Прескокнете до главната содржина

Како да направите веб-страница за мал бизнис во 2024 година

Откријте лесни чекори за создавање веб-локација за мал бизнис во 2024 година. Дознајте за дизајнот, содржината и оптимизацијата за да изградите ефективно присуство на интернет.

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба Читање 24 мин

Научете како да направите веб-страница за мал бизнис

Дали неодамна започнавте мал бизнис? Како што стои, не можете да напредувате во денешното модерно време без присуство на интернет што започнува со веб-страница.

Од таа причина, ќе ви обезбедиме детален водич за тоа како да направите веб-локација за мал бизнис што ги задоволува сите ваши лични или професионални потреби и го носи вашиот бизнис на следното ниво.

Зошто да креирате сопствена веб-страница за мал бизнис?

Веб-страниците повеќе не се деловен луксуз туку повеќе потреба. Кога ги донесуваат своите одлуки за купување, современите потрошувачи секогаш одат онлајн!

Тие им веруваат на повеќе бизниси кои поседуваат професионални веб-локации, обезбедуваат детали за нивниот производ и услуги и ја покажуваат транспарентноста со прикажување на позитивни критики и препораки како уверување.

Еве ги клучните придобивки што може да ги отклучи вашата веб-страница за мал бизнис:

Изградете кредибилитет и доверба

Нема подобар начин да го прикажете идентитетот на вашиот бренд, експертизата и услугите отколку преку виртуелен излог во форма на веб-локација. Веднаш го зајакнува вашиот кредибилитет во очите на потенцијалните клиенти, создавајќи чувство на доверба и професионализам што не може секогаш да го постигне само од уста на уста.

Проширете го вашиот досег и привлечете клиенти

Вашата веб-страница ги надминува географските ограничувања бидејќи делува како а 24/7 билборд за вашиот бизнис, достапни од целиот свет. Во тој ефект, пребарувачите и платформите за социјални медиуми стануваат порти на вашата веб-страница, носејќи клиенти кои инаку не би го откријат вашиот бизнис, што ги отвора вратите за многу поширока публика.

Прикажете ги вашите производи и услуги

Заборавете да се потпрете на физички флаери или ограничени прикази на продавниците. Вашата веб-страница е ваша виртуелно портфолио, овозможувајќи ви детално да ги прикажете вашите производи и услуги со волшебни визуелни слики и информативни описи. Она што го прави тоа е да им обезбеди на потенцијалните клиенти сеопфатно разбирање на вашите понуди, зголемувајќи го нивниот ангажман и стапки на конверзија.

Изградете посилни односи со клиентите

Вашата веб-страница не е само еднонасочен комуникациски канал, туку повеќе платформа за негување на вистински врски со вашите клиенти. Може да создадете список со е-пошта, да нудите ексклузивни зделки и промоции и да креирате дел за блог за да споделите вредни сознанија и да ја вклучите вашата публика - интерактивен пристап кој поттикнува лојалност и ги претвора клиентите во застапници на брендот.

Добијте вредни увиди и аналитика

Последно, но не и најмалку важно, вашата веб-страница ви помага да научите многу за вашите купувачи и посетители бидејќи нуди ризница на податоци. Ти можеш следете го сообраќајот на веб-страницата, однесувањето на корисниците и стапките на конверзија— непроценливи информации што ве опремуваат со сознанија потребни за да ги усовршите вашите маркетинг стратегии, да ја оптимизирате вашата веб-страница за подобри перформанси и да донесувате одлуки засновани на податоци.

Зошто на секој бизнис му е потребна веб-страница не само профили на социјалните медиуми?

Додека профилите на социјалните мрежи се клучни за дофат и ангажирање, веб-локацијата обезбедува професионална, стабилна и приспособлива платформа која целосно ја контролирате. Тоа е суштинска алатка за воспоставување кредибилитет, долгорочни придобивки од SEO и постојано присуство на интернет.

Веб-страниците и профилите на социјалните медиуми се надополнуваат едни со други и заедно, тие можат да формираат робусна онлајн стратегија за бизниси и за поединци.

Еве ги главните причини зошто ви треба веб-страница наспроти профил на социјалните медиуми:

Зошто ви е потребна веб-страница не само профил на социјалните мрежи

Што е потребно за да се создаде веб-страница за мал бизнис?

Иако градењето веб-локации обично не е долг и комплициран процес, особено кога користите градител на веб-страници, сепак може да биде комплицирано ако не знаете што правите. Затоа, ги поминуваме главните чекори за создавање прекрасна веб-страница за мал бизнис.

1. Изберете кратко, релевантно и единствено име

Пред да направите било што, мора да изберете име на домен за вашата веб-страница, што е многу важен чекор бидејќи вистинското име ќе го остави вистинскиот прв впечаток и ќе ги привлече потенцијалните посетители да ги проверат понудите на вашата страница. Поради таа причина, разгледајте ги сите следни:

 • Чувајте го кратко и слатко— Ви препорачуваме да изберете кратко и незаборавно име на домен; стремете кон 15 знаци или помалку, избегнувајќи цртички и броеви;
 • Поврзете го со вашиот бренд—одберете име што го одразува вашиот бренд и понуди. Користете клучни зборови релевантни за вашата индустрија или ниша за да привлечете органски сообраќај;
 • Користете уникатно име—проверете дали постојат постоечки трговски марки и достапност на доменот; направете брзо пребарување за да се осигурате дека никој друг не го бара вашиот онлајн идентитет;
 • Изберете традиционален TLD—одлучете се за традиционални домени од највисоко ниво како .com или .net за поширока привлечност или истражете домени специфични за индустријата како .shop или .io.;
 • Порамнете го со вашиот бренд— приспособете го името на вашиот домен имајќи го предвид вашето постоечко брендирање за постојано и влијателно искуство;

Замислете го името на вашиот домен како ваше дигитално сидро, така што мора да инвестирате време во наоѓање на оној што е совршен за вас. Ако сте заглавени, секогаш можете да ја започнете вашата креативност преку бесплатен генератор на име на домен како DomainWheel, кој вклучува вештачка интелигенција за да ви помогне да го пронајдете најдоброто име.

Или користете Бесплатен генератор на име на домен GPT-4.

Генератор на име на домен GPT-4

Најдоброто нешто за DomainWheel е тоа што генерира само имиња кои се достапни за регистрација и ве упатува на вистинските регистратори на домени за да го завршите процесот.

2. Регистрирајте го името и изберете ги платформите за веб хостинг и дизајн

Откако ќе изберете име на домен, ќе треба да изберете регистратор на домен, каде што ќе треба да ја завршите процедурата за регистрација.

На пример, ако изберете да регистрирате име на домен со Bluehost, кој исто така е провајдер на веб-хостинг, треба да ги дадете вашите информации за контакт, да ја додадете соодветната заштита на приватноста на вашиот домен и да го завршите купувањето.

Цената ќе зависи од фактори како што се избраниот регистратор и TLD што ќе изберете да го користите, кои се движат од $5 до $50 годишно. Меѓутоа, ако се регистрирате кај провајдер на веб-домаќин како Bluehost, ќе добиете бесплатно име за една година.

Но, сопствениците на мали бизниси обично немаат тип или техничко знаење за да постават имиња на домени и хостинг. Користењето на градител на домен кој ви овозможува да купите и поставите име на домен е попрактично. На пример, Feedlink обезбедува бесплатен домен .link за 1 година, вклучен во градителот на веб-локацијата, без потреба да научите како да укажете на DNS или друго техничко поставување на SSL сертификат или хостинг.

Бесплатен домен за 1 година

Пријавете го вашиот .link домен сега

Тоа не води до нашиот следен чекор: изборот на вашиот дизајн и даватели на хостинг!

Ако сте почетник, треба да погледнете опции сè-во-едно кои доаѓаат со можности за дизајн на веб-страници и функција за хостирање за вашиот домен, како на пр Повратна врска, Квадратен простор, или Викс- сите ги вклучуваат сите поволности што ви се потребни, од бесплатно име на домен до безбедност на SSL.

Кога ја барате вистинската услуга, земете во предвид неколку фактори надвор од цената, како што е времето на работа, пропусниот опсег што го нуди и дали вклучува или не безбедносни карактеристики.

Што се однесува до дизајнерските можности, навистина треба да се обратите кориснички опции кои нудат претходно дизајнирани шаблони, особено ако сте нови во градењето веб-страници - сите горенаведени опции нудат такви карактеристики.

Конечно, размислете за платформа која беспрекорно се интегрира со другите ваши алатки, како софтвер за маркетинг преку е-пошта или платформи за социјални медиуми, за да го насочите вашиот работен тек.

3. Произведувајте и додајте ја содржината на вашата веб-локација

Сега, кога го завршивте техничкото и дизајнерското поставување на вашата веб-локација, време е да ја додадете сета привлечна содржина што ви е потребна за да привлечете и да привлечете нови клиенти.

Сите успешни веб-локации ги вклучуваат следните страници и визуелни елементи:

 • Волшебна почетна страница – создадете привлечна почетна страница со јасни визуелни слики, концизна копија и силен повик за акција што веднаш го привлекува вниманието и го претставува вашиот бренд;
 • Страници со суштински информации—Потребни ви се информативни страници „За нас“ и „Контакт со нас“ кои ќе го покажат вашиот тим, вредности и информации за контакт. Згора на тоа, вклучете јасна и достапна страница „Услуги“ во која се наведени вашите понуди и придобивки;
 • Разновидна содржина- диверзифицирајте ја вашата содржина! Објавите на блогови, студии на случај, сведоштва, па дури и видео содржини можат да привлечат и ангажираат посетители. Потребен ви е излез за да ја споделите вашата експертиза, да ја покажете вашата работа и да ја раскажете приказната за вашиот бренд преку привлечна содржина;
 • Визуелните слики се клучни— сликите и видеата може да го разбијат текстот и да додадат визуелен интерес. Користете висококвалитетни визуелни слики што го одразуваат вашиот бренд и резонираат со вашата целна публика;
 • Мобилните работи— погрижете се вашата веб-локација да е погодна за мобилни телефони, нудејќи беспрекорно искуство на сите уреди. Респонзивниот дизајн е од клучно значење во денешниот свет за прв пат на мобилни телефони.

Дополнително, треба да бидете во можност да направите разлика помеѓу статична и динамична содржина на веб-страницата. Додека статичните страници, како што се „За нас“, „Услуги“ и „Контактирајте со нас“, остануваат непроменети низ веб-локацијата, вашите динамички страници ќе се менуваат во зависност од претпочитањето на корисникот и податоците во реално време - примерите ги вклучуваат секциите за блог и коментари .

Проверете ја следната листа на блокови за да креирате динамични страници, т.е.

 • Инстаграм и ТикТок храна
 • Објави на LinkedIn
 • Блок на најнови блог постови;
 • Блок со информации за контакт;
 • Видео блок;
 • Блок на настани;
 • И повеќе.
Блокира за изградба на веб-страница

На крајот на краиштата, страниците што ги вклучувате мора да бидат прилагодени според вашата целна публика. Исто така, мора редовно да ги ажурирате, осигурувајќи дека се информативни, визуелно привлечни, и оптимизиран за пребарувачите. Дополнително, кога се вградува динамична содржина, важно е да се земе предвид видот на содржината и како таа влијае на перформансите на веб-локацијата.

Запомнете, вашата веб-страница е почеток на разговор. Користете моќна и информативна содржина за да се поврзете со вашата публика, да воспоставите доверба и да конвертирате потенцијални посетители.

4. Спроведување на практики за оптимизација на пребарувачите

Во денешно време, само веб-локациите што пребарувачите можат да ги откријат имаат шанса да успеат. Од таа причина, мора да усвоите и имплементирате различни практики за оптимизација на пребарувачите (SEO) кои ќе го стават вашиот домен на мапата, со што ќе го направат откријат за клиентите.

Дефинирајте мета опис и мета наслов

Главните стратегии за оптимизација кои ви помагаат да ја постигнете таа цел вклучуваат:

 • Идентификувајте ги релевантните клучни зборови- мора да ја прилагодите вашата содржина на она што луѓето го бараат кога бараат бизнис како вашиот. Замислете ги како маркери за богатство кои водат љубопитни клиенти во вашето онлајн царство. Мора да ги интегрирате природно низ вашата веб-локација, вклучувајќи ги насловите, мета описите и копии на страниците;
 • Добијте што повеќе линкови што можете— ова се мостовите што ја поврзуваат вашата веб-страница со други онлајн домени. Значи, колку повеќе имате, толку е полесно за посетителите да ја откријат вашата деловна веб-страница. Постојат различни начини да се поттикнат други слични сајтови да соработуваат со вас, со што ќе се зголеми вашиот авторитет и видливост на оптимизација, како што се блогирање на гости и размена на ресурси;
 • Оптимизирајте го вашето оптимизација надвор од страницата- додека мета насловите и клучните зборови се видливи елементи за оптимизација, има работи што можете да ги направите во позадина за дополнително да го зајакнете вашиот онлајн профил. На пример, треба да ја оптимизирате брзината на вчитување на вашата веб-страница, големината на сликата и структурата на внатрешната врска. Откако ќе го направите тоа, ќе создадете беспрекорно и позитивно корисничко искуство;
 • Добијте оглас на Google My Business – ако имате физичко присуство и/или работите во одреден регион, исто така мора да ја оптимизирате вашата веб-страница за локални пребарувања. Можете да го направите тоа со барање на вашиот Деловен профил на Google што ќе ги прикаже вашите критики, користејќи локални клучни зборови и истакнување на вашата област на услуги за да привлече клиенти во близина;
 • Потпрете се на алатките за оптимизација— Најдобар начин да ја организирате вашата стратегија за оптимизација е преку алатки како Google Search Console, SEMrush и Ahrefs, од кои сите се дизајнирани да ви помогнат да стекнете увид за вашата деловна ниша и да ја оптимизирате вашата содржина за пребарувачите.

Менаџерите на веб-страниците имаат пристап до сите видови информации, вклучувајќи ги и нивните рејтинг на домен, број на линкови и домени за упатување, колку клучни зборови веб-страницата покрива, и нивните месечен сообраќај.

Иако мора да останете на врвот на вашата игра за оптимизација во секое време, бидејќи однесувањето на корисниците се менува и Google ги ажурира своите алгоритми за пребарување, наградите се многу.

Со постојано усовршување на мапата на сопствената деловна веб-локација, управување со вашите внатрешни и надворешни врски и одржување на врски со други сајтови, можете да ја трансформирате вашата веб-страница во социјален центар што привлекува посетители и високо рангира во рангирањето на пребарувачот на Google.

5. Прегледувајте ја и ажурирајте ја страницата на постојана основа

Како што веќе споменавме, на вашиот сајт му треба редовно внимание и ажурирања за да остане моќно онлајн присуство за вашиот бренд. Ова се некои од стратегиите што треба да се следат:

 • Закажете редовни прегледи – спроведувањето месечни ревизии на вашата веб-страница е неопходност. На тој начин, ќе најдете и замените скршени врски и застарени информации и ќе поправите различни проблеми со перформансите; запомнете, искуството на вашата веб-страница мора да биде мазно во секое време;
 • Останете на врвот на промените во SEO – Алгоритмите на пребарувачите се менуваат како пустински песок, затоа бидете информирани за најновите трендови и најдобри практики. На тој начин, можете да ги прилагодите вашите стратегии за клучни зборови, да изградите нови линкови и да ја одржувате вашата веб-страница видлива;
 • Анализирајте ги податоците на вашата веб-страница – алатките како Google Search Console и тракерите на сообраќајот на веб-локациите се основна во вашата кутија со алатки бидејќи нудат вредни сознанија за однесувањето на корисниците. Овие податоци ќе ви помогнат да разберете што функционира и што треба да се подобри;
 • Истражете ги новите технологии – секогаш истражувајте нови функции и функционалности, интегрирајте иновативни алатки и погрижете се вашата веб-страница да нуди модерно и пријатно искуство за корисниците. Напредната технологија ви помага да достигнете нови хоризонти и да привлечете повеќе посетители;
 • Партнер со професионалци - вклучете професионални дизајнери, програмери и создавачи на содржини за да ви помогнат да ја одржувате вашата деловна веб-страница свежа и привлечна. Тие можат да ви помогнат да ја усовршите вашата визуелна привлечност, да ја подобрите функционалноста и да ја раскажете вашата приказна на иновативни начини.
 • Чувајте ја содржината свежа – редовно додавајте нови објави на блогови, понуди на производи и промотивен материјал за да ја одржувате вашата веб-страница интересна, релевантна и авторитативна, се со цел да ги задржите посетителите ангажирани и да се враќате за повеќе;

Бесплатна алатка за блогирање

Започнете блог

Останете будни, прилагодливи и водени од податоци. Тоа е единствениот начин да се осигурате дека вашата веб-страница ќе остане влијателен домен во вашата специфична деловна област. Плус, не постои подобар начин да постигнете поголема продажба од тоа да имате веб-локација што ќе ги прави сите тешки товари за вас.

Поедноставување на процесот на креирање веб-страница со градител на веб-страници

Што е градител на веб-страници?

Замислете да креирате веб-страница без техничко знаење или да напишете една линија код. Тоа е она што го прават градителите на веб-страници. Тие ви помагаат да го воспоставите вашето онлајн присуство преку:

 • Готов шаблон – однапред дизајнирани распореди прилагодени на вашата индустрија и бренд, што ви дава инстант веб-локација;
 • Прилагодување без напор – опции за влечење и пуштање елементи како текст, слики и формулари за контакт за персонализирање на шаблонот на вашата деловна веб-страница и раскажување на вашата единствена приказна;
 • Кликнете и стартувајте едноставноy – објавувајте ја вашата веб-страница со неколку кликања, правејќи го вашиот бренд видлив за светот и подготвен да привлече клиенти.

Сè на сè, создавачите на веб-локации се како ЛЕГО-овите на светот на веб-страниците. Тие нудат интуитивни градежни блокови кои ви дозволуваат да се фокусирате на она што е навистина важно: вашиот бизнис и неговата порака.

Истражува: Топ 10 градители на веб-страници за сопственици на мали бизниси

Поврзана статија.

Ако не сакате да поминете низ целата мака за регистрирање име на домен со една услуга, наоѓање друг хостинг провајдер, а сепак трета услуга за дизајн на веб-локација, треба да проверите Повратна врска – фантастично сè-во-едно минималистички градител за веб-локација за мал бизнис.

Врска во био и градител на веб-страници Feedlink

Дозволете ни да ви покажеме колку е лесно да ја дизајнирате вашата бесплатна страница со Feedlink - таа вклучува неколку едноставни чекори, а вашата страница ќе биде во живо пред да ја знаете.

Чекор 1: Направете ја вашата бесплатна страница

 1. Пријави се за Повратна врска.
 2. Прво, започнете со шаблон со клик на 'Користете го овој шаблон или продолжи без шаблон.
  Изберете шаблон за веб-страница
 3. Внесете URL на вашата веб-страница или името на страницата и кликнете на 'Следно.’
 4. Уредете ја вашата нова страница. Во овој чекор, можете да ги истражите опциите за прилагодување на Feedlink и да ги приспособите дизајнот и содржината на страницата врз основа на вашите потреби.

Откако ќе ги завршите горенаведените чекори, време е да поврзете ги вашите сметки на социјалните мрежи и земете ја вашата единствен .линк домен, кој е бесплатен првата година и $12/година потоа.

Регистрирањето име на домен никогаш не било полесно. Домени се достапни во плановите на PRO, и буквално треба да кликнете на две копчиња.

За да ја поврзете страницата со прилагоден домен .link, следете ги овие чекори:

 1. Одете во Домени и кликнете „Купи домен“
 2. Внесете го името на вашиот домен, кликнете на „Најди“, потоа „Продолжи со овој домен“;
 3. Пополнете ги вашите информации за плаќање и допрете „Продолжи“ да се финализира процесот;

Тоа е тоа. Сега ќе добиете е-пошта за потврда за вашиот нов домен да започне во живо. Во овој момент, можете да продолжите да ја прилагодувате вашата страница или да ги поврзете вашите сметки на социјалните медиуми:

Чекор 3: Прикажете објави на Инстаграм и ТикТок што може да се кликаат

Feedlink им овозможува на корисниците да ги прикажат своите најнови објави на TikTok или Instagram и да додаваат врски со кликање за да ја трансформираат содржината на социјалните медиуми во искуство за купување.

Овој случај за употреба е совршен за создавање врска во био-страницата. Еве ги чекорите:

 1. Во уредникот, кликнете Истражува блокови и изберете Напојување на Инстаграм.
  Додајте довод на Instagram на страницата на веб-страницата
 2. Поврзете ја вашата сметка на Facebook што управува со вашите сметки на Instagram и изберете ја сметката што сакате да ја прикажете.
 3. За да додадете врски, кликнете на сликата, а во скокачкиот прозорец додадете ја врската и етикетата на копчињата. Повторете го ова со секоја слика што сакате да ја означите со надворешна врска.
  Додајте линкови за купување на изворот на Инстаграм
 4. Скролувајте надолу до соодветниот блок, изберете ја вашата сметка, а потоа 'Примени'.

Тоа е тоа, и тоа е се што треба да знаете! Вашата веб-страница е во живо, вашиот уникатен домен и сите ваши сметки на социјалните медиуми се поврзани. Одличен прв чекор!

Ако го започнете вашето онлајн патување со Feedlink, ќе добиете се што ви треба за да ја изградите вашата совршена минималистичка веб-локација, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на следново:

 • Прилагоден .link домен – најдобар начин да се издвоите од конкуренцијата е да имате брендиран и уникатен .link домен кој ќе им помогне на сите да го најдат вашиот бизнис;
 • Лесна за употреба функција за блогирање – Функцијата за блог на Feedlink е дизајнирана и за кратки и за долги содржини и тие се исклучително едноставни за објавување;
 • Вградување на социјалните медиуми – без напор прикажете ја целата ваша содржина на социјалните медиуми на вашата страница на Feedlink; најдобро од сè, објавите се синхронизираат автоматски штом ќе се појават во живо;
 • Распоред на објавите на социјалните мрежи – дали сакате да објавувате одредени објави на социјалните мрежи во шпицот на ангажманот? Feedlink има алатка за закажување за таа цел!
 • е-Билтен – сакате да ја засилите вашата стратегија за е-пошта? Feedlink создава прекрасни билтени од вашите социјални медиуми и автоматски ги дистрибуира;
 • Аналитика на веб-страница – ниту една веб-локација не е комплетна без напредна аналитика која ги следи перформансите на вашата страница со текот на времето за да ви каже дали вашата стратегија функционира;
 • Модуларен дизајнерски јазик – Feedlink се придржува до модуларен јазик за дизајн кој ви овозможува да додавате секакви нови плочки во дизајнот на вашата страница, почнувајќи од живи доводи на Instagram и TikTok до претплати и објави на блогови, па дури и RSS доводи и картичка за контакт!

Сите овие карактеристики беа изградени од темел за сопствениците на мали бизниси да изградат силно онлајн присуство за нивните брендови и да видат дека нивните бизниси брзо се прошируваат.

Креирајте веб-локација со бесплатен шаблон

Со Feedlink, добивате речиси 50 целосно приспособливи шаблони поделени во категории за различни бизниси. Дефинитивно ќе најдете таков што одговара на вашите деловни потреби, па дури и ако не одговара на 100% за она што го барате, секогаш можете да го прилагодите за да го направите уникатно ваше.

Можете да го промените дизајнот на заглавието и дизајнот на секој блок што го додавате на вашата микро-страница. Плус, има CSS уредник кој ви дава целосна контрола над вашиот портал Feedlink. Погледнете го нашиот демо-страница да го видите неговиот едноставен, чист дизајнерски јазик на дело.

Feedlink е еден од најприфатливите, но сепак најкомплетните производи на EmbedSocial. Во зависност од вашите потреби, можете да изберете бесплатен план или една од трите нејзини премиум претплати:

 • Feedlink PRO (за професионалци) - $6 месечно
 • Фидлинк Бизнис (за бизниси) - $19 месечно
 • Агенцијата Фидлинк (за големи агенции) - $29 месечно

Забелешка: Планот PRO, исто така, може да се плаќа годишно за $59, заштедувајќи ви $13.

Откако ќе влезете во платените планови, ќе добиете пристап до функцијата билтен за социјалните медиуми и пренасочување на паметна врска. Ако плаќате за плановите од највисоко ниво, ќе го елиминирате и брендирањето на EmbedSocial и ќе пристапите до параметрите на UTM што ви даваат увид во вашата публика. Исто така, додека доменот .link е бесплатен првата година, ќе мора да го обновувате за 12$ секоја година после тоа.

Ако мислите дека Feedlink не е за вас, постојат неколку одлични алтернативи таму. Ајде да провериме три од најдобрите: Wix, Squarespace и WordPress.com.

1. Викс

Производител на веб-страници Wix

Wix сјае како градител за почетници за веб-страница за мал бизнис. Неговиот уредувач за влечење и спуштање и преку 900 приспособливи шаблони го олеснуваат стартувањето веб-локација, изградбата на онлајн продавница и продавањето на повеќе канали. Плус, тоа е супер лесно за учење и навигација.

Сепак, иако е интуитивен и безбеден, Wix можеби не е најевтината опција за тесни буџети, а неговите алатки за е-трговија, иако силни, можеби нема да се користат за големи продавници.

Генерално, Wix постигнува одлична рамнотежа помеѓу леснотијата, функционалноста и прилагодувањето, што го прави идеален за претприемачи и мали бизниси кои бараат непречено и скалабилно присуство на Интернет.

Цени

Покрај ограничениот бесплатен план, Wix доаѓа со четири премиум планови кои можете да ги проверите со 14-дневниот бесплатен пробен период на платформата:

 • Поврзете домен (со брендирање) - $4,50/месец
 • Комбо (за лична употреба) - $8,50/месец
 • Неограничено (претприемачи и хонорарци) - $12,50/месец
 • ВИП (поддршка од прв приоритет) - $24,50/месец

Бесплатниот едногодишен домен, неограничениот опсег и дополнителната функционалност на платформата можете да ги најдете само во нејзините врвни планови. Спротивно на тоа, ако отворате продавница за е-трговија, треба да се претплатите на еден од плановите за е-трговија на Wix.

Добрите

 • Одлична услуга за клиенти и време на работа
 • Користете HTML/SS за да изградите своја сопствена тема
 • Многу шаблони за веб-страници и карактеристики за дизајн
 • Различни апликации на пазарот на апликации Wix
 • Одлична функционалност за влечење и спуштање

Конс

 • Поевтините планови немаат никакви алатки за оптимизација
 • Доменот на бесплатниот план е брендиран

2. Квадратен простор

Градител на веб-страници Squarespace

Squarespace, познат по својот неверојатен дизајн и преку 100 приспособливи шаблони, се грижи за малите бизниси, особено за оние кои работат во креативните полиња.

Да се изгради веб-локација со визуелно влијание и да се оптимизира за видливост е лесно благодарение на неговите алатки за влечење и спуштање и вградените функции за оптимизација. Сепак, иако неговата функционалност за е-трговија е корисна за малите продавници, на поголемите е-продавници ќе им треба многу повеќе.

Пријателноста на корисниците на почетокот ја зазема естетиката, барајќи малку повеќе учење од конкурентите како Wix и Feedlink. Сепак, конкурентните цени и одговорната корисничка поддршка го прават Squarespace врвен избор за бизнисите кои имаат приоритет на убавото онлајн присуство.

Цени

Иако Squarespace не нуди бесплатен план, неговите четири премиум нивоа сè уште доаѓаат со 14-дневен бесплатен пробен период, по што можете да изберете една од следниве опции:

 • Лично-$16/месец
 • Деловно-$23/месец
 • Commerce Basic-$27/месец
 • Commerce Advanced-$49/месец

Како што е случајот со другите создавачи на веб-страници, поскапите планови ги кријат најдобрите карактеристики. Затоа, ако ви треба анализа на веб-страниците и разни алатки за е-трговија, мора да се претплатите на еден од трговските планови. Без оглед на вашиот избор, имате можност да ги намалите вашите годишни надоместоци до 30% ако ја платите целосната цена на претплатата на 12-месечна основа.

Добрите

 • Широк спектар на современи и модерни шаблони
 • Готови дизајни за одредени делови од локацијата
 • Способност за примање донации
 • Вградена алатка за создавање лого
 • Бесплатен домен за првата година

Конс

 • Нема телефонска поддршка за услуги на клиентите
 • Недостаток на трајно бесплатен план

3. WordPress.com

Вордпрес градител

WordPress.com ги овластува веб-локациите и блоговите со широки функции и приспособливи теми. Со него, можете да изградите што било, од форуми до страници за е-трговија и многу повеќе. Најдобро од сè, не е потребно кодирање, а вие добивате хостирање и поддршка на вашите прсти.

Но, бидете предупредени, флексибилноста доаѓа со крива на учење, а на почетниците може полесно да се движите со Wix или Squarespace. Тоа, рече, за амбициозните блогери и онлајн продавачи кои бараат моќна контрола и бескрајно прилагодување, WordPress сјае.

Размислете за владеење на HTML и напојување на приклучоците – ако сте упатени во технологијата, WordPress може да направи се.

Цени

Додека бесплатниот план може да ве поттикне, WordPress.com има пет различни шеми за плаќање за различни бизниси и 14-дневен бесплатен пробен период:

 • Лично-$4/месец или $48/година
 • Премиум-$8/месец или $96/година
 • Деловно-$25/месец или $300/година
 • Трговија-$45/месец или $540/година
 • Претпријатие-$25.000/годишно

Како што се надградувате на планови од повисоко ниво, добивате пристап до сè поголем спектар на софистицирани функции за подобрување на вашиот бизнис и видливоста на интернет. На пример, сите платени планови нудат искуство без реклами, брз DNS со SSL и супериорни опции за поддршка. Двата најскапи планови, исто така, обезбедуваат неограничен пропусен опсег и посложени можности за хостирање.

Добрите

 • Достапните цени на доменот започнуваат со $12 годишно
 • Една година бесплатна употреба на домен со кој било платен план
 • Супериорни карактеристики за блогирање
 • Огромен избор на приклучоци
 • Широка поддршка за различни веб-домаќини

Конс

 • Можеби ќе бидат потребни редовни ажурирања за темите и приклучоците
 • Брзина на вчитување на страници подпар во бесплатната верзија

Што да се земе предвид при изборот на градител на веб-страници?

Кога станува збор за изборот на вистинскиот градител на веб-страници, треба да земете предвид неколку фактори кои ќе ви помогнат да ги намалите сите опции таму. Затоа, направи преглед на сопствените деловни потреби и барања, а потоа прочитајте ја следнава листа за да знаете на што да внимавате:

 • Леснотија на користење – побарајте креирач на веб-локации кој е лесен за корисникот, особено ако немате голема техничка експертиза или искуство во оваа област. Оние на кои треба да внимавате ќе имаат интуитивен интерфејс, функционалност за влечење и спуштање и јасни упатства;
 • Опции за приспособување – размислете колкава флексибилност имате во однос на дизајнот и прилагодувањето. Осигурајте се дека градителот нуди широк спектар на шаблони и ви дозволува да менувате елементи како бои, фонтови и распоред за да одговараат на идентитетот на вашиот бренд;
 • Одговорност – со зголемената употреба на мобилни уреди, од клучно значење е вашата веб-страница да реагира на мобилни уреди. Проверете дали создавачот на веб-локација автоматски создава верзии погодни за мобилни телефони на вашата деловна веб-локација. Ако не го прави тоа, игнорирајте го како опција!
 • Карактеристики на оптимизација – за да може вашата веб-страница да се најде на интернет, таа треба да биде оптимизирана за други пребарувачи. Побарајте градители кои нудат алатки за оптимизација за да ви помогнат да ја оптимизирате вашата деловна веб-страница, вклучувајќи мета-ознаки, алтернативен текст за слики и создавање URL-адреси погодни за оптимизација;
 • Брзина на вчитување – веб-локацијата што брзо се вчитува е од клучно значење за корисничкото искуство и оптимизација. Некои создавачи на веб-страници се подобро оптимизирани за брзина од другите;
 • Приспособливост – размислете за долгорочно. Како што расте вашиот бизнис, така и вашата веб-страница ќе треба да расте. Изберете градител кој ви овозможува лесно да ја надградите вашата деловна веб-страница;
 • Опции за интеграција – проверете дали создавачот на веб-локација може да се интегрира со други алатки и услуги, како што се платформи за социјални медиуми, софтвер за маркетинг преку е-пошта и алатки за аналитика;
 • Безбедносни карактеристики – осигурете се дека создавачот на веб-локација има воспоставени силни безбедносни мерки, како што е шифрирањето SSL, кои се потребни за заштита на вашата страница и податоците на посетителите;
 • Можности за е-трговија – ако планирате да продавате производи или услуги преку Интернет, проверете дали градителот вклучува функции за е-трговија како што се колички за пазарење, портали за плаќање и управување со залихи. Shopify е изграден токму за оваа цел, на пример;
 • Опции за извоз – размислете дали можете лесно да ја извезувате вашата деловна веб-страница на друга платформа во иднина доколку е потребно. Некои производители на веб-страници ја нудат оваа флексибилност;
 • Цени – споредете ги ценовните планови на различни градежници. Размислете што е вклучено во секој план и бидете свесни за какви било дополнителни трошоци како домен или услуга за хостирање;
 • Техничка поддршка – добрата корисничка поддршка може да биде непроценлива, особено ако сте нови во градењето веб-страници. Побарајте услуги што нудат силна поддршка преку упатства, ЧПП, форуми или методи за директен контакт како разговор или телефонска поддршка.

Совршениот градител на веб-страници за вашиот бизнис е дефинитивно таму. Вие само треба да ги изберете факторите што се применуваат во вашите околности и да ја оцените секоја опција врз основа на нив. Потоа, ќе бидете на пат да го пронајдете оној што ги задоволува вашите точни потреби за кратко време.

Заклучок

Дали штотуку ја изградивте и лансиравте вашата нова деловна веб-страница? Тоа е одлична вест! Но, работата не е завршена, и никогаш нема да биде. Мора да го одржувате свеж со привлечна содржина, да ги следите неговите перформанси со Google Analytics и редовно да го оптимизирате за SEO за да го максимизирате неговото влијание врз вашиот бизнис.

Мора редовно да проверувате дали има скршени врски и да ја ажурирате содржината на вашите страници. Како што расте вашиот бизнис, треба да прифатите и нови технологии и соработки. Бидејќи вашата веб-страница е ваша приказна, продолжете да ја раскажувате, продолжете да се развивате и напредувајте во онлајн светот!

Најчесто поставувани прашања

Дали вреди да се има веб-страница за мал бизнис?

Апсолутно! Имањето веб-локација за мал бизнис е неверојатно корисно бидејќи ве става на мапата. Покрај тоа што масовно ја зголемува вашата видливост, исто така го зголемува вашиот кредибилитет и пристапност, со што ќе ви помогне да допрете до поширока публика и на крајот да ја зголемите продажбата.

Како можам да креирам мала веб-страница бесплатно?

Неколку платформи за градење веб нудат бесплатни (а сепак ограничени) планови, вклучувајќи WordPress, Wix и Weebly. Како што рече, тие сè уште се одлична точка за скокање за вашиот нов деловен потфат. Можете да ги користите за да ја изградите вашата прва веб-страница и да ги одредите вашите точни потреби.

Колку чини да се изгради веб-страница за мал бизнис?

Трошоците за изградба на веб-страница за мал бизнис варираат во голема мера, почнувајќи од бесплатни опции за „направи сам“ до неколку илјади долари за професионален дизајн и развој, со фактори како сложеноста, дизајнот, функционалноста и тековното одржување кои влијаат на вкупните трошоци.

Која веб-страница е најдобра за мали бизниси?

Најдобрата платформа за градење за веб-локација за мал бизнис зависи од нивните специфични потреби; WordPress е многу приспособлив и широко користен, Wix и Squarespace нудат кориснички интерфејси и атрактивен дизајн, додека Feedlink е одлична опција за лични веб-локации со алатки за социјални медиуми.

Обидете се со Feedlink

Направете ја вашата бесплатна веб-страница или линк во био во моментов


Објавено од Душко Талевски

Уредувач на содржини со долгогодишно искуство во помагањето на сопствениците на мали бизниси да разберат како да го создадат своето онлајн присуство, да градат веб-страници и да пишуваат корисни објави на блогови.