Прескокнете до главната содржина

Како да додадете линк „Посетете ја мојата веб-страница“ до вашиот профил на LinkedIn

Никола Бојков Објавено од Никола Бојков во Линк во био 6 мин читање

Посетете ја мојата веб-страница на профилот на LinkedIn

Дали ја забележавте врската „Посетете ја мојата веб-страница“ на некои профили на LinkedIn? Ако се прашувате како да го добиете вашиот посетете ја врската на мојата веб-страница LinkedIn, оваа статија ќе ве води низ чекорите. Тоа е директен начин да го проширите вашето онлајн присуство и да споделите повеќе за вашите професионални потфати или лични проекти.

Слично како познатата „врска во био“ на Instagram, функцијата „Посетете ја мојата веб-страница“ на LinkedIn е повик за акција (CTA) што им овозможува на корисниците да додадат директна врска до надворешна веб-локација, блог или лична страница.

Пример за врската за посета на мојата веб-страница на LinkedIn

Оваа функција го подобрува вашиот профил на LinkedIn со обезбедување на портал за вашите врски за да истражите повеќе за вашето професионално портфолио или лични проекти.

Еве како да ја додадете врската „Посетете ја мојата веб-страница“ CTA на вашиот профил на LinkedIn:

 1. Одете на вашиот профил на LinkedIn.
 2. Кликнете на моливот за да го уредите вашиот профил.
 3. Скролувајте до дното, изберете „Прилагодено копче“ и кликнете 'Уреди приспособено копче.'
 4. Изберете го Премиум приспособено копче и изберете кој го претпочитате, како на пример:
 • Посетете ја мојата продавница
 • Посетете ја мојата веб-страница
 • Посетете го моето портфолио
 • Посетете го мојот блог
 • Закажете термин

Забелешка:

Пред да се упатите кон вашиот профил на LinkedIn, треба да знаете дека оваа опција е достапна за одредени корисници кои имаат Premium план на LinkedIn.

Допревме и до тимот за успех на клиентите во LinkedIn и прашавме како да ја посетите мојата веб-страница на LinkedIn за да бидеме јасни со овие чекори.

И еве го одговорот:

Здраво,

Ви благодариме што контактиравте со LinkedIn и искрено се извинувам за непријатностите што ви ги предизвикав. Јас сум Ритика и ве молам биди уверен дека сум тука да им помогнам на вредните членови како тебе.

Кој може да ја користи оваа функција?
Оваа функција е достапна само за одредена група претплатници на LinkedIn Premium Business. Оваа функција може постепено да биде достапна за повеќе корисници на LinkedIn во иднина.

Како претплатник на Premium Business, можете да додадете приспособено копче на вашиот профил. Прилагоденото копче ќе се поврзе со URL-то по ваш избор и може да се уредува или брише во секое време.

Можете да изберете да додадете една од овие опции како прилагодено копче:

 • Посетете ја мојата продавница
 • Посетете ја мојата веб-страница
 • Погледнете го моето портфолио
 • Погледнете го мојот блог
 • Закажете термин
 • Побарајте услуги

Откако ќе се додаде, приспособеното копче се прикажува на:

 • Профил
 • Резултати од пребарувањето
 • Пораки
 • Feed

Важно е да се знае
Додавањето приспособено копче ќе ја замени врската со профилот достапна за членовите на кои е вклучен режимот за создавачи.

За да додадете приспособено копче на вашиот профил:

 1. Кликнете на Јас икона на врвот на вашата почетна страница на LinkedIn.
 2. Кликнете Види профил.
 3. Кликнете Додај прилагодено копче во вашиот воведен дел.
 4. Во Прилагодено копче скокачки прозорец, изберете Прилагодено копче за премиум.
 5. Кликнете Копче за избор и изберете една од опциите како сопствено копче.
 6. Додадете врска во URL текст кутија.
  Кликнете Зачувај.

За да го отстраните приспособеното копче од вашиот профил:

 1. Одете до вашиот профил и кликнете на  Уредување икона во вашиот воведен дел.
 2. Скролувајте надолу до Прилагодено копче дел и изберете Никој.
 3. Кликнете Зачувај.

Белешки:

 • Можете исто така да кликнете на  Уредување икона во вашиот воведен дел и скролувајте надолу до Прилагодено копче дел за да додадете приспособено копче.
 • За да се осигураме дека LinkedIn останува безбедна заедница, препорачуваме да додавате само сопствени врски, во согласност со LinkedIn Кориснички договор и Професионални политики на заедницата.

Поврзани задачи

Научи повеќе

Се надевам дека можев да појаснам за горенаведеното! Ве молам дозволете ми да знам дали има дополнителни прашања на кои можам да одговорам за вас. Секогаш со задоволство помагам.

Поздрав,

Ритика

Консултант за поддршка на членови

Е-пошта од тимот за поддршка на LinkedIn

Како да додадете веб-страница на Linkedin?

Ова е сè уште алтернативен метод за навигација на вашите врски на LinkedIn до вашите надворешни врски.

Следете ги чекорите подолу за да дознаете како да додадете лична веб-локација, блог или веб-локација на компанија во делот за информации за контакт во вашиот профил на LinkedIn:

 1. Најавете се на LinkedIn: Започнете со најавување на вашата сметка на LinkedIn и одете до вашиот профил.
 2. Уреди информации за контакт: Побарајте го 'Контакт Инфо' дел во близина на фотографијата на вашиот профил и кликнете на иконата со молив за да ја уредите.
  Дел за информации за контакт на LinkedIn
 3. Додадете ја вашата веб-страница: Во скокачкиот прозорец, пронајдете го 'Веб-страницидел и кликнете „Додај веб-страница“. Внесете URL на вашата веб-страница. За секоја врска, можете да изберете категорија (на пр., Лична, Компанија. Блог). Откако ќе завршите, кликнете на 'Зачувај“ за да се направат промените.
  Додајте врски со веб-страници во профилот на LinkedIn
 4. Изберете тип на веб-страница и опис:
 5. Зачувајте ги вашите промени: Откако ќе ги внесете деталите, кликнете на „Зачувај“ промените.

Сега вашите следбеници можат да ги најдат врските кога ќе одат на вашиот профил на LinkedIn и ќе кликнат на Информации за контакт - како што е прикажано подолу:

LinkedIn е разноврсна, дозволувајќи различни типови на врски. Еве неколку предлози:

 • Личен блог или портфолио
 • Веб-страница на компанија или бизнис
 • Линк во био страницата, слични на оние што ги користат инфлуенсерите на Instagram или TikTok
 • Професионални целни страници кои ги прикажуваат вашите услуги или производи
 • Публикации или написи што сте ги напишале

Примери за употреба на функцијата „Посетете ја мојата веб-страница“.

Подолу се дадени примери на објави на LinkedIn кои ефикасно ја користат функцијата „Посетете ја мојата веб-страница“, заедно со примерок од текст за секоја објава:

 • Упатете ги посетителите на вашиот последен блог пост или статија.
 • Споделете го вашето портфолио ако сте хонорарец или креативен професионалец.
 • Врска до веб-страницата на вашата компанија, истакнувајќи ги услугите или производите.
 • Обезбедете линк за луѓето да резервираат термин.

Споделување неодамнешна објава на блог

Посетете го мојот блог на. Линкдин линк

Со овој тип на објави на LinkedIn, можете да ги поканите вашите врски со LinkedIn да прочитаат неодамнешна објава на блог, користејќи ја врската „Посетете ја мојата веб-страница“ за лесен пристап.

Возбуден сум што можам да го споделам мојот најнов блог за „Иднината на работа од далечина“.

Нурнете во клучните увиди и трендови кои ја обликуваат нашата работна култура. За подлабок поглед, проверете ја мојата детална анализа. Посетете ја мојата веб-страница поврзана на мојот профил!

Пример за пост на LinkedIn

Промовирање на портфолио

Идеален за креативци, овој пост ги насочува гледачите кон професионално портфолио.

Воодушевен сум да ги прикажам моите најнови проекти за дизајн! Од иновативни веб дизајни до интересни UX интерфејси, погледнете го моето креативно патување.

Откријте повеќе во моето портфолио – кликнете на врската „посетете го моето портфолио“ на врвот на објавата!

Пример за пост на LinkedIn

Истакнување на услуга или производ

Ова е за претприемачи или бизниси кои сакаат да го споделат и промовираат својот производ или услуга, насочувајќи ги заинтересираните страни да дознаат повеќе преку врската на веб-страницата.

Ја лансираме нашата нова алатка за аналитика базирана на облак! Рационализирајте ја обработката на вашите податоци со најсовремена технологија. Дознајте повеќе за неговите карактеристики и како тоа може да биде од корист за вашиот бизнис.

За детали, кликнете „Посетете ја мојата веб-страница“ на врвот на оваа објава.

Пример за пост на LinkedIn

Ова е одлично за мисловните лидери и консултанти кои сакаат да се поврзат до нивните страници за контакт или линкови за резервации.

Еве пример за објава:

Линк за да резервирате термин на LinkedIn

Секој од овие примери демонстрира стратешка употреба на функцијата „Посетете ја мојата веб-страница“ на LinkedIn, прилагодена на различни професионални сценарија. Клучот е да креирате привлечна содржина која природно ги поттикнува вашите врски да кликнат на вашата веб-страница.

Потребна е алатка за врската на вашата веб-страница на LinkedIn?

Добијте сопствена бесплатна веб-локација за линкови на LinkedIn.

Заклучок

Додавањето врска „Посетете ја мојата веб-страница“ на вашиот профил на LinkedIn е ефикасен начин да го проширите вашиот професионален досег и да ја прикажете вашата работа или бизнис посеопфатно.

Следејќи ги овие едноставни чекори, можете да го направите вашиот профил на LinkedIn подинамичен и поинформативен, создавајќи нови можности за професионален раст и вмрежување.

Ако барате алатка за креирање блог постови, лични веб-страници или врски во био за LinkedIn, пробајте го Feedlink бесплатно.


Објавено од Никола Бојков

Ко-основач на Feedlink, помагајќи им на малите бизниси лесно да го градат своето онлајн присуство, да се вклучат со својата публика и да го развијат својот бизнис.