Прескокнете до главната содржина

10 Примери за врска во био-страници за агенти за недвижности на Инстаграм

Никола Објавено од Никола во Линк во био Читање 12 мин

Линк во био-страниците за агентите за недвижнини

Страницата со линк-во-био е вашиот таен најдобар пријател ако ги користите социјалните мрежи за да го развиете вашиот бизнис со недвижнини или да се пласирате како агент за недвижнини. Ова значи дека иако не можете да поврзувате видеа и фотографии на Инстаграм, можете да додадете врска што може да се кликне во вашата биографија на Инстаграм за вашите следбеници и потенцијални клиенти да можат да дознаат повеќе за вашите имоти, портфолио, написи за вести итн.

Главната придобивка од постоењето линк-во-био страница е тоа што можете лесно да управувате со неа со вашите најнови понуди и да ја користите како крстопат до секоја конкретна страница со понуда, со што ќе им дадете на вашите потенцијални клиенти едноставно место за навигација низ вашето портфолио.

Можете да ги охрабрите луѓето да продолжат со нивното патување за купување дом со обезбедување на остроумни информации и градење доверба и автентичност.

Овој блог пост ќе обезбеди примери од реалниот живот за тоа како агентите за недвижнини и компаниите можат да ја користат страницата линк-во-био за да успеат преку социјалните медиуми.

линк во био на Инстаграм за недвижен имот

1. Список на својства

Агентите за недвижности можат да споделуваат курирани огласи со нивните следбеници, линкови и видеа за имот користејќи сметка на социјалните мрежи и страницата линк-во-био. Посетителите кои бараат одредена врска можат веднаш да ја пребаруваат вашата страница и да ја проверат вашата биографија. Ова е шанса за вас да ставите врска и да ги прикажете вашите својства на неа, отворајќи можност да ги претворите во клиенти.

Можете да ставите повеќе врски на страницата линк-во-био што ќе ги префрли гледачите на одредени страници за имот каде што ќе можат да ги проверат сите детали за тој имот. Тоа е повеќе како список на недвижности во една врска, така што ова е одлична идеја да се користи линк-во-био за да се постигне ова.

Еве пример за тоа како TheAgency повторно ги користи објавените слики на Инстаграм за да се поврзе со вистински список со кој се однесуваат маговите или видеата:

Инстаграм линкови до имоти на недвижен имот

И, конечно, еве пример на подготвен за употреба био-шаблон за агенции за недвижности, изграден со платформата Feedlink - што ги повлекува огласите од објавите на Instagram или TikTok и автоматски ги синхронизира.

Бесплатен шаблон: Врска до врска со недвижен имот во био шаблон

2. Видео вовед

Се сеќавате ли што кажавме за градење доверба и авторитет на социјалните мрежи? Создавањето видео вовед за себе и за вашата приказна за недвижности може да биде корисно за приближување до вашите потенцијални клиенти. Направете видео каде што ќе се претставите, кажете го вашето „зошто“ почнувајќи како агент за недвижнини и споделете некои информации за вашето патување како агент.

Сето ова ќе им помогне на вашите потенцијални клиенти да знаат повеќе за вас и лесно да се поврзат со вас. Не е лесно да најдете некој кој ќе ве води низ процесот на купување нов дом, па како агент за недвижнини, од клучно значење е да ги натерате вашите потенцијални клиенти да ви веруваат и да соработуваат со вас самоуверено.

Проверете го примерот подолу како изгледа врската во видеото во био:

видео блок во врска во био страницата

3. Пренасочете ги луѓето кон целните страници

Почесто, агентите за недвижности ги пренасочуваат своите потенцијални клиенти на целните страници за да ги соберат нивните информации за контакт пред да се вклучат во понудата. Тоа е од суштинско значење за генерирање на потенцијални клиенти и повторно таргетирање на заинтересираните следбеници со дополнителни понуди преку е-пошта или СМС. Во вашиот линк во био, можете да поставите целна страница каде што заинтересираните гледачи ќе го остават своето име, адреса на е-пошта и мобилен телефон пред да ја отворат вашата веб-страница, имотен лист или слично.

Користете ги нивните контакти за да стапите во контакт со нив доколку не преземат понатамошни активности и контактирајте ги преку е-пошта со конкретни имоти и специјални понуди во ограничено време. Тоа е моќна стратегија да ги вратите назад и повторно да ги ставите во линија.

Еве еден пример за тоа како агентот Остин Вилијамс ја користи врската во био на Инстаграм за да се пренасочи на неговата целна страница/профил на Zillow:

пренасочи кон Zillow

Дополнително, некои големи брендови за недвижнини, како што е Remax, обезбедуваат профили на агенти на нивните веб-страници, а агентите ги користат како врска во био-страниците. Тоа е уште еден едноставен начин да се обезбедат информации за контакт и достапните списоци, но можноста за уредување на овие страници или нивно приспособување може да биде потешка отколку да имате сопствена сметка со создавач на страници за линк во био, како што е Feedlink. Еве еден пример

линк-во-био на Realtor

4. Листа на повеќе Брокерите

Ако имате агенција за недвижности и тим од професионални агенти, искористете ја врската во био страницата како можност да ги поврзете потенцијалните клиенти со релевантните членови на тимот за недвижнини. Би било од суштинско значење за вас како сопственик на компанија да го претставувате вашиот тим, да ги прикажете „бекстејџот“ на вашиот бизнис и да се поврзете со заинтересирани клиенти со вашиот тим.

Списокот на вашите агенти ќе биде добра идеја, па кога гледачите ќе кликнат на одреден член на тимот, нивните профили ќе се појават, вклучувајќи ги информациите за контакт и нивните достапни својства.

Можете да го проверите примерот на врска во био-страницата за членовите на тимот за недвижнини веднаш подолу:

5. Видео курс за нови купувачи на домови

Многу луѓе подготвени да купат нов дом не знаат ништо за процесот на купување дом и како функционира процесот на недвижности. Почесто, луѓето влегуваат во локални даночни стапици, се соочуваат со дополнителни трошоци и плаќаат високи суми дополнителни пари за нивниот нов дом. Исто така, некои луѓе не можат да одлучат каков дом да купат и која би била нивната најдобра долгорочна одлука. Како агент за недвижности, тоа е вашата шанса да влезете во играта, обезбедувајќи видео курс чекор-по-чекор или упатство за купување дом кој совршено одговара.

Направете водич каде што ќе ги објасните сите совети и трикови за купување домови, фактори што треба да се земат предвид и очекувањата од процесот на купување. Вклучете јасно објаснување за условите на законот, процесот на администрација и банкарските барања како суштински фактор за купување имот. Наведете го ова упатство на сите профили на социјалните медиуми што ги користите во врската во делот био, додавајќи јасен CTA за да им го олесните животот на вашите потенцијални клиенти. Ова е исто така важно за градење доверба со вашите следбеници и победување на конкурентите, затоа имајте го тоа на ум.

Еве пример за видео туторијал на врската во био-страницата за тоа како новите инвеститори во недвижности можат да инвестираат со ѕвезди:

видео курс за нови сопственици на домови во врска во био страницата

6. Пренасочете ги луѓето кон корисни бесплатни ресурси

Друга врска во примерот за био-користење за агентите за недвижнини е пренасочување на вашите следбеници на бесплатен вреден ресурс. Без разлика дали е бесплатна е-книга, лист за измами за купување домови, водич за блог или видео курс, давањето нешто вредно бесплатно е од клучно значење за претворање на вашите следбеници во клиенти.

На пример, можете да креирате краток блог пост кој советува да купите совршен дом кој одговара на вашиот буџет. Вклучете интересни инфографици, содржини што се лесни за консумирање и повик за акција на крајот за луѓето да можат да продолжат со своето патување дома со вас. Поставете го ова упатство на вашата веб-страница или блог и ставете ја врската во делот за био каде што вашите следбеници можат да го отворат.

Користете го истото сценарио за одредена е-книга или краток видео курс и подарете бесплатни и вредни ресурси на вашите следбеници. Тоа би било корисно за градење силни односи со клиентите и придвижување на повеќе клиенти како агент за недвижнини преку профилите на социјалните медиуми. Еве еден пример за тоа:

како да туторијали на врска во био-страница

7. Список на канали за контакт

Врската во био-страницата за агенти за недвижности може да послужи како централно место за да ги наведете вашите информации за контакт и сите канали за комуникација што се користат. Агентите за недвижности треба да користат повеќе комуникациски платформи за да ги зголемат нивните шанси за поинаков контакт со клиентите. Затоа, обидете се да ги наведете во вашата врска во био каде што вашите следбеници на социјалните мрежи можат лесно да ги најдат и брзо да ве контактираат.

Може да вклучите други профили на социјалните медиуми, вашата деловна адреса на е-пошта, телефонски број на Whatsapp итн. Кога вашите следбеници ќе кликнат на врската во делот за био, тие ќе ги најдат вашите информации за контакт и ќе ги користат за да започнат разговор со вас за нивниот нов дом.

Следува јасен пример за ова сценарио:

недвижности-агенти-контакт-канали

Агентите за недвижности обично го фаќаат бранот на зголемена продажба на имот кога нудат специјални понуди и цени на имот за одредено време. Социјалните медиуми се понудената ситуација, што ви овозможува да ги известите вашите следбеници за преговорите за цената на имотот, да воведете неколку истакнати домови и да побарате од заинтересираните купувачи да ве контактираат.

Врската во био совршено се совпаѓа со овој случај на употреба, прикажувајќи недвижен имот со посебен оглас за кликање. Додадете неколку ставки со намалени цени и повик за акција и почекајте да се појават вистинските купувачи. Ако сте на Инстаграм, користете ја приказната за IG за да ја известите публиката за вашата врска во вашата био, или ставете ја истата URL адреса во налепницата за врска што може да се кликне. Исто така, можете да креирате објава за довод на рингишпил и да ги наведете својствата заедно со повик за акција за вашата врска во био.

истакнати-недвижности-листа

9. Обезбедете интерактивна анкета

Социјалните медиуми се фантастична алатка за генерирање на олово; бизнисите од сите ниши треба да имаат корист од тоа.

Генерирањето на олово за агентите за недвижнини е исто така од суштинско значење, бидејќи создавањето листа на заинтересирани клиенти може да се искористи за дополнително ретаргетирање. Еден од најкреативните начини да ја искористите врската во био за неа е да ги пренасочите на квиз или анкета.

Направете квиз со интересни прашања со повеќекратен избор за нивниот иден дом, буџетот и некои детали за домот. Побарајте од нив да дадат адреса за е-пошта за да ги добиете резултатите од прашалникот во форма на препорака за вашиот имот или сличен оглас.

Ова е моментот кога ги собирате нивните информации за контакт и ги користите подоцна за идни понуди или стапување во контакт со нив. Ова е слично сценарио на целните страници. Сепак, овој пат комуницирате со потенцијалните клиенти, откривајќи ги деталите за нивниот посакуван дом и добивате решение во нивното сандаче за полесна одлука. Потребна е врска во био-страницата за агентите за недвижности, затоа ставете ја URL-то во био био на вашиот профил за вашите следбеници да кликнат на неа. Можеш да користиш EmbedForms или Формулари на Google за такво истражување или слични алатки за правење анкети:

линк до анкета за недвижнини

10. Поврзете ги сликите на Инстаграм со огласи

И, конечно, и еден од најкорисните начини да го поврзете Instagram со вашата надворешна веб-страница или огласи како агент за недвижнини е да користите врска во градител на био страници што ќе ги синхронизира вашите објави на Instagram или TikTok и автоматски ќе додава линкови до надворешните страници на дека огласите.

Ова е едноставен начин да ги имате сите најнови врски од објавите на социјалните мрежи за вашите следбеници лесно да се движат на вашата веб-страница.

Еве пример на профил на Realtor кој ги поврзува објавите на Инстаграм со нивните веб-страници:

линк за недвижен имот во био-страницата со објави на Инстаграм

Ако сакате да креирате страница како оваа, продолжете подолу за да дознаете за Feedlink и неговите моќни функции за генерирање објави на Инстаграм и поврзување со надворешни врски.

Ако сте агент за недвижнини што сака да го оптимизира вашето присуство на социјалните мрежи, на Повратна врска врската во градител на био-страници може да биде токму она што ви треба.

Сподели Feedlink

Оваа моќна алатка ви овозможува да креирате приспособена целна страница за вашата био био на Инстаграм која ги прикажува вашите огласи, услуги и информации за контакт на едно лесно достапно место.

Со Повратна врска, можете да го придвижите сообраќајот директно до вашата веб-локација или страница за снимање на водечките води, зголемувајќи ги вашите шанси да ги претворите следбениците во клиенти. Плус, корисничкиот интерфејс го олеснува дизајнирањето и прилагодувањето на вашата страница без потребни вештини за кодирање.

За агентите за недвижнини, Feedlink ќе заштеди тони време поради фактот што може автоматски да открие дали има врска во насловот и да ја примени таа врска на страницата - заштедувајќи ја потребата да се отвори страницата Feedlink и да се уреди.

Пробајте го Feedlink и однесете ја вашата игра на социјалните медиуми на следното ниво!

Започнете со претходно изграден шаблон како овој:

Најчесто поставувани прашања

Што значи „кликнете на врската во био“?

Кога некој на социјалните мрежи ќе каже „кликнете на врската во био“, создавачот на содржина бара од својата публика да оди на профилот и да кликне на врската прикачена во делот за био профилот. Оваа URL-адреса што може да се кликне ги пренасочува луѓето до врска во био-страницата каде што можете да ставате различни работи, како што се недвижнини за продажба, канали за комуникација, специјални понуди итн.

Дали секој социјален медиум има врска во био опција?

Платформите за социјални медиуми како Instagram, Twitter, TikTok, Pinterest итн., обезбедуваат опција за врска каде што можете да поставите URL на кликање за пренасочување на вашите следбеници на други страници. Ако сакате да изгледа професионално, можете да користите линк во алатките за био и да вметнете повеќе врски во една врска во био-страницата.

Како агентите за недвижности ја користат врската во био страницата?

Агентите за недвижности обично ја користат врската во функцијата био за да прикажат други огласи за недвижнини на едно место, да понудат специјални цени за одредени домови, да генерираат наводи или да ги пренасочат своите следбеници на анкета.

Дали има друга опција да ставам линк на мојот профил?

Не навистина. Многу социјални медиуми им овозможуваат на корисниците да имаат една врска што може да се кликне на нивните профили: врската во делот био. Не можете да отворите врска ако ја ставите во натписот на објавата или во коментарите.

Клучни производи за носење

Како што социјалните медиуми стануваат сè поважен дел од нашите животи, мораме максимално да ги искористиме достапните алатки. Поврзувањето на вашата биографија на сајтовите на социјалните медиуми со вашата веб-страница за недвижнини или други профили на агентите е одличен начин да ги постигнете вашите цели, без разлика дали се лични или деловни.

Од зголемување на сообраќајот до огласот за недвижнини, продажба на недвижен имот директно на лице место, до подигање на свеста за вашата компанија, врската во био-страницата за агентите за недвижности носи многу придобивки. Сè што треба да направите е да се поврзете до функционална страница и да го затворите договорот. И ако имате повеќе проекти, не грижете се.

Не заборавајте да ги користите овие три совети, за да можете да го искористите максимумот од вашата биографија на социјалните мрежи и да ги достигнете вашите цели за недвижнини:

  • Врската во био е вашето единствено средство за кликање на вашиот профил на социјалните мрежи.
  • Користете ја врската во био-страницата за да ги пренасочите луѓето на повеќе страници на едно место.
  • Промовирајте ја вашата врска во био-страницата за да привлечете поголем сообраќај и да конвертирате повеќе потенцијални клиенти

Обидете се со Feedlink

Најкомплетна
алатка за поврзување во био.