndication и е вид на веб-довод што им овозможува на корисниците пристап до ажурирана онлајн содржина во стандардизиран формат. Овие доводи може да вклучуваат целосен или сумиран текст, како и метаподатоци како датуми на објавување и авторство.

Дали некој сè уште користи RSS доводи?

RSS доводите сè уште се користат од нишата публика, особено меѓу поединци кои се запознаени со технологијата, куратори на содржини и оние кои претпочитаат рационализиран, без реклами начин да консумираат вести и ажурирања од повеќе веб-локации без да мора да посетуваат поединечни страници.

Како да го добијам мојот RSS feed?

Прво мора да се осигурате дека вашата веб-страница или блог платформа поддржува RSS. Повеќето системи за управување со содржина, како што е WordPress, автоматски генерираат RSS фид, кој обично може да го најдете со додавање „/feed“ на крајот од URL-то на вашата веб-локација.