Прескокнете до главната содржина

10 Врска во Био Алатки за да го подобрите вашето онлајн присуство во 2024 година

Откријте 10 одлични алатки за поврзување во био и споредете ги нивните карактеристики за да го подобрите вашето онлајн деловно присуство и да ја зголемите продажбата во 2024 година.

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Линк во био 13 мин прочитано

Креирајте веб-локација со бесплатен шаблон

Секој сопственик на мал бизнис има потреба од а алатка за поврзување во био во 2024 година како ефтино решение за придвижување поголем сообраќај до сите нивни онлајн дестинации.

Зошто? Па, штом ќе го воспоставите вашето присуство на социјалните мрежи (што е клучно во денешно време), потребен ви е начин да ги насочите вашите посетители кон вашите главни веб-страници.

Сепак, платформите за социјални медиуми го ограничуваат бројот на врски што можете да ги поставите на вашиот профил - проблем што овие вешти апликации за поврзување во био ефикасно го решаваат.

Подолу, ги покриваме придобивките и карактеристиките на најдобрите апликации за поврзување во био таму, за да можете да ја изберете онаа што најдобро одговара на вашите потреби и средства врз основа на критериуми како што се приспособливост, леснотија на користење, интеграции, цени, аналитика и друго. !

Знаеме колку е тешко да се истакнете на интернет. Затоа, пријавувањето за алатка за поврзување во био денес е нешто што ја менува играта. На крајот на краиштата, платените и бесплатни алатки за поврзување во био им помагаат на вашите следбеници да го најдат она што го бараат, без разлика дали се работи за вашите најнови производи, Твојот веб-сајт, или вашиот блог пост.

Овие платформи соберете ги сите ваши важни врски на една веб-страница— клучна карактеристика за модерните бизниси бидејќи биографијата на социјалните медиуми прифаќа неколку врски.

Откако ќе кликнат на врската, сите ваши потенцијални клиенти и лојални следбеници се пренасочуваат на приспособена целна страница за да добијат сè што им треба:

скриншот од делот линк-во-био на Инстаграм

Плус, овие Алатките за поврзување во био се многу разновидни бидејќи можете да ги насочите вашите посетители да ги преземат дејствата што ги сакате, како што се проверка на вашата промотивна понуда, купување на вашите производи, пријавување за вашиот билтен, гледање на вашиот инвентар, учење нешто ново итн.

На крајот на краиштата, кога ќе ја пронајдете најдобрата платформа за линк-во-био, ќе:

 • Рационализирајте ги вашите маркетинг напори— насочете ги вашите клиенти на различни дестинации со само една врска, како што е нашиот најнов производ, промотивна понуда или вашиот блог;
 • Зголемете ги вашите стапки на конверзија— со јасен и концизен повик за акција, го насочувате сообраќајот до посакуваната дестинација и на тој начин ја зголемувате стапката на разговор;
 • Подобрете го искуството на вашите корисници—обезбедете чист и организиран распоред, обезбедувајќи беспрекорно искуство со прелистување за вашата публика;
 • Добијте вредни сознанија— многу алатки за поврзување во био нудат аналитички карактеристики што ви даваат следење на врски, кликови, ангажирање и други клучни метрики;
 • Надминете ги ограничувањата на социјалните мрежи— платформите „link-in-bio“ ви дозволуваат да додадете повеќе од една врска (TikTok) или пет (Инстаграм) линкови во био на вашиот профил.

Сега кога знаете сè за важноста и придобивките од апликациите за поврзување во био, ајде да ги погледнеме најдобрите опции моментално достапни на пазарот.

Ја барате следната најдобра платформа за линк-во-био? Проверете ги следните десет опции споредени врз основа на различни карактеристики, вклучително и леснотија на користење, цени и аналитика:

АлаткаПриспособливостЛеснотија на користењеИнтеграцииАнализаЦени
Повратна врскаБесплатно до $59/месец
ЛинктриОграничениБесплатно до $24/месец
Lnk.БиоОграничениОграничениБесплатно до $24,99/месец
МилкшејкОграничениБесплатно. Нема информации за платени опции
светилнициОграничено со целни странициБесплатно до $50/месец
Shor.byОграничениНема бесплатен план. До 99/месец
КампувањеОграничениБесплатно до $24/месец
Хоп од ВиксОграничениБесплатно. Нема информации за платени опции
Допрете линкОграничениОграничениБесплатно до $6/месец
Стен продавницаНема бесплатен план. До $99/мес
споредбена табела на 10-те најдобри алатки за поврзување во био

1. Повратна врска- Најдобро за се-во-едно онлајн присуство

Целна страница за повратна врска

За еден прифатлив пакет се-во-едно онлајн присуство, Feedlink е најдобриот избор за вас - вклучува сè, од линк-во-био со единствен домен до билтен за социјални медиуми, блогирање, објавување на социјалните медиуми и NFC бизнис картичка функционалност.

Сепак, Feedlink е повеќе од едноставна алатка за поврзување во био бидејќи вклучува напредни функции за градење микро веб-локации со напредни опции за прилагодување за да одговараат на вашето брендирање.

Плус, можете да генерирате интерактивна храна за објави на TikTok и Instagram што автоматски ќе се ажурираат на вашата целна страница на Feedlink.

Затоа, во суштина ќе имате се што им треба на вашите клиенти под еден домен. Плус, добивате напредна аналитика како посети на страници, кликови на линкови, стапка на кликови, кликови на објави на социјалните мрежи итн., што ви дава витални информации за тоа што понатаму да оптимизирате.

Крајна линија: Feedlink ќе ви овозможи лесно да го воспоставите вашето онлајн присуство, да го поттикнете сообраќајот и да го зголемите ангажманот. Цените понуди се супер прифатливи: помеѓу $6mo – $29/мес, и а Бесплатен засекогаш план, плус бонус понуда од $59/година за мали бизниси.

Добрите страни:

 • Напреден градител на микро-веб-страници
 • Распоред на социјалните мрежи
 • Платформа за блогирање
 • Одлични опции за прилагодување
 • Брзо време на вчитување на паметни телефони

Конс:

 • Копчињата за навигација може да се подобрат
 • Не е толку лесен за користење како некои алтернативи
Линк во креатор на био-страница

Пријавете се за Feedlink - и проширете го вашето присуство на социјалните мрежи.

2. Linktree-Најдобро за шаблони за дизајн

Целна страница на linktree

За разлика од некои слични алатки, Линктри е многу лесен за навигација и вклучува голема библиотека со шаблони што нуди врвни опции за прилагодување— можете да прелистувате веќе изградени страници и потоа да ги приспособувате според вашите потреби и стил. 

Како една од најстарите алатки за поврзување во био таму (со 40 милиони регистрирани), оваа алатка веќе некое време им помага на корисниците да додаваат повеќе врски на нивните социјални медиуми.

Плус, вклучува функционалност за QR-код што ќе ви помогне да ги конвертирате офлајн потенцијалните клиенти во онлајн клиенти. Откако ќе го направите тоа, можете да го следите нивниот ангажман и вашиот приход и да откриете што всушност ја придвижува иглата за вашата публика и ја тера да се претворат.

Во однос на цените на Linktree, тие нудат a Бесплатен засекогаш план, А Почетен план на $5/мес, Про на $9/мес, и Премиум на $24/мес.

Добрите страни:

 • Голема библиотека со шаблони
 • Лесен за користење
 • Функционалност на QR код
 • Карактеристики на аналитика
 • Засекогаш бесплатен план

Конс:

 • Нема флексибилност на дизајнот
 • Ограничени опции за прилагодување
 • Недостаток на напредни функции

3. Lnk.Bio - Најдобро за едноставност при користење

Целна страница lnk.bio

Lnk.Био можеби не е најнапредната алатка за поврзување во био таму, но таа е меѓу најлесните за употреба - можете да брзо поставете неограничен број врски и додадете визуелна содржина.

Доаѓа со флексибилен распоред, над 100 бесплатни теми, функција за пресликување на интерфејсот на Instagram, приспособено корисничко име (URL) и планови за еднократно плаќање.

Со најскапиот план добивате и билтен, форма за контакт и функција за продавница. Тоа, рече, плановите вклучуваат: Бесплатно, Мини-месечно на $0,99/мес, Мини-Едно време на $9,99/мес, и Unique-One Time на $24,99.

Дополнително, можете да добивате додатоци кои се продаваат одделно, како што се Blue Tick, Custom Domain и Booking Calendar за многу поволни цени.

Добрите страни:

 • Едноставен за употреба
 • Флексибилен распоред
 • Огледајте го интерфејсот на Инстаграм
 • Прилагодено URL
 • Планови за еднократна исплата

Конс:

 • Тешка навигација со интерфејс
 • Недоволна аналитика
 • Нема приспособливи врски

4. Milkshake-Најдобар за инфлуенсерите на Инстаграм

Целна страница за милкшејк

Милкшејк е алатка која се користи меѓу инфлуенсерите на Инстаграм како што нуди непречено поставување директно од мобилни уреди користејќи иновативни интерактивни картички - тие го нудат истото визуелно искуство како Stories на Instagram или објавите на Instagram Feed.

Откако ќе се постави, вашите следбеници можат да помине низ овие картички полни со слики, линкови и пишување како да се движат по мали веб-страници. Плус, можете да ги приспособите картичките за да одговараат на вашиот бренд и да добивате секакви увиди, како што е бројот на посети.

Со Milkshake, можете да се претставите, да ги споделите вашите понуди, да ги ажурирате вашите следбеници, да ги промовирате вашите онлајн платформи и да им дозволите на вашите клиенти да ги резервираат вашите услуги - сето тоа од истата платформа.

Милкшејкот е бесплатен за употреба и ви овозможува да креирате 5 посебни веб-страници.

Добрите страни:

 • Лесно поставување на мобилен уред
 • Интерактивни картички
 • Совршено за Инстаграм
 • Анализа на посетители
 • Интеграција на е-пошта

Конс:

 • Ограничени опции за прилагодување
 • Можете да креирате само една сметка 
 • Проблеми со заостанување при вчитување шаблони и прегледи

5. Beacons-Најдобро за заработка на дигитални производи

целна страница на светилници

светилници е одлична алатка за креаторите и инфлуенсерите кои сакаат монетизираат нивните дигитални производи преку линк-во-био страница. Со оваа алатка, можете без напор да интегрирате сопствени продавници во вашата био-врска на Instagram и да продавате дигитални добра како е-книги преку безбедно плаќање.

Можете исто така да промовирате настани, да им викате на следбениците или дури да резервирате состаноци. Плус, можете да ја персонализирате вашата страница со прилагодување на вашите фонтови и бои.

Некои напредни функции нудат дури и комплети за е-пошта маркетинг и медиуми - цела палета на алатки за е-трговија за трансформирање на вашата мини-веб-страница во онлајн продавница.

Нивната цена започнува со бесплатен план и продолжува со Креатор на $10/мес, Creator Pro на $30/мес, и ВИП на $50/мес, со попусти доколку плаќате годишно.

Добрите страни:

 • Интеграција на сопствени продавници
 • Анализа
 • Прилагодени дизајни
 • Безбедно плаќање 
 • Вградени алатки за е-трговија

Конс:

 • Може да биде скапо ако изберете понуди одделно
 • Вашиот сајт може да изгледа кабриолет
 • Приспособувањето на целните страници може да биде подобро

6. Shor.by - Најдобро за увид на страницата

шор целна страница

Како што можете да видите дури и од нивната минималистичка веб-страница, Shor.by е многу едноставен за употреба како можете да ја креирате вашата страница за неколку минути со додавање на сите ваши апликации за пораки, социјални врски и други релевантни блокови (копчиња, картички, текст, слики, одбројување или RSS).

Понатаму, Шор се истакнува во следењето на перформансите на вашата страница бидејќи доаѓа со увид за тоа на што кликнуваат вашите посетители и како тие бројки се менуваат со текот на времето.

Плус, неговите динамични блокови автоматски се ажурираат кога додавате нова содржина на вашиот канал на YouTube, каталог на Shopify, подкаст или други објави на социјалните мрежи.

Заедно со некои интересни функции како скратувач на врски, софтвер за генерирање на олово и интеграција со апликации за месинџер, Shor прави одличен избор!

Плановите за цени за оваа платформа се прилично едноставни: $15/мес за нивниот план за ракета, $29/мес за Pro, и $99/m за Агенција. Нема бесплатен план, но има годишни попусти.

Добрите страни:

 • Лесен за користење
 • Автоматски ажурирања
 • Софтвер за генерирање на олово
 • Интеграција на пораки
 • Прилагодливи страници

Конс:

 • Ограничени опции за дизајн
 • Нема бесплатен план
 • Ограничена аналитика

7. Кампување-Најдобро за креаторите во подем

целна страница за кампување

Кампување е одлична алатка ако сакате да развиете бизнис за создавачи преку социјалните медиуми. Можете да креирате целна страница со влечење и спуштање што ќе ги поврзе сите ваши профили на социјалните медиуми, е-пошта и веб-страници, со цел да ги трансформирате вашите следбеници во клиенти.

Оваа алатка доаѓа со разни претходно направени шаблони и палети на бои, па дури има и интеграција на Canva за да можете да ги дизајнирате вашите слики. Можете исто така да креирате вртелешки за социјалните медиуми, да вградувате видео, па дури и да вклучите формулари за пријавување преку е-пошта - совршени за мали бизниси.

Конечно, алатката исто така ви овозможува да ги следите аналитиките како што се ангажманот и кликовите за да ви помогнат да донесувате одлуки засновани на податоци, но таа функција е во премиум плановите.

Како што рече, нивната цена оди вака: основен бесплатен план, Про на $7/мес, и Pro+ на $24/мес. Можете да додадете дополнителни профили или соработници за секој $1,50/мес.

Добрите страни:

 • Карактеристики за влечење и спуштање
 • Канва интеграција
 • Обрасци за пријавување е-пошта
 • Неограничени врски
 • Уникатен QR код

Конс:

 • Многу ограничени функции во бесплатниот план
 • Високи трошоци за претплата
 • Само за врски што може да се кликнат

8. Hopp by Wix - Најдобро за приспособлива функција на пребарувачот

hopp целна страница

Wix прави уште една одлична алатка за зајакнување на вашиот бизнис онлајн наречена Хоп, а неговото име одразува единствена функционалност која им овозможува на вашите корисници да најдат сè и сè што ќе објавите на социјалните мрежи со сопствен внатрешен пребарувач.

Дополнително, ако имате премногу линкови за додавање на вашата страница со линк во био, Hopp вклучува лента за пребарување, која веднаш ја повлекува секоја врска што им треба на вашите следбеници.

Hopp, исто така, вклучува неограничени врски за да не мора да се грижите за промовирање на сите ваши услуги, производи, купони итн. - за зголемување на потребите на вашиот онлајн бизнис!

Може да следите и аналитика како кликови, прегледи на страници, ангажирање и сите други важни метрики. Да не го заборавиме и пригодниот скратувач на URL-то.

Hopp by Wix нуди бесплатен план, и за да ги проверите цените за Pro, ќе треба да се најавите на вашата сметка и да изберете „Надгради“. Тие нудат месечен и годишен тип на ценовен план.

Добрите страни:

 • Целосно приспособлива мини веб-страница
 • Лесен за користење
 • Прилагодлив пребарувач
 • Неограничени врски
 • Анализа

Конс:

 • UX и работниот тек може да се подобрат
 • Ограничени опции за шаблони
 • Нема видливи цени
Целна страница за допир

За мобилна алатка за поврзување во био со повеќе врски и страници, опции за плаќање и онлајн пораки за смешно ниска цена, изберете Допрете линк!

Покрај тоа, Taplink ги нуди повеќето од карактеристиките на другите алатки, како што е создавање на страница за микро-слетување што може да се прилагоди со текст, визуелни слики и секции за ЧПП. Плус, можете да додадете тајмер за понуди со ограничено време ако продавате онлајн.

Сето ова можете да го добиете во три планови за плаќање: Бесплатно, Pro за само $3/месечен (годишна цена), и Бизнис за $6/месечен (годишна цена), што е нивниот најпопуларен план.

Добрите страни:

 • Супер прифатлива цена
 • Колекција на е-пошта
 • Опција за плаќање
 • Флексибилност во дизајнот
 • Лесен за користење

Конс:

 • Основен дизајн
 • Ограничувања во изборот на фонтови
 • Ограничено прилагодување

10. Stan Store - Најдобро за е-трговија и креатори на курсеви

Целна страница на продавницата stan

Стен продавница е одлична опција ако барате изградете ја вашата мини-продавница преку линк-во-био, бидејќи ги вклучува сите потребни функции за да се грижи за целиот ваш работен тек.

За разлика од другите опции, оваа алатка се фокусира на функционирање како сеопфатен излог наместо само збирка врски, каде што можете лесно да продавате дигитални производи со плаќање со еден допир, да закажувате состаноци во календарот и да собирате регистрирања за вашите курсеви или работилници.

Бонусните поени одат за нивните такси за трансакција 0% и само 10 минути просечно време за создавање на вашата продавница, а можете да ги испробате сите нивни функции со 14-дневниот бесплатен пробен период!

Цената на Стан е едноставна: $29/мес за Создателот план и $99/мес за Creator Pro.

Добрите страни:

 • Комплетен излог
 • Надоместоци за трансакција 0%
 • 10 минути просечно време за создавање продавница
 • Одлично за е-трговија
 • Анализа и интеграција

Конс:

 • Нема бесплатен план
 • Не е погодно за создавачи на содржини
 • Може да ја подобри услугата за клиенти

Кога избирате алатка за поврзување во био за вашиот бизнис, мора да земете предвид неколку клучни фактори за да се осигурате дека таа ги задоволува вашите потреби и ви помага да ги постигнете вашите цели:

 • Приспособливост—побарајте алатка со приспособена целна страница за да одговара на естетиката и пораките на вашиот бренд. Опцијата да го додадете вашето лого, да изберете бои и да ги распоредите врските на начин што ќе има смисла за вашата публика е клучна за создавање на кохезивно искуство со брендот;
 • Леснотија на користење— алатката треба да доаѓа со кориснички интерфејс што го олеснува креирањето и управувањето со вашата страница со линк-во-био без да бара техничка експертиза. Интуитивната функционалност за влечење и спуштање и едноставната навигација се неопходни за максимизирање на ефикасноста и продуктивноста;
 • Интеграции—размислете дали алатката беспрекорно се интегрира со вашите постоечки маркетинг платформи и сметки на социјалните медиуми. Компатибилноста со популарните платформи како Instagram, TikTok, Facebook и Twitter обезбедува непречена интеграција во вашата севкупна дигитална стратегија;
 • Анализа—одберете алатка која обезбедува стабилна аналитика и увид во перформансите на врската во био. Функциите како што се следењето на врските, демографијата на публиката и метриката за ангажирање на врската ви овозможуваат да донесувате одлуки засновани на податоци и ефикасно да ги оптимизирате вашите маркетинг напори;
 • Цени— проценете ја структурата на цените на алатката за да се уверите дека е усогласена со вашиот буџет и нуди вредност за парите. Побарајте транспарентни ценовни планови со јасни карактеристики и ограничувања, како и опции за приспособливост.

Ова се главните продажни точки на најдобрите платформи за поврзување во био, но можете слободно да размислите за други аспекти кои се важни за вашите бизнис и маркетинг потреби.

Иако сите алатки наведени погоре се дизајнирани да ви помогнат да додадете повеќе врски до сите ваши онлајн дестинации, тие сепак се разликуваат по нивната функционалност и цени.

Од таа причина, прво разгледајте ги потребите за маркетинг на вашиот бизнис и погрижете се да добиете производ што ги задоволува. Тоа, рече, неколку опции добро функционираат во сите области:

 • Повратна врска— сè-во-едно алатка за поврзување во био и градител на веб-страници што доаѓа со многу дополнителни функции, како на пр. започнување блог и испраќање автоматски билтени;
 • Линктри—за алатка со најприспособливи шаблони;
 • Lnk.Био— за едноставна и лесна за употреба апликација TikTok или Instagram био.

На крајот на денот, вашиот најдобар избор е алатка која ги комбинира најважните карактеристики на вашиот специфичен случај на употреба и носи најголема вредност за вашите пари. Имајќи го тоа на ум, поминете низ списокот погоре уште еднаш за да ја пронајдете совршената алатка за поврзување во био за вас!

Линк во креатор на био-страница

Пријавете се за Feedlink - и проширете го вашето присуство на социјалните мрежи.

Алатката за био-врска, позната и како алатка за поврзување во био, комбинира повеќе врски во една URL-адреса што може да се кликне. Се користи на платформи како Instagram и TikTok каде што корисниците се ограничени на една врска што може да се кликне во нивната биографска книга. Користењето на оваа алатка им помага на корисниците да ја насочат својата публика кон различни онлајн дестинации, вклучувајќи веб-локации, страници на производи и профили на социјалните медиуми.

Најдобрата апликација линк-во-био зависи од вашите потреби. На пример, каков тип на кампања водите? Дали промовирате производ или услуга? Покрај тоа, дали ја промовирате вашата веб-страница, вашиот блог или можеби одредена целна страница? Колку можете да си дозволите да платите за алатката? Различни алатки функционираат поинаку, затоа засновајте ја вашата одлука на вашите потреби. Сепак, сите врвни платформи, како што се Feedlink, Linktree и Lnk.Bio, ги вклучуваат овие функционалности.

Многу алатки за поврзување во био нудат бесплатни верзии со ограничени функции, додека премиум плановите со дополнителна функционалност се достапни за месечна или годишна претплата.