Прескокнете до главната содржина

Топ 13 примери на билтен за сопственици на мали бизниси во 2024 година

Курирана листа на примери на билтен за малите бизниси за да добиете инспирација за вашиот сопствен билтен за социјални медиуми.

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба 19 мин прочитано

Примери на билтени за сопственици на мали бизниси

Инспирирајте се од некои од најдобрите примери на билтен за е-пошта во индустријата!

Стекнувањето и одржувањето силно онлајн присуство е клучно за долгорочниот раст на секој бизнис, а билтените се важен чекор во тоа патување!

Во ера преполна со објави на социјалните мрежи, најдобрите е-пошта на билтенот нудат поинтимно искуство додека комуницираат со секој поединечен следбеник.

Значи, ако сакате да изградите трајни односи со вашите клиенти и да го зајакнете вашиот бренд, дозволете ни да ви го покажеме инспиративниот свет на билтените.

Што е билтен за е-пошта?

Современите билтени се маркетинг алатки кои ги користат бизнисите и организациите да ја информираат својата мрежа на корисници и потенцијални клиенти за најновите случувања околу нивните производи и услуги и индустријата во која работат.

Како такви, билтените за е-пошта ви помагаат да создадете посилна врска со вашата публика додека станувате постојано присуство во нивните сандачиња со вашите различни ексклузивни согледувања, совети, и промоции прилагодени за поединецот кој ги прима.

Во суштина, вие им испраќате фокусирано почеток на разговор да ја негува лојалноста на брендот наместо уште една објава изгубена во хаосот на социјалните мрежи.

Значи, покрај учењето како да започнете блог за вашиот мал бизнис во 2024 година, треба да погледнете и да го креирате вашиот прв билтен за е-пошта што е можно поскоро.

Идеи за билтен за е-пошта за мали бизниси

Пред да нурнеме во нашата фантастична листа на примери за билтен, ајде да провериме неколку шаблони за билтен што можете да ги користите за вашите различни целни групи:

За адвокатите:

Фокус на содржина: Споделете резимеа на неодамнешни написи, објави на блогови, правни ажурирања и студии на случај или дајте одговори на често поставуваните правни прашања.

Влијание: Овој пристап го воспоставува вашиот авторитет на правната област, информирајќи ги клиентите за релевантните законски измени и покажувајќи ја вашата експертиза.

За агентите за недвижнини:

Фокус на содржина: Обезбедете им на сопствениците на куќи насоки за одржување на имотот, предлози за реновирање и ефективни методи за подобрување на вредноста на нивните домови.

Влијание: им помагате на клиентите да направат информиран избор за нивните имоти, поставувајќи се себеси како доверлив и неопходен советник во индустријата за недвижнини.

За сопствениците на продавници:

Фокус на содржина: Објавете лансирање на нови производи, прикажете уникатни карактеристики или понудете ексклузивни зделки и прегледи. 

Влијание: На овој начин, ја одржувате вашата публика ангажирана и возбудена за идентитетот и понудите на вашиот бренд, потенцијално зголемувајќи ја продажбата и лојалноста на клиентите.

За давателите на технолошки услуги:

Фокус на содржина: Споделете технолошки совети за полесно користење на производот, прегледи на нови гаџети или увид во новите технолошки трендови. 

Влијание: Ова ве позиционира како главен извор за техничко знаење, помагајќи им на клиентите да останат пред кривата со најновата технологија.

Која е целта?

Без оглед на индустријата во која се наоѓате, вашиот неделен билтен треба да обезбеди уникатни увиди и совети кои вистински ќе им помогнат на вашите клиенти во нивниот секојдневен живот.

На тој начин, ја зајакнувате вашата врска со нив и негувате вистинско чувство за заедница на информираните и ангажираните читатели и клиенти.

испратете билтен со вашите најнови објави на Инстаграм и ТикТок

Направете свој билтен за социјалните медиуми.

Автоматски испраќајте ги вашите најнови објави на Instagram и TikTok до вашите претплатници на е-пошта.

Топ 13 примери на билтен за е-пошта за сопственици на бизниси

Ако сте пробале, ќе најдете секакви билтени бидејќи бизнисите спроведуваат различни техники за промоција во зависност од нивните целни групи и маркетинг цели.

Од ажурирања за естетска продажба до добро организирани правни совети, проверете 13 примероци од билтенот што ја постигнуваат својата цел: станете разновиден инструмент за привлекување на вниманието на јавноста и привлекување на многу нови следбеници и лојални клиенти.

Пример #1: Stitches N' Giggles (пример на билтен за вести од компанијата и редовни ажурирања)

Пример за билтенот Stitches and Giggles за вести од компанијата и редовни ажурирања

За љубителите на „направи сами“, Stitches N' Giggles е врвна фирма за креативни занаети што произведува ангажиран неделен билтен исполнет со совети, трикови и уникатни понуди.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот Stitches N' Giggles се истакнува во дизајнерските елементи создавајќи топла, пријатна атмосфера што се чини дека го прошири нивното гостопримство во продавницата на онлајн царството:
 • Личниот допир е очигледен во делот „За нас“, каде што го воведуваат семејството зад бизнисот, поттикнувајќи врска која често недостасува во дигиталната комуникација. Овој пристап прави билтенот да се чувствува како продолжување на нивната услуга за клиенти:
Воведен дел од билтенот Stitches and Giggles
 • Дополнително, визуелно привлечниот распоред ефикасно ја прикажува шарената низа производи, со јасни, привлечни делови кои го повикуваат читателот да истражува повеќе:
Распоред на билтенот за шиење и кикоти
 • Со својот жив и волшебен стил, примерот на билтенот на Stitches N' Giggles го привлекува вниманието на читателите и нуди радосна турнеја низ прекрасниот свет.

Најдобро се користи за:

 • Овој модел на билтен е одличен за објавување нови производи, специјални нивоа на цени, па дури и ангажман на заедницата преку каналите на социјалните медиуми.
 • Структурата промовира редовна интеракција со клиентите, охрабрувајќи ги да ги искористат предностите на продажбата додека ги информираат за понудите на бизнисот. Тоа е мултифункционална алатка која гради лојална заедница околу брендот.

Пример #2: MoveU (пример на билтен за едукативна содржина)

Пример за билтенот MoveU што ги води читателите до написи на блогови

MoveU е мала деловна компанија која обезбедува услуги во фитнес и здравствена индустрија. Нивниот фокус е на придобивките од секојдневното движење, рефлектирани во самото име MoveU.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот MoveU беспрекорно го спојува едукативниот материјал со маркетинг агендата на брендот. Впечатливите висококвалитетни слики не само што го привлекуваат вниманието на читателот, туку и ја нагласуваат текстуалната содржина, правејќи ја информацијата сварлива и незаборавна.
 • Содржината е добро организирана, а истакнатата CTA го поттикнува читателот кон блогот на компанијата за детални информации. Овој пристап стратешки го придвижува веб сообраќајот без да го преоптоварува билтенот со текст, правејќи го концизен и фокусиран:
MoveU билтен CTA поставеност

Најдобро се користи за:

 • Овој стил на билтен е идеален за мали здравствени и фитнес компании кои сакаат да комбинираат релевантна едукативна содржина со промоции на производи/услуги.
 • Совршено е за локална теретана која најавува нов режим на вежбање или за диететичар кој нуди преглед на нов план за исхрана. Билтенот обезбедува вредни информации во лесно потрошен формат, охрабрувајќи ги читателите да се вклучат понатаму со бизнисот.

Пример #3: Meow Meow Tweet (пример за билтен за еколошки брендови)

Meow Meow Tweet пример за билтен за еколошки брендови

Meow Meow Tweet е совесен бренд кој произведува природни, вегански производи за нега на кожа со силна посветеност на одржливост и еколошки практики.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот на Meow Meow Tweet содржи паметна комбинација на врвни точки на производи и едукативна содржина за природна нега на кожата. Плус, смислено е дизајниран со нежно розова палета за да го одрази нежниот пристап на брендот кон негата на кожата и животната средина.
 • Примамливата понуда за попуст од 10% при првата нарачка е одличен подарок за добредојде. Ветувањето за ексклузивни зделки ги држи и читателите ангажирани. Вклучувањето на шармантни GIF-датотеки што се погодни за домашни миленици додава разигран допир што веројатно ќе резонира со целната публика, која веројатно ја дели љубовта на брендот кон животните и чистиот живот.

Најдобро се користи за:

 • Овој шаблон за билтен е одличен ресурс за бизниси во развој кои сакаат да создадат ниша на пазарот за природен живот. Урамнотежениот распоред, кој комбинира привлечна содржина со изложби на производи, служи како идеална рамка.
 • Погоден за брендови кои сакаат да ја истакнат својата посветеност на еколошки свесни практики, како што е стартап кој нуди еколошки производи за домот или мал бутик фокусиран на органска облека, а и двете сакаат да пренесат модерни вредности.

Пример #4: Моли Мун (пример за билтен за поттикнување заедница)

Билтен на Моли Мун со копчиња за споделување на социјалните медиуми

Molly Moon's Homemade Ice Cream е шармантен бутик сладолед во Сиетл, познат по својот занаетчиски, вкусен сладолед кој воодушевува со секоја топка.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот на Моли Мун е цреша на врвот на вашето сандаче, што носи месечна доза на радост.
 • Билтенот содржи привлечна приказна за вкусот на јагоди на брендот, надополнета со примамлива слика на сладоледот, кој е речиси исто толку добар како и да го вкусите.
 • Тонот е еколошки и топол, слично како препорака од доверлив пријател кој се грижи за планетата исто колку што се грижи за вкусот.

Најдобро се користи за:

 • Примерот за билтенот на Моли Мун е топка со врвна инспирација со вкус за малите бизниси кои имаат за цел да поттикнат енергична заедница.
 • Тоа е како тајната состојка за претворање на претплатниците во доживотни обожаватели - од суштинско значење за секој нов сопственик на бизнис кој сака да остави свој белег!

Пример #5: Bloomscape (пример за билтен за ексклузивни зделки)

Bloomscape празничен билтен кој нуди зделки

Bloomscape е бизнис кој внесува зеленило во домовите на луѓето со својот избор на лесни за нега затворени растенија кои одлично се вклопуваат во секоја глетка.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Примерите на празничните билтени на Bloomscape ги надминуваат очекувањата на секој претплатник со пополнување на нивното сандаче со понуда што е тешко да се одбие.
 • Секој месечен билтен е исполнет со корисна содржина и внимателни предлози за производи врз основа на сезоната. Ова е еден од многуте примери на билтен кои се исполнети со излив на живописни фотографии од растенија, правејќи го читателот да се чувствува дека секој од нив може да биде потенцијален додаток во нивната домашна џунгла или подарок за некој близок за време на празничната сезона.
 • Дополнително, забележете како тие паметно вклучиле повеќе копчиња за повик за акција со различни копии, но со иста намера (купување на една од нивните погони).

Еве уште еден пример за тоа како тие ги користат сезонските трендови во нивна корист во текот на целата година:

Билтен на Bloomscape со специјална промоција

Најдобро се користи за:

 • Овој билтен е образец за бизниси кои сакаат да создадат врска со своите клиенти преку енергична, но паметна изложба на производи и паметна игра на зборови.
 • Згора на ова, покажува како да се негува заедница на бренд со релевантна содржина и ексклузивни зделки во текот на целата година и да се претвори во предност.

Професионален совет: Забележете како тие исто така додадоа врска до нивните сметки на социјалните медиуми за да ги охрабрат претплатниците да ги посетуваат нивните канали за социјални медиуми (со што нивниот билтен не само дел од нивните напори за маркетинг преку е-пошта, туку и нивната здрава стратегија за дигитален маркетинг.

Пример #6: Функција на убавина (пример за билтен за персонализиран маркетинг на производи за убавина)

Месечен билтен Функција на убавина во индустријата за производи за коса

Function of Beauty е бренд за е-трговија специјализиран за нега на коса, нудејќи персонализиран допир на секоја рутина за туширање со приспособување на производи за да ги задоволат индивидуалните потреби на косата.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Совршен спој на визуелни и минималистичка структура преку читливи точки.
 • Функциите на дизајнот на е-пошта на Beauty се поделени на два дела. Првиот дел прикажува кул слика полна со производи во мека палета на бои, што ги возбудува читателите. Потоа, во вториот дел, тие ги сумираат сите важни информации за нивните најдобри понуди за попуст.
 • Наместо да ги преплави нивните клиенти со многу текст, поедноставениот израз на содржината му дава на читателот доволно податоци за тој/таа да кликне на главната CTA на крајот.

Најдобро се користи за:

 • Овој пример на месечен билтен е задолжителен преглед за студиата за здравје и здравје кои бараат инспирација да создадат сопствен персонализиран и ефективен дизајн на е-пошта.
 • Користејќи го совршениот спој на бои и анимирани GIF-датотеки, тие можат да го привлечат вниманието на идеалната публика и да поттикнат ангажман.

Пример #7: CookSmarts (пример за билтен со понуда за е-книга)

Пример за билтен CookSmarts со едноставен дизајн базиран на текст

CookSmarts е услуга за планирање оброци и рецепти дизајнирана да го направи готвењето дома поудобно, попријатно и поедноставно до тој степен што секој може да го направи тоа.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Она што го издвојува е илустрацијата со вградено CTA копче за преземање илустрирана е-книга за 10 вкусни рецепти за инстант тенџере.
 • Настрана од сликата, билтенот има и јасна структура која нуди неколку дополнителни ресурси за домашно готвење кои неизмерно ќе им помогнат на читателите.
 • На крајот од денот, неговиот пријателски и пристапен тон изгледа како да ги добивате советите за готвење од вашиот пријател преку телефон. Вкусен е и приземен.

Најдобро се користи за:

 • Визуелно едноставен, јасен и лесен за читање - овој пример на билтен е идеален за бизниси кои сакаат да комуницираат со клиентите на некомплициран начин.
 • На тој начин, бизнисите можат директно да стигнат до поентата и да споделат вредна содржина со своите читатели без премногу визуелни елементи што го одвлекуваат вниманието.

Пример #8: GhostBed (пример за билтен за технолошки бизниси)

Пример за билтен на GhostBed со функционални увиди за нови производи

GhostBed е бизнис кој нуди поголеми, подобри и подостапни душеци, рамки за кревети, чаршафи и перници. Нивниот пробен период за спиење на душек од 101 ноќ, бесплатната испорака, враќањето без проблеми и лесното купување преку Интернет ги издвојува од конкуренцијата.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Почнувајќи од насловот и текстот за преглед, па сè до изгледот, овој пример на билтен извикува смелост и технолошка вештина. Има сè: слики во комбинација со GIF-ови на производи, копија ориентирана кон корист и детални карактеристики на производот.
 • Згора на тоа, брендот ја истакнува својата посветеност на услугите на клиентите со наведување на неговата постојана достапност. Дополнително, тие обезбедуваат цврст социјален доказ со тврдењето дека добиле над 60.000 позитивни критики, што дополнително го утврдува нивниот кредибилитет:
Билтенот на GhostBed кој прикажува успешни приказни и вистински податоци

Најдобро се користи за:

 • Билтенот GhostBed најдобро се користи во сценарија каде што ангажирањето и задржувањето на клиентите е клучно за успехот на бизнисот.
 • Идеален е за бизниси кои сакаат да лансираат нови производи со специјални промоции или кампањи насочени кон истакнување на уникатните карактеристики на производот.
 • Дополнително, вклучувањето на препораките на клиентите и акцентот на секогаш достапната услуга за клиенти го прави погоден за градење доверба и лојалност на брендот.

Професионален совет: ако одите со таков технолошки такт пример за билтен за вашата компанија, погрижете се да ги имате сите ресурси и алатки што ви се потребни не само за да започнете единствена е-пошта, туку и да ги зголемите и зголемите целините маркетинг кампањи за билтен.

Пример #9: Busboys and Poets (пример за билтен за градење заедница преку настани)

Пример на билтенот Busboys and Poets кој ги покрива претстојните настани на местото на одржување

Busboys and Poets е ресторан, книжарница и културен центар лоциран во метрополитенската област Вашингтон. Установата често е домаќин на поетски читања, клубови за книги и дискусии, што го прави културен и ориентиран простор кон заедницата.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Овој билтен за е-пошта се издвојува со својот извонреден опсег на опции и разновидни опфатени теми!
 • Уште од самиот почеток на е-поштата, претплатниците се заинтригирани од опсегот на избори - од уметност, филм и книги до отворени микрофони и разговори, билтенот ги охрабрува читателите да учествуваат во многуте настани што ги нудат Busboys и Poets.
 • Во оваа е-пошта, тие обезбедуваат информации за сите претстојни настани кои се поделени во различни делови (книга, поезија, проекции, итн.), а исто така прикажуваат фотографии од нивните говорници и саботни/неделни најави со храна. Плус, тие ставаат CTA за секој избор и го прават уште попримамливо за читателите да кликнат на нивните црвени копчиња.

Најдобро се користи за:

 • Овој билтен е идеален за бизниси кои имаат за цел да ја спојат креативноста со трговијата. Тој покажува уникатен, иновативен пристап, ефикасно спојувајќи ги уметничките елементи со јасни, структурирани информации за претстојните настани.
 • Овој пристап е многу ефикасен за растење на заедницата и проширување на малите деловни потфати. Обезбедува привлечен образец за бизнисите кои сакаат да ја ангажираат својата публика преку естетска привлечност и информативна содржина.

Пример #10: Wolf & Moon (пример за билтен за маркетинг на накит)

Волф и Мун билтен пример за маркетинг накит

Wolf & Moon е бутик познат по својот модерен, елегантен накит, кој нуди уникатни ѓердани и впечатливи обетки. Тоа е врвен избор за оние кои сакаат препознатливи додатоци.

Што ни се допаѓа за овој билтен: 

 • Под нивното стилско и едноставно лого, Wolf & Moon вклучија висококвалитетни, живописни слики кои го прикажуваат нивниот најнов накит. Згора на тоа, уште од самиот почеток, тие ги освојуваат новите претплатници со попуст од 10%, правејќи ја нивната единствена понуда веднаш примамлива.
 • Дизајнот на билтенот комбинира разновидни бои, привлечни видеа на TikTok и директни барања за повик за акција (CTA). Овој спој на минимализам и елеганција е ефикасен во привлекувањето на љубителите на накит и охрабрувањето на претплатниците да станат дел од нивната заедница.

Најдобро се користи за:

 • Овој билтен е одличен пример за бизнисите со накит кои сакаат да ги одржуваат своите клиенти ажурирани за најновите трендови во додатоците.
 • Со прикажување на кул, тренди дизајни, го поедноставува искуството за купување, овозможувајќи им на клиентите лесно да ги одберат своите омилени. Оваа стратегија е ефикасна во обезбедувањето на клиентите да го најдат она што го бараат, зголемувајќи го задоволството и ангажираноста.

Пример #11: Мезонета (пример за билтен за маркетинг на продавница за играчки)

Пример за билтен за мезонети за маркетинг на продавница за играчки

Maisonette нуди колекција производи од детски брендови и независни бутици, вклучувајќи облека, играчки, опрема, мебел и домашен декор за бебиња, деца и мајки.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот од Maisonette претставува чист и привлечен дизајн кој ефикасно прикажува различни детски играчки и мебел.
 • Сликите се јасни и привлечни, промовирајќи производи преку добро организирани делови кои ја истакнуваат нивната привлечност. Употребата на бел простор околу артиклите прави билтенот да се чувствува ненатрупан, подобрувајќи го целокупното визуелно искуство:
Поставување на производи од мезонети во електронски билтени

Најдобро се користи за:

 • Овој билтен е одлично прилагоден за малопродажните бизниси во детскиот сектор кои сакаат да рекламираат низа производи на концизен и визуелно привлечен начин.
 • Служи како одличен пример за бизнисите кои сакаат да ги истакнат новите пристигнувања или истакнати артикли, охрабрувајќи ги клиентите лесно и удобно да ги истражуваат најновите понуди.

Пример #12: Otherland (пример за билтен за маркетинг на домашни мириси)

Друга земја билтен пример за домашен маркетинг мирис

Otherland е бренд за мириси кој создава извонредни искуства во домовите на клиентите со своите примамливи миризливи свеќи и мириси направени од парфимерии. Нивната поента на диференцијација е тоа што тие нудат пет уникатни мириси кои се без парабени и фталати.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот Otherland е визуелно привлечен со својата пастелна палета на бои, повикувајќи се на чувство на луксуз и смиреност.
 • Сликите се јасни и привлечни, а распоредот е чист, дозволувајќи му на секој производ да се истакне со својот уникатен опис:
Други земји одблиску слики додадени во билтени

Најдобро се користи за:

 • Овој шаблон за билтен е вредна алатка за бизниси во секторите за домашни мириси или луксузни стоки кои сакаат да пласираат нови производи со свеж и модерен пресврт.
 • Тој е особено погоден за лансирање на нова линија или колекција на почетокот на годината, капитализирајќи ја темата за трансформација и нови почетоци.
 • Стратегијата за дизајн и содржина би можеле да бидат ефективни во привлекувањето на вниманието на клиентите кои ја ценат елеганцијата и софистицираноста во нивните купувања.

Пример #13: Праска и Лили (пример на билтен за едукација за нега на кожа)

Пример за билтен Peach & Lily со едукативна содржина за нега на кожа

Peach & Lily е корејски бренд за убавина кој нуди 100% производи за нега на кожа без грижа за веганите и суровост. Нивните производи се дизајнирани за сите кои бараат висококвалитетна нега на кожата со формули кои даваат големи резултати без штетни состојки.

Што ни се допаѓа за овој билтен:

 • Билтенот Peach & Lily користи чист, структуриран формат за да ги разоткрие вообичаените митови за нега на кожата, да ги едуцира потрошувачите и суптилно да ги прикаже нивните производи.
Промоција на производот Peach & Lily во е-маил маркетинг кампања
 • Употребата на автентични слики на насмеани лица помага да се создаде чувство на доверба и доверливост, додека едноставната шема на бои го задржува фокусот на содржината и производите.

Најдобро се користи за:

 • Овој билтен е совршен за брендови за убавина и нега на кожа кои имаат за цел да ги информираат и ангажираат клиентите преку разбивање на митовите и промовирање информирани избори.
 • Тоа е паметен начин да се комбинира образованието со маркетингот, а со тоа да се охрабрат купувањата преку зголемено разбирање и доверба за производите.

Дизајн на билтен за маркетинг преку е-пошта

Кога дизајнирате билтен, треба да размислувате за повеќе од неговите визуелни елементи. На крајот на денот, вашиот билтен е алатка за поттикнување акција и раст на бизнисот. Имајќи го тоа на ум, еве неколку најдобри практики за правење привлечен и ефективен билтен:

 • Користете распоред оптимизиран за различни уреди— проверете дали распоредот на вашиот билтен е чист и ненаместен, кој лесно се прилагодува на различни големини на екрани и уреди (телефони, десктоп компјутери и таблети). Ова ја подобрува читливоста и корисничкото искуство;
 • Користете привлечни визуелни слики и читливи фонтови—изберете висококвалитетни слики и лесни за читање фонтови кои се усогласени со стилот на вашиот бренд;
 • Останете доследни на вашиот бренд—вклучете го вашето лого и одржувајте конзистентно брендирање низ билтенот за да го зајакнете препознавањето на брендот;
 • Спроведување на јасни CTA копчиња— вашите CTA копчиња треба да ги водат вашите читатели што да прават следно, без разлика дали тоа е купување производ, читање блог пост или ставање на нивната лична адреса за е-пошта. Осигурајте се дека сите тие се усогласени со единствената цел што ја имате за вашиот бизнис;
 • Организирајте ја содржината ефикасно— погрижете се вашите е-пошта да имаат јасна структура, што може да се постигне со користење на наслови и поднаслови. Ова им олеснува на читателите да скенираат преку билтенот и да најдат што е релевантно за нив;
 • Обезбедете опција за „отпишување“.— секогаш мора да вклучите лесен начин за претплатниците да се откажат. Поставувањето врска за отпишување не е само добра практика; ги почитува преференциите на претплатниците и е во согласност со прописите за маркетинг преку е-пошта;
 • Запомнете го футерот—вклучете ги основните детали за контакт во подножјето, како што се линкови до вашите профили на социјалните мрежи и информации за контакт.

Со интегрирање на овие елементи во вашиот шаблон за е-пошта и дизајн на билтен, можете да креирате a визуелно привлечен, лесен за користење, и ефективна алатка за маркетинг преку е-пошта. Продолжете да тестирате различни дизајни и стратегии за содржина за да видите што најдобро функционира за вашата заедница.

Сакате да дознаете повеќе? “Како да направите билтен во 9 чекори за да го развиете вашиот мал бизнис“ е статија која ве води низ целиот процес на креирање.

Секако, при дизајнирање на вашиот билтен ќе погледнете неколку алатки и платформи кои ќе ви помогнат да го направите тоа. Тоа, рече, не треба да занемарувате Повратна врска— мал градител на веб-локации со одлична функција за билтен што ви помага да изградите компактни и ефективни билтени!

Сепак, пред да го креирате вашиот билтен, треба да се регистрирате за бесплатен 7-дневен пробен период, изградете ја вашата прва страница Feedlink и поврзете ја вашата Инстаграм и ТикТок сметки.

Потоа, треба да следите неколку едноставни чекори:

Чекор 1: Најавете се на контролната табла на Feedlink и одете на „Уредник“;

Главната контролна табла на Feedlink

Чекор 2: Изберете 'Додај' од лентата од левата страна и допрете „Блок на претплата“;

Додавање блок за претплата во Feedlink

Чекор 3: Поставете го блокот и кликнете 'Зачувај' да започнете со градење на вашата претплатничка листа;

Поставување на вашиот блок за претплата на Feedlink

Чекор 4: Одете на „Билтен“ табот лоциран на врвот на страницата;

Активирајте го билтенот за социјалните медиуми во Feedlink

Чекор 5: Кликнете „Креирај билтен“ (активно само ако имате барем еден претплатник);

Креирајте билтен за социјалните медиуми во Feedlink

Чекор 6: Изберете неделно време за испраќање и допрете „Постави во живо“;

Поставете билтен за социјални медиуми во живо во Feedlink

Честитки! Штотуку го создадовте вашиот прв автоматски билтен за социјалните медиуми што ќе го повлече и ќе го испрати вашиот по пошта најдобри објави на Инстаграм, ТикТок и блог секоја недела!

испратете билтен со вашите најнови објави на Инстаграм и ТикТок

Направете свој билтен за социјалните медиуми.

Автоматски испраќајте ги вашите најнови објави на Instagram и TikTok до вашите претплатници на е-пошта.

Заклучок

Сите овие примери на билтени ни покажуваат дека тие можат да бидат моќна алатка за малите бизниси кои сакаат да ангажираат клиенти и да ги покажат производите.

Без разлика дали се стремите кон елегантен допир, разиграна атмосфера или едукативен пристап, клучот е да го одржите визуелно привлечен и богат со содржини.

Запомнете: креирајте билтени кои привлекуваат внимание, информираат и инспирираат акција!

Затоа, земете ги овие сознанија, бидете креативни со вашите неделни билтени и гледајте како расте вашата заедница и бизнис. Среќно со вашиот сопствен билтен!

Најчесто поставувани прашања

Како да го започнам мојот прв билтен?

Вообичаено, започнувањето на вашиот прв билтен вклучува избор на сигурна платформа за маркетинг преку е-пошта, дефинирање на целната публика и целите на билтенот и дизајнирање на визуелно привлечен шаблон што го одразува вашиот бренд. Важно е да обезбедите вредна содржина што ќе резонира со интересите на вашата публика за да ги поттикнете пријавувањето и ангажирањето.

Како да соберам претплатници?

За да соберете претплатници, креирајте привлечна форма за регистрација и поставете ја видно на вашата веб-страница, блог и платформи за социјални медиуми. Понудете стимулации како што се бесплатни ресурси, ексклузивна содржина или попусти за да ги поттикнете пријавувањето. Обезбедете транспарентност со јасно наведување на придобивките од претплатата и почитувањето на законите за приватност и заштита на податоците.

Како изгледа добар билтен?

Добриот билтен е визуелно привлечен, погоден за читателите и обезбедува вредна содржина прилагодена на интересите на неговата публика. Треба да има јасен, конзистентен распоред, привлечни слики и привлечни наслови. Редовноста во испраќањето, персонализацијата и сегментацијата може да ја подобри нејзината ефикасност и ангажираноста на читателот.

Како да пишувате привлечни теми за билтен?

Пишувањето привлечна тема за билтен вклучува употреба на убедлив јазик и ориентиран кон акција, персонализација и создавање чувство на итност или љубопитност. Чувајте го кратко и до точка, осигурувајќи дека точно ја одразува содржината на билтенот. Тестирањето на различни теми може да помогне да се идентификува што најдобро резонира со вашата публика.


Објавено од Душко Талевски

Уредувач на содржини со долгогодишно искуство во помагањето на сопствениците на мали бизниси да разберат како да го создадат своето онлајн присуство, да градат веб-страници и да пишуваат корисни објави на блогови.