Прескокнете до главната содржина

Како да направите билтен во 9 чекори за да го развиете вашиот мал бизнис

Започнете го вашиот бесплатен билтен и ангажирајте ги вашите клиенти преку вашиот сопствен канал.

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба Читање 22 мин

Сопственик на мал бизнис кој држи 'Open' знак.

Маркетарите во денешно време имаат многу алатки за да го зајакнат имиџот на нивниот бренд и да добијат нови деловни можности, но не треба да го заборават скромниот билтен!

Маркетингот преку е-пошта отсекогаш бил релевантен, а добро изработените билтени сè уште се најдобрата маркетинг алатка за намалување на дигиталната бучава.

Така, за да поттикнете вистински врски со вашата публика, дефинитивно треба да го прочитате овој водич за создавање успешна маркетинг стратегија за е-пошта преку билтени.

Закопчајте се и ајде да ја ослободиме моќта на сандачето!

Ви треба алатка за билтен за е-пошта?

Започнете билтен за социјалните мрежи за неколку секунди

Што е билтен?

Иако се испраќаат по е-пошта, билтените не се традиционални пораки на е-пошта, туку курирани покани преполни со вредна содржина прилагодена на следбениците на брендот - дури и ако се испраќаат на големо до група претплатници на е-пошта, тие сè уште се релевантни за интересите на примачот.

Размислете интересни ажурирања, стручни совети, ексклузивно зад сцената погледи, а можеби дури и попрскување на неодоливи понуди и попусти. Сите тие се потпираат на директната линија на комуникација обезбедена од е-поштата на билтенот за да поттикнат поблиски односи со вашата база на клиенти. Ретко има подобар начин да останете релевантни и да изградите заедница околу вашиот бренд.

Ќе најдете билтени кои доаѓаат во различни формати, од базирани на текст до визуелно богат со слики и видеа. Нивната фреквенција на испраќање исто така треба да варира во зависност од вашата маркетинг стратегија и очекувањата на вашата публика, од дневна до месечна или дури и квартална.

На пример, погледнете го Божиќниот билтен на Келвин Клајн, кој се обидува да ја долови сечија љубопитност со својот прекрасен дизајн и ветување за попуст:

Божиќна маркетинг кампања на Келвин Клајн

Погледнете ги овие Топ 15 примери на билтен за сопственици на мали бизниси [издание за 2024 година] за да добиете чувство за висококвалитетни примероци на билтен.

Зошто да вклучите билтен во вашата е-пошта маркетинг стратегија?

Билтените се повеќе од е-пошта експлозии и продажни терени; нивната цел е да изградат доверба, да споделат вредни сознанија и да создадат лојални обожаватели кои го бранат вашиот бренд.

Еве еден поглед на сите цели што ги служат билтените:

 • Тие ви даваат директен пристап до вашата публика— билтените се доставуваат директно до сандачињата на вашите претплатници, директна линија на комуникација што вие ја контролирате. Исто како што редовно оставате волшебно списание на масичката на вашите претплатници;
 • Тие ви помагаат да насочите одредени групи— за разлика од обичните е-пошта, билтените може да се сегментираат и персонализираат за различни групи претплатници, што ја зголемува нивната релевантност и ангажираност, правејќи ја вашата содржина да изгледа како разговор;
 • Тие ви помагаат да изградите односи и лојалност— билтените нудат платформа за прикажување на вашата личност на брендот, споделување на остроумна содржина и нудат ексклузивни поволности, што поттикнува доверба и заедница, претворајќи ги претплатниците во шампиони на вашиот бренд;
 • Тие нудат исплатлив досег— во споредба со другите маркетинг канали, билтените се неверојатно достапни. На крајот на краиштата, трошокот по испратена е-пошта е ниска, а повратот на инвестицијата може да биде висок, особено со ефективна содржина и таргетирање;
 • Тие даваат мерливи резултати- можете да ги следите отворените стапки, кликањата и другите метрики за да разберете што е одекна кај вашата публика и да ја води вашата стратегија за содржина. Овој пристап базиран на податоци ви помага фино да го прилагодите вашиот билтен за максимално влијание;
 • Тие доаѓаат со долгорочна вредност- за разлика од минливите интеракции на социјалните медиуми, билтените ги негуваат односите со текот на времето. Кога се прави правилно, претплатниците остануваат ангажирани, учат за вашиот бренд и стануваат поверојатно да се претворат во клиенти како што расте нивната блискост;
 • Тие се флексибилни и разноврсни— од информативни написи до ексклузивни попусти и ажурирања на социјалните медиуми, билтените можат да примат различни формати и цели на содржина. Ова ја задржува вашата публика заинтересирана и ви овозможува да експериментирате со различни тактики;
 • Тие го зголемуваат вашиот органски досег— лојална публика на билтенот значи зголемено споделување на социјалните медиуми, сообраќај на веб-страници и препораки од уста на уста. Ова органско засилување го проширува вашиот досег надвор од списокот на претплатници и поттикнува понатамошен раст.

Како што можете да видите, билтените се многу моќни за градење лојални заедници, поттикнување на ангажманот на брендот, и на крајот двигател на раст на бизнисот.

Затоа, треба да знаете подобро отколку да ја игнорирате оваа рентабилна и мерлива маркетинг алатка. Затоа, продолжете да читате додека ги откриваме тајните за изработка на совршен билтен за вашиот мал бизнис.

Креирање на стратегија за билтен во 9 едноставни чекори:

 1. Изберете ја вистинската платформа за билтен за е-пошта
 2. Откријте ги целите на билтенот
 3. Добијте повеќе претплатници на билтенот
 4. Поставете сегментирани листи на билтени
 5. Изберете и приспособете го вашиот шаблон за билтен
 6. Пополнете го вашиот билтен со вредна содржина
 7. Осигурајте се дека вашиот билтен е законски усогласен
 8. Започнете со испраќање на вашиот редовен билтен
 9. Следете ги перформансите на билтенот

1. Изберете ја вистинската платформа за билтен за е-пошта

Првиот чекор на вашето патување со билтенот е да ја пронајдете најдобрата платформа за билтен за е-пошта која ќе ви помогне да воспоставите силна основа за вашата кампања за е-пошта. Сепак, со толку многу опции таму, како можете да знаете која платформа да ја изберете за да го поттикнете вашиот мал бизнис?

Постојат три главни чекори за овој процес:

Знајте ги вашите потреби:

 • Големина и раст на публиката-размислете колку претплатници имате и вашата проектирана стапка на раст бидејќи додека некои платформи се грижат за помали списоци, други се зголемуваат без напор со илјадници претплатници. Затоа изберете оној што може да ги задоволи вашите точни потреби;
 • Буџет и цени— платформите нудат низа модели на цени, од бесплатни нивоа со ограничени карактеристики до робусни планови со напредни алатки. Затоа, проценете го вашиот буџет и дадете приоритет на функциите што се најважни за вашите цели, како што се автоматизација, аналитика или интеграции;
 • Функционалност и карактеристики— не секоја опција е создадена еднаква! Додека некои се фокусираат на леснотијата на користење и дизајнот со влечење и пушти, други нудат напредни алатки за автоматизација и длабинска аналитика. Прилагодете ги понудените карактеристики на вашата маркетинг стратегија и технички вештини.

Ова е она што уредникот за влечење и спуштање на Brevo им го нуди на своите корисници:

Опции за уредување на билтенот на Brevo

Истражете ги опциите:

 • Популарни избори-Платформите како Mailchimp, HubSpot, Constant Contact и Brevo се добро воспоставени играчи со различни карактеристики и кориснички интерфејси. Прво, истражување на овие алтернативи за да се добие добро чувство за достапните опции;
 • Специјализирани опции-размислете за ниши платформи кои одговараат на специфични потреби. Ако сте бренд за мал бизнис, Feedlink е совршена опција. Спротивно на тоа, ако претставувате платформа за е-трговија, треба да погледнете во Klaviyo и Omnisend. И на крај, за визуелно раскажување приказни, платформите како Canva или MailerLite нудат уникатни предности;
 • Читајте прегледи и споредете—Не мораме да ви кажеме дека секогаш треба да читате рецензии за производите што сакате да ги купите и да ги споредувате со други алтернативи. Вистинските корисници ги искусуваат добрите и лошите страни на секоја опција таму.

На пример, G2 набројува над 550 опции за софтвер за маркетинг на е-пошта:

G2 прегледи на софтверски производи за маркетинг преку е-пошта

Тестирајте и изберете мудро:

 • Бесплатни проби и демо— повеќето платформи нудат бесплатни пробни проби или демо, затоа искористете ги! Можете да го тестирате интерфејсот, да ги истражите различните функции што ги нудат и да добиете силно чувство за употребливоста на платформата пред да започнете;
 • Дајте приоритет на корисничкото искуство- Дефинитивно треба да изберете платформа која е интуитивна и лесна за употреба ако сте почетник (или дури и ако не сте). Фокусирајте се на платформи кои ви помагаат да креирате прекрасни билтени без да знаете како да кодирате;
 • Барајте поддршка— секогаш имајте ги предвид опциите за поддршка на платформата. Дали нудат корисни ресурси за вградување, одговорна услуга за клиенти и активни заедници за решавање проблеми? Силната поддршка е непроценлива, особено за почетниците.

Како пример, Feedlink доаѓа со опции за блог, центар за помош и разговор во живо:

Опции за корисничка поддршка на Feedlink

Запомнете, вистинската платформа треба да ја подобри вашата креативност, да го поддржи вашиот раст и да го направи е-пошта маркетингот радост, а не скучна работа. Нема начин да се заобиколи: мора да го направите вашето длабинско внимание во истражувањето на сите опции на пазарот пред да ги посветите вашите ресурси.

Кампања за билтен на социјалните мрежи

Главна страница на веб-страница на Feedlink

Една одлична и компактна алтернатива што треба да ја разгледате е Повратна врска бидејќи вклучува фантастична функција за билтен -компактен, автоматски, и ефективни!

Како што рече, Feedlink првенствено се фокусира на создавање билтени од вашите објави на социјалните медиуми и нема некои напредни опции за прилагодување како специјализираните алтернативи.

Сепак, со оваа платформа, добивате многу повеќе од способноста да автоматски креирајте билтени секоја недела од вашите најдобри ажурирања на социјалните мрежи. Всушност, со минимален надомест, го добивате целосниот сет на алатки што ви треба за да му помогнете на вашиот бизнис да се искачи до небо за кратко време!

Каде да се започне? Покрај билтените, Feedlink ви помага креирајте и објавувајте блогови, присутни сите ваши врски на една страница, вградете го вашиот објави на социјалните мрежи, додадете а блок за претплата, различни текстуални и визуелни блокови, RSS доводи, дигитални картички, Google локации, и повеќе!

Секогаш можете да го пробате билтенот на социјалните мрежи 7-дневен бесплатен пробен период.

Ви треба алатка за билтен за е-пошта?

Започнете билтен за социјалните мрежи за неколку секунди

2. Дознајте ја вашата стратегија за билтен

Додека го разгледувате софтверот за е-пошта маркетинг кој ќе ви помогне да го дизајнирате вашиот билтен, треба да ги земете предвид и вашите цели на билтенот. На крајот на денот, мора да се погрижите секоја ваша експлозија на е-пошта да стигне до вистинската публика, да го привлече нивното внимание и да поттикне повеќе бизнис.

Секој успешен билтен таму е насочен кон целта и е многу намерен во таргетирањето на публиката. Можете исто така да креирате таков билтен поставувајќи си ги овие прашања:

 • Кои се моите клиенти и што сакаат тие? Откако ќе дознаете до кого се обидувате да стигнете, ќе знаете каква содржина да понудите во вашите билтени. За да го сфатите тоа, треба да ги конструирате вашите идеални личности за клиентите и да им го понудите она што им треба!
 • Која е севкупната цел на мојот билтен? Дали сакате да се поврзете со вашата публика и да изградите долгорочна врска? Или се обидувате да ги едуцирате, да им продадете или да побарате повратни информации од клиентите? Можете исто така да дадете попусти за препораки!
 • Каква содржина треба да им понудам на моите клиенти? Можете да одредите дали да вклучите ексклузивни понуди, информации за вашиот производ и компанија или богати блог написи со тоа што ќе ги прашате вашите регистрирани што сакаат да читаат кога ќе се регистрираат за вашиот билтен.
 • Колку често ќе го испраќам мојот билтен? Никогаш не треба да ги преоптоварувате вашите потенцијални клиенти до тој степен што сакаат да се откажат од вашиот билтен. Од таа причина, прашајте ги колку често сакаат да ја добиваат и потоа сегментирајте ја вашата мејлинг листа понатаму.
 • Кога треба да побарам од нив да се пријават? Добро поставената CTA за претплата може да биде причина за тоа дали ја зголемувате вашата публика или не. Можете да го поставите на вашата почетна страница, во објавите на вашиот блог или најдобро од сè: да вклучите врска во страниците за наплата на вашиот производ.
 • Каква вредност ќе даде мојот билтен? И на крај, треба да размислите и за обезбедување вистинска вредност на вашите претплатници. Тие мора да се чувствуваат како да добиваат нешто од вашиот билтен, било да е тоа купон за попуст, информации за производот или увид во индустријата.

Откако ќе ги добиете одговорите на овие прашања, ќе бидете подготвени да креирате насочен билтен кој ќе го постигне она што го има зацртано: да ги задоволи вашите деловни амбиции.

3. Добијте повеќе претплатници на билтенот

Време е да ја изградите вашата армија на лојални следбеници со зголемување на вашата мејлинг листа. Можете да користите различни алатки за оваа намена, вклучувајќи социјални медиуми, стимулации и оптимизација на веб-страници:

Запомнете, треба да вградите блок за претплата на е-пошта на вашата веб-страница или линк во био страната со цел да имате една страница каде што ќе можете да покажете стимулации или да го користите блокот за претплати како главен агент.

Ослободете ја моќта на стимулации:

 • Леле со гратис—понудете ексклузивни попусти, водичи за преземање или ран пристап до нови производи. На пример, можете да им дадете мал поглед на вашата нова линија облека или бесплатна книга со рецепти, а сето тоа ќе ја вклучи и вашата претплата за е-пошта CTA.
 • Натпревари и подароци— секој сака да учествува во бесплатни натпревари со ветување дека ќе освои примамлива награда. Можете да организирате разни подароци поврзани со вашата ниша, нудејќи претплати или производи. Но, за да влезат, кандидатите треба да се приклучат на вашиот билтен.

Искористете ја моќта на социјалните медиуми:

 • Промовирајте го вашиот билтен како професионалец – мора да го промовирате вашиот билтен низ вашите онлајн портали, вклучувајќи ја вашата главна веб-локација и каналите на социјалните медиуми, како што е додавањето на URL-то на страницата за претплата на билтенот во 'Посетете ја опцијата на мојата веб-страница на LinkedIn. Дополнително, можете да го покажете неговиот квалитет со споделување фрагменти од вашата најдобра содржина и задевање на претстојните ексклузивци.
 • Вкрстено промовирајте низ платформи— Размислете за водење заеднички промоции со други релевантни бизниси или инфлуенсери. Понудете ексклузивни попусти за билтенот или ран пристап до споделените содржини и допрете ја нивната публика за да го проширите вашиот досег.

Дополнително, треба да ја оптимизирате вашата веб-страница за да им посакате добредојде на нови претплатници со имплементирање стратешки скокачки форми низ вашите страници и креирање посветени целни страници со јасни CTA и неодоливи понуди за регистрација. Сепак, што и да правите: олеснете да се претплатите!

На пример, додавање на a блок на претплата во Feedlink потребни се неколку кликања како што гледате од екранот подолу. После тоа, вашето следбеник ќе продолжи да расте!

Додавање блок за претплата преку Feedlink

Бонус совет: Можете да тестирате A/B различни форми за пријавување, наслови и понуди за да видите што најдобро одекнува со вашата публика. Податоците се ваш пријател, затоа секогаш потпирајте се на нив!

4. Поставете сегментирани листи на билтени

Да се однесувате кон секој од вашите претплатници како ВИП е многу важно, а начинот да го направите тоа е да им испратите персонализирана верзија на вашиот билтен врз основа на нивните преференции.

Сегментацијата на претплатниците е клучот за таа цел. Мора да ја поделите вашата публика на помали, насочени групи за да го зголемите ангажманот и да постигнете повеќе резултати со вашата содржина.

Искористете ја моќта на податоците:

 • Демографија и интереси— искористете ги податоците како возраста на претплатниците, локацијата и историјата на купување. На тој начин, ако сте моден бренд, можете да понудите совети и хип облека на вашата помлада публика и класични облеки на вашата постара демографска група;
 • Однесување и ангажирање— следете како претплатниците комуницираат со вашите е-пошта. Оние кои редовно отвораат и кликнуваат на врски се главни кандидати за ексклузивна содржина, додека на помалку активните претплатници можеби ќе им треба кампања за повторно ангажирање.

Создадете содржина што поврзува:

 • Креирајте приспособени теми— штом ќе ја сегментирате вашата публика, задоволете ги нивните специфични интереси и потреби со содржини кои се грижат. На пример, ентузијаст за готвење не би бил воодушевен од технолошките ажурирања, и обратно;
 • Понудете релевантни стимулации— приспособете ги вашите попусти, промоции и бесплати за секој сегмент. Замислете како нудите попуст на нова алатка за градинарство на вашите претплатници со зелени палци или бесплатна е-книга за финансии на вашата публика која е свесна за буџетот.

Користете алатки за маркетинг преку е-пошта:

 • Потпрете се на платформите за е-пошта маркетинг— повеќето платформи нудат вградени функции за сегментација, што го олеснува создавањето и управувањето со различни списоци. Искористете ја нивната моќ за да го автоматизирате вашиот процес на сегментација и да заштедите драгоцено време;
 • Информирајте ги одлуките со аналитика— следете ги перформансите на вашите сегментирани кампањи. Погледнете кои сегменти најдобро одговараат на одредени содржини или понуди и користете ги тие податоци за постојано да ја усовршувате стратегијата за содржината на билтенот.

Имајте на ум дека треба започнете мал (две до три групи) и потоа проширете ги вашите напори за сегментација додека ја зголемувате вашата публика. Исто така, мора да останете флексибилни во секое време! Конечната цел е да понудите персонализирано искуство на секој од вашите претплатници! На тој начин, вашиот ангажман ќе се зголеми, конверзиите ќе се искачат и вашиот мал бизнис ќе напредува.

5. Изберете и приспособете го шаблонот за билтен

Вашиот билтен е повеќе од зборови на екранот - тоа е визуелно искуство што треба да го одразува вашиот бренд, да ја вклучи вашата публика и да ја води кон вашите CTA.

За среќа, повеќето платформи за билтен доаѓаат со уредник кој е лесен за употреба и многу шаблони за дизајн за да се создаде совршен билтен. Само следете неколку чекори:

 1. Добијте инспирација од други врвни примери на билтенот;а) Проверете ги Топ 15 примери на билтен за сопственици на мали бизниси.
 2. Прегледајте ги дизајнерските карактеристики на различните платформи; а) Mailchimp, HubSpot и Venngage доаѓаат со претходно направени шаблони.
 3. Проверете го вашиот визуелен идентитет за да останете доследни на вашиот бренд;
 4. Фокусирајте се на чист, одговорен распоред кој работи и на мобилниот телефон;
 5. Прилагодете го избраниот шаблон за да биде усогласен со вашата веб-страница; а) Експериментирајте со боите, фонтовите и сместувањето на сликите.
 6. Структурирајте го вашиот распоред за да ги водите очите на вашите читатели;а) Користете наслови, поднаслови, точки и слики.
 7. Додајте јасен CTA близу до дното на билтенот;а) Користете јасни копчиња, убедлив јазик и примамливи понуди.

Како илустрација, проверете примерок од големата библиотека со шаблони за билтен на Canva која може дополнително да се приспособи за да одговара на јазикот на дизајнот на вашата веб-локација.

Библиотека со шаблони за билтен на Canva

Иако можете да потрошите многу време за создавање на совршен шаблон за билтен, исто така не морате да го правите тоа ако имате при рака итни работи. Во тој случај, можете или да користите шаблон каков што е или да се потпрете на платформа како Feedlink за автоматско генерирање и автоматско пополнување на вашиот билтен.

За разлика од другите алтернативи со целосен пакет за креирање билтени, Feedlink го рационализира целиот процес. Вие ги избирате само каналите за социјални медиуми што ги сакате во вашиот билтен за Feedlink да го креира билтенот и да започне редовно да го испраќа со свежа содржина.

Пример за шаблон за билтен за фидлинк

6. Пополнете го вашиот билтен со вредна содржина

Ајде да го наполниме вашиот билтен со содржина што ја плени, информира и ја насочува вашата публика кон вашите цели. Запомнете, вашиот билтен е разговор, а не монолог.

Како прво, не треба секогаш да испраќате билтени засновани на суви текстови. Експериментирајте со различни формати на содржина допаѓа фрагменти од блог, кратки видеа, инфографики, или дури препораки на клиентите. Мора да понудите нешто за секого, што исто така ќе ви овозможи да видите што функционира!

Вашиот билтен е исто така ваша можност да го обезбедите вредни сознанија и ажурирања релевантни за вашата ниша, покрај забавниот фактор. Така, можете да ги испреплетувате информативните написи со анегдоти, раскажувачки приказни или погледи од зад сцената. Но, не заборавајте да го покажете вашето знаење и страст за вашиот бизнис со споделување совети, вести и акциони совети.

Зошто да не го подобрите сето тоа со користење висококвалитетни, предизвикувачки визуелни слики? Или дури и додавање а снимени интро и аутро? Користете колку што можете повеќе средства за комуникација!

На пример, овој визуелно богат билтен пример на услуга за испорака на веганска храна нуди малку од сè: информативен водич, прекрасни слики и корисни совети!

Билтен пример за услуга за испорака на веганска храна

На крајот на денот, квалитетот владее, па сакате да додадете дел од содржината со цел: да го придвижите сообраќајот кон вашата веб-страница, да ја промовирате продажбата и да ги конвертирате вашите посетители. Непотребно е да се каже, мора лекторирајте сè пред да го испратат за да ја задржат нивната доверба.

7. Осигурете се дека вашиот билтен е законски усогласен

Водењето мал бизнис значи играње според правилата, а има неколку законски барања што мора да ги исполнувате кога објавувате билтен во корист на вашите претплатници:

 • CAN-SPAM— правен акт кој бара од вас да имате подножје во вашиот билтен кој им нуди на вашите клиенти лесен начин да се отпишете од вашите е-пошта;
 • GDPR— Новите европски закони за приватност ви дозволуваат да испраќате билтени само на корисници кои избрале да ги примаат и мора да ги заштитите нивните податоци во какви било околности;
 • Пристапен дизајн— Стандардите на АДА бараат од вас да понудите пристапност за корисници со посебни потреби; поради таа причина, треба да користите бои со висок контраст, алтернативен текст во сликите (не сите даватели на е-пошта ги вчитуваат сликите правилно) и едноставен и јасен јазик и навигација.

На крајот на краиштата, не ви требаат закони кои ви кажуваат што да правите, и секогаш мора да преземате разумни мерки на претпазливост заштитете ги вашите клиенти и нивната приватност. Исто така, треба да се трудите да избегнувате клиенти за е-пошта со филтри за спам со испраќање чисти и релевантни билтени. Тоа е начин да се изгради солидна репутација.

8. Започнете со испраќање на вашиот редовен билтен

Подготвени сте да започнете со испраќање на вашите покани билтени? Има неколку работи на кои треба да се следи за да се максимизира неговата ефикасност, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на следново:

 • Распоредете како професионалец— мора да ја одредите вашата редовна фреквенција на испраќање. Дали тоа ќе биде неделна доза на радост, месечно ремек дело или нешто помеѓу? Или зошто да не ги прашате вашите клиенти колку често сакаат да го добиваат вашиот билтен? Уште една работа што треба да се има на ум: утрата во делничниот ден и попладневните часови за викенд се оптимални времиња за да ја испратите вашата експлозија;
 • Напишете привлечна тема— темата на вашата е-пошта секогаш треба да предизвикува љубопитност и да ги намами читателите да ја отворат. Можете да тестирате A/B различни опции за да видите што најдобро одекнува со вашата публика. Запомнете, привлекувањето внимание не мора да биде мамка за кликнување!
 • Тестирајте, тестирајте и тестирајте повторно— пред да го притиснете копчето за испраќање, направете тест праќање до себе или на неколку доверливи. Проверете дали има печатни грешки, скршени врски и какви било проблеми со форматирањето. Можете исто така да користите шаблони за преглед на е-пошта за да видите како ќе изгледа вашиот билтен во различни сандачиња. Погрижете се сликите и форматирањето да се прикажуваат беспрекорно низ платформите.
 • Останете на курсот— ако вашите отворени стапки не се она што го посакувавте на почетокот, не се обесхрабрувајте бидејќи градењето ангажирана публика бара време и напор. Вие само продолжувате да доставувате вредна содржина, да ги следите вашите резултати и да го менувате вашиот пристап;
 • Анализирај и прилагодувај— потпирајте се на аналитиката на е-пошта за да разберете што функционира, а што не. Има многу да се научи и од вашите успеси и од вашите неуспеси. Исто така, побарајте од вашите претплатници да ви дадат повратни информации што можете да ги користите за да ја подобрите вашата содржина.

Последна работа: мора објавувајте редовно бидејќи доследноста е клучна! На пример, Feedlink ја собира вашата содржина на социјалните медиуми и испраќа билтени секоја недела. Плус, ова функција за автопилот на билтенот многу лесно се поставува!

Сепак, некои други бизниси, особено продавниците за е-трговија практикуваат многу агресивна стратегија за билтен и испраќаат еден (дури и два) дневно:

Стратегија за каденца на билтенот на Келвин Клајн

Од таа причина, мора да одржувате конзистентен распоред за објавување бидејќи вашата публика треба да знае кога да ја очекува вашата следна доза на содржина. Непотребно е да се каже, мора испорача квалитет секој пат— третирајте го секој билтен како ремек-дело на визуелни и вредни информации. Откако ќе го постигнете тоа, можете да го поставите вашиот давател на услуги за е-пошта да ги испраќа вашите редовни експлозии на време.

9. Следете ги перформансите на вашиот билтен

Сè уште не сме готови! Има еден последен чекор што всушност ќе треба да го правите одново и одново: постојано следење и оптимизирање на перформансите на вашиот билтен!

За да ја постигнете таа цел, можете да се потпрете на избраната платформа за маркетинг на е-пошта, плус неколку други алатки, како на пр Google Analytics, кој следи како вашиот билтен ги привлекува посетителите на вашата страница, колку долго тие остануваат и какви активности преземаат. Дополнително, треба да испратите и повремени анкета за да се процени мислењето на вашата публика на квалитетот и фреквенцијата на вашата содржина.

Вообичаено, ќе барате неколку метрики:

 • Отворени стапки-Дали луѓето воопшто ги отвораат вашите е-пошта? Ако не, обидете се со различни теми, времиња на испраќање или теми за содржината. Запомнете, неотворената е-пошта е непрочитана приказна!
 • Стапки на кликнување- Дали вашите читатели се занимаваат со вашата содржина и кликнуваат на вашите врски? Ако не, анализирајте ги вашите повици за акција, релевантноста на вашите врски и целокупниот тек на вашите е-пошта. Кликнете се отскочна штица за конверзија!
 • Отпишете ги броевите- Дали луѓето рано ја напуштаат вашата партија? Побарајте шеми во времето за отпишување, областите за содржина или специфични е-пошта за да добиете индиции за задржување;
 • Конверзии и приходи-Дали вашиот билтен поттикнува продажба, потенцијални клиенти или други посакувани активности? Внимателно следете ги овие метрики и приспособете ја вашата содржина и понуди за да го максимизирате враќањето на инвестицијата. Запомнете, вашиот билтен е деловна алатка!

Откако ќе ги добиете и анализирате потребните податоци, можете да ја прилагодите вашата стратегија за билтен. Исто така, набљудувајте ги трендовите со текот на времето. Дали вашата отворена стапка се намалува или се зголемува? Дали стапката на кликнување се зголемува за одредена содржина? Идентификувањето на трендовите ви овозможува да направите проактивни прилагодувања.

Совети за билтен за успешна маркетинг стратегија за е-пошта

Има повеќе за создавање на успешна стратегија за билтен отколку само собирање текст и слики и притискање на испраќање. Мора да ја разберете вашата публика, да обезбедите вредна содржина и да бидете сигурни дека вашите е-пошта се отвораат и читаат. Еве неколку дополнителни совети и трикови:

Запознајте ја вашата публика:

 • До кого се обидувате да допрете со вашиот билтен? Кои се нивните интереси и потреби? Откако ќе ја запознаете вашата публика, можете да ја прилагодите вашата содржина на нив.
Илустрација на личноста на купувачот

Сегментирајте ја вашата листа:

 • Не испраќајте само ист билтен до сите. Сегментирајте ја вашата листа врз основа на демографија, интереси или историја на купување за да создадете содржина релевантна за вашите претплатници.
 • Проверете ги деталните опции за филтрирање на сегментација на Mailchimp:
Mailchimp-email-segmentation-filtering-options

Создадете вредна содржина:

 • Вашиот билтен треба да им даде вредност на вашите претплатници. Ова може да биде во форма на информативни написи, совети и трикови, ексклузивни попусти или содржина зад сцената.
 • Како пример, божиќните билтени на Келвин Клајн нудат значителен попуст:
Пример за Божиќен билтен на Келвин Клајн

Чувајте го кратко и слатко:

 • Сите се зафатени во денешно време. Поради тоа, никој не сака да чита долг и досаден билтен. Чувајте ги вашите е-пошта концизни и конкретни.
 • Ова е обемот на најновиот билтен на Глосиер: приказна за шминкерка од Лондон, алатките што таа ги користела и копчињата CTA за да ги добиете сами:
Посјаен-краток-билтен-пример

Користете привлечни теми:

 • Пред сè, мора да ги закачите вашите потенцијални читатели со привлечен наслов. Погрижете се да привлекува внимание и да биде релевантно за содржината на вашата е-пошта.
 • „25% исклучено сè“ - ако тоа не ви го привлече вниманието, не знаеме што ќе:
Пример за наслов на билтенот на Asos

Дизајн за мобилни уреди:

 • Користењето на мобилните телефони расте експоненцијално и сега повеќето е-пошта се читаат на мобилниот телефон. Затоа, вашиот билтен мора да изгледа добро и на малите екрани!
 • Совршениот дизајн на билтенот на InVision изгледа прекрасно на која било платформа:
Распоред на десктоп и мобилни билтен на InVision

Користете силни визуелни елементи:

 • Сликите и видеата може да помогнат да се растури вашиот текст и да се направи вашиот билтен визуелно попривлечен. Сакале или не, визуелните елементи се главен дел од секој пишан пост во денешно време.
 • Галеријата Ла Плаја направи видео од сликарска сесија која е ѕвезда на нејзиниот билтен:
Билтен со вградено видео

Олеснете го отпишувањето:

 • Луѓето секогаш треба да имаат можност да се откажат од вашиот билтен. Олеснете им го тоа со јасна и истакната врска за отпишување.
 • Речиси секој билтен (како Lush овде) додава копче „Отпишете“ во подножјето:
Бујно копче за отпишување во подножјето на билтенот

Следете ги вашите резултати:

 • Откако ќе го испратите вашиот билтен, следете ги резултатите. Погледнете кој го отворил, кликнал на линковите и се откажал. Овие податоци можат да ви помогнат да ги подобрите вашите идни билтени.
 • Google Analytics ви помага да ги следите сите видови метрики за вашите билтени:
Страница на Google Analytics за следење на перформансите на билтенот

Дополнително, треба да користите а конзистентен распоред за испраќање, персонализирајте ги вашите е-пошта, пробајте а различни формати на тема и е-пошта, и користете а повик за акција. Верувајте ни, сите овие совети ќе ви помогнат да се поврзете и да ја зголемите вашата публика со невидена брзина.

Заклучок: Потпрете се на добар софтвер за е-пошта маркетинг

По креирање на вашиот деловен блог, вашиот билтен треба да биде следен на вашата листа со задачи, бидејќи тој сè уште е еден од најдобрите начини да стигнете до нова база на клиенти.

Плус, правењето билтен во денешно време стана лесно сè додека имате став за да може да се направи и вистинската алатка за маркетинг преку е-пошта.

Треба само да ја поставите вашата мејлинг листа и да го креирате вашиот дизајн на билтен, што е полесно отколку што мислите бидејќи повеќето од горенаведените софтверски решенија се опремени со подготвени за употреба шаблони за билтен.

Потоа, единственото нешто што треба да направите е да ја процените ефективноста на вашата стратегија за билтен, да ги искористите наградите и да продолжите да ја подобрувате вашата стратегија за билтен.

Најчесто поставувани прашања

Кој е најлесниот начин да креирате билтен?

Веројатно најбрзиот метод за креирање на висококвалитетен билтен е со претплата на платформа за маркетинг преку е-пошта, избирање на приспособлив шаблон и додавање на вашата содржина.

Може ли да креирам билтен бесплатно?

Да, одредени платформи како Mailchimp и Brevo нудат бесплатна сметка со основни функции, што ќе ви овозможи да креирате и испратите билтен до вашите клиенти.

Како да почнам да пишувам билтен?

Првите чекори вклучуваат идентификување на вашата публика и нивните интереси, одлучување за главните теми или теми на вашиот билтен и креирање преглед на содржината.

Која е најдобрата структура за билтен?

Најдобрата структура за билтен вклучува привлечна тема, краток вовед, сегментирана содржина со заглавија, визуелни елементи и јасен повик за акција.

Ви треба алатка за билтен за е-пошта?

Започнете билтен за социјалните мрежи за неколку секунди


Објавено од Душко Талевски

Уредувач на содржини со долгогодишно искуство во помагањето на сопствениците на мали бизниси да разберат како да го создадат своето онлајн присуство, да градат веб-страници и да пишуваат корисни објави на блогови.