Прескокнете до главната содржина

Како да започнете блог за вашиот мал бизнис во 2024 година

Отворете успешен блог за мал бизнис во 2024 година со нашиот водич. Научете ги клучните стратегии за ангажирање и раст на Feedlink. Прочитајте сега!

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба Читање 29 мин

Започнете бесплатен блог

Прашањето сега не е дали, туку како да креирате блог кој ќе го развие вашиот мал бизнис.

Блоговите не се само за пишувачи на билтени или професионални блогери. Тие се за секој што сака да споделува подетални приказни и може да биде совршен медиум за сопствениците на мали бизниси да се вклучат во пошироката публика.

Иако платформите за социјални медиуми во моментов се главното место за објавување на малите бизниси, блоговите сè уште нудат потрајна и долготрајна платформа за содржина. Ова е особено важно за малите бизниси, бидејќи блоговите даваат единствена можност да навлезат подлабоко во приказната за нивниот бренд, да ја покажат својата експертиза и да изградат позначајно онлајн присуство.

Продолжете со читање за да научите како да започнете блог за мал бизнис денес.

Зошто да започнете свој блог за вашиот мал бизнис?

Ако некогаш сте помислиле дека нема да ви треба блог при започнување на вашиот бизнис, сигурно наскоро сте сфатиле дека не сте во право. Блоговите се ефтино, но ефикасно решение за зголемување на досегот на вашиот бренд. Плус, тие доаѓаат со тони бенефиции, како што се:

 • Засилена видливост – блоговите го подобруваат вашето онлајн присуство, што им олеснува на потенцијалните клиенти да ве најдат преку пребарувачите;
 • Воспоставување авторитет – редовно објавување информативна и релевантна содржина го позиционира вашиот бизнис како експерт во индустријата;
 • Директен канал за комуникација – блогот овозможува директна интеракција со вашата публика, поттикнувајќи посилни односи со клиентите;
 • Економски маркетинг – блогирањето е високо ефективен, но евтин начин за пласирање на вашите производи или услуги;
 • Зголемен ангажман – ангажираната содржина може да доведе до поголем сообраќај кон вашата веб-локација, да ги задржи посетителите заинтересирани и да се вратат за повеќе;
 • Предности на оптимизација – редовно ажурираните блогови придонесуваат за подобра оптимизација на пребарувачите (SEO), помагајќи му на вашиот сајт да се рангира повисоко во резултатите од пребарувањето;
 • Содржина за социјалните медиуми – објавите на блоговите обезбедуваат вредна содржина што може да се сподели преку платформите на социјалните медиуми, проширувајќи го вашиот досег;
 • Долгорочни резултати – добро изработените блог постови можат да продолжат да привлекуваат нови клиенти долго откако ќе бидат објавени;
 • Повратни информации и увиди – коментарите и интеракциите на вашиот блог можат да обезбедат вредни повратни информации и увид во потребите и преференциите на вашите клиенти;
 • Личен допир – блогот ви овозможува да ја покажете човечката страна на вашиот бизнис, градејќи доверба и автентичност со вашата публика.

Како резиме, тука е споредбена табела за тоа зошто започнувањето блог е добра идеја наспроти само објавувањето на социјалните медиуми.

придобивките од блогирањето v/s објавување на социјалните медиуми

Како што можете да видите, блогирањето не е само тренди; тоа е потреба од стратегија што му помага на вашиот бизнис на многу различни начини. Запомнете, покрај опипливите предности на оптимизација и социјалните медиуми, блогот исто така додава личен допир на вашиот бренд, а со тоа градејќи доверба со вашата публика.

Започнување блог за мал бизнис: водич чекор-по-чекор

 1. Изберете ја вашата платформа за блогирање
 2. Изберете име на домен што ја опишува вашата деловна ниша
 3. Дизајнирајте го распоредот на вашиот блог
 4. Размислете за идеи за објавување на блогови и креирајте кластери за теми
 5. Напишете и уредувајте ги вашите привлечни објави на блогот
 6. Користете добри практики за оптимизација и објавете го вашиот прв блог пост
 7. Направете уредувачки календар и промовирајте го вашиот блог

Ако сакате вашиот блог да се истакне како непроценливо богатство за вашите клиенти, мора внимателно да ги завршите сите следни чекори. На тој начин, ќе обезбедите единствена платформа која споделува експертиза, се ангажира со клиентите и го засилува гласот на вашиот бренд.

Чекор 1: Изберете ја вашата платформа за блогирање

Пред да се впуштите во блогирање, треба да го подготвите вашето дигитално платно. Кон таа цел, треба да одлучите за вистинските платформи за управување со содржина (CMS) и хостирање на веб-страници. Да се направи вистинскиот избор во овој момент е од клучно значење за успешен и просперитетен блог.

Платформа за блогирање (CMS)

Замислете CMS како вашето креативно игралиште каде што ја градите и обликувате вашата содржина за блогирање. Во зависност од тоа дали вашата платформа за блогирање доаѓа со опција за хостирање, таа ќе биде или самодомаќин CMS или хостиран CMS платформа. Ова се разликите:

а) Самодомаќини платформи:

Овие ви помагаат да го ослободите вашиот креативен потенцијал давајќи ви целосна контрола, флексибилност и прилагодување што доаѓа преку продавница за додатоци:

 • За технолошки такт— нуди врвна приспособливост, но бара техничко знаење;
 • Недостатоци— бара посебен хостинг план, кој може да биде застрашувачки за почетниците;
 • Примери—WordPress.org (најпопуларен), Drupal, Ghost итн.

б) Хостирани платформи:

Овие се фокусираат на обезбедување на сè-во-едно решение за почетници:

 • Идеален за почетници— поедноставување на поставувањето и управувањето, често со вклучен хостинг;
 • Недостатоци—понудете помалку прилагодување и контрола во споредба со опциите кои сами се одржуваат;
 • Примери— Wix, Squarespace, Blogger, итн.

Добавувач на хостинг

Обезбедувачите на хостинг го складираат вашиот блог (или која било друга веб-локација) на оддалечени сервери под единствена адреса за вашите клиенти да можат да го најдат и пристапат до него.

Ако се одлучите за маршрутата што се одржува самостојно, треба да се претплатите на давател на хостинг со силно време на работа, силни безбедносни карактеристики и одлични брзини на пристап.

Популарните опции вклучуваат Хостингер, Bluehost, SiteGround, итн.

Избор на вистинската комбинација

Идеалната платформа и давателот на хостинг зависат од различни фактори, вклучувајќи го и вашиот техничка експертиза, буџет, и специфични потреби. На пример, ако сте уверени во технологијата, одете на платформа за блог на WordPress што е домаќин на сопствена мрежа и провајдер за хостирање по ваш избор.

Меѓутоа, ако штотуку почнувате, хостираните платформи обезбедуваат корисничко искуство со минимално техничко поставување. Згора на тоа, тие често вклучуваат бесплатни и/или поевтини планови во споредба со платформите што се сами домаќини и посебна комбинација на давател на хостинг.

Што и да одберете, не заборавајте да изберете платформа која вклучува и дополнителни функции за побрзо да ги достигнете вашите цели, како што се алатки за оптимизација и интеграција на социјалните медиуми.

Бесплатна платформа за блогирање Feedlink

Наместо да гледате различни услуги за покривање на потребите за хостирање и дизајн на вашиот блог, побарајте сеопфатен производ што прави сè во една единствена платформа.

Feedlink е веб-страница сè-во-едно за сопственици на мали бизниси!

Покрај тоа што ви обезбедува сè што ви треба за да создадете совршена компактна веб-локација со прилагоден домен .link, Feedlink нуди закажување објави на социјалните медиуми, автоматизирани функции на билтенот и, најдобро од сè, опција за започнување и водење сопствен блог на Feedlink .

Пишувајте и дизајнирајте подолги објави на блогови и објавувајте ги и одржувајте ги во вашиот сопствен домен на блог. Ретко ќе го добиете толку добро и лесно на кое било друго место! Плус, може да имате вашата нова објава на блог автоматски да се појавува на вашата главна страница на Feedlink веднаш штом ќе излезе во живо!

Бесплатна алатка за блогирање

Започнете бесплатен блог

Чекор 2: Изберете име на домен што ја опишува вашата деловна ниша

Бидејќи вашите потенцијални клиенти и посетители веднаш ќе остават впечаток за вашиот бизнис од вашето име на домен, мора внимателно да изберете оној што точно ја одразува вашата деловна ниша. Дополнително, постојат неколку други размислувања:

 • Брендирање – силно име на блог на домен го зајакнува идентитетот на вашиот бренд и ви помага да се истакнете меѓу другите слични бизниси;
 • Рангирање на оптимизација – пребарувачите ги земаат предвид имињата на домени во нивните алгоритми за рангирање, а релевантните имиња го подобруваат вашето оптимизација и го зголемуваат сообраќајот на веб-страниците;
 • Корисничко искуство – јасното и незаборавно име на домен е полесно за корисниците да го запомнат и пишуваат, што доведува до подобро корисничко искуство;
 • Професионализам – име на блог на домен со признаена и професионална екстензија (на пр. .com, .net, .org) прикажува подоверлива слика.

Совети за избор на име на домен

Еве неколку совети за избор на вистинското име на домен:

 • Чувајте го кратко и незаборавно – стремете кон име на блог на домен што лесно се пишува и изговара;
 • Користете релевантни клучни зборови -вклучете клучни зборови кои ја опишуваат нишата на вашиот деловен блог;
 • Направете го уникатен и брендиран – избегнувајте користење на генерички имиња на домени кои се веќе преземени или тешко се разликуваат;
 • Размислете за екстензии – популарните екстензии како .com, .net и .org се добри избори, но можете да истражувате и екстензии специфични за ниша како .blog, .shop или .io;
 • Проверете за достапност – проверете дали вашето избрано име на домен е достапно за регистрација.

Запомнете, имињата на домени не се чувствителни на букви (што значи „domainname.com“ е исто како „DOMAINNAME.COM“). Исто така, додека цртичките (-) се дозволени, тие не можат да се користат на почетокот или крајот на името на доменот или да се појавуваат последователно. Освен тоа, имињата на домени не можат да содржат празни места или специјални знаци како !, $, и итн.

Дали се прашувате што е добро име на домен? Еве неколку примери на блог постови:

 • Блог за храна: https://deliciousdelights.com/
 • Туристичка агенција: https://worldadventuretours.com/
 • Техничко стартување: https://innovativesol.com/
 • Моден бутик: https://trendychiccloset.com/
 • Платформа за онлајн курсеви: https://www.masterclass.com/

За повеќе идеи, проверете ја нашата бесплатен генератор на име на домен изграден со GPT бот.

Генератор на име на домен GPT-4

Откако ќе изберете име на домен, важно е да го регистрирате веднаш преку регистратор на домен како GoDaddy, Namecheap или Feedlink за бесплатни .линк домени.

На крајот на краиштата, вие создавате трајно и незаборавно присуство на интернет со име на домен што ја опишува вашата деловна ниша и ги следи воспоставените правила.

Бесплатен домен за 1 година

Пријавете го вашиот .link домен сега

Чекор 3: Дизајнирајте го распоредот на вашиот блог

Веројатно до овој момент ја имате вашата главна веб-страница за да ги презентирате вашите производи и услуги и би помислиле дека вашиот блог треба да го одразува истиот дизајн.

Ако ја користите истата платформа за вашата веб-страница и блог, тогаш дизајнот ќе се одрази и на вашиот блог. Но, во случај да користите надворешна платформа за блогирање, како што се Tumblr, Medium или Substack, треба да се обидете да ги користите нивните опции за прилагодување. Во овие случаи, вие прифаќате бои, фонтови и распоред од вашата веб-страница до блогот, создавајќи унифицирано и професионално искуство за вашата публика.

Со единствен јазик за дизајн на сите ваши портали, го постигнувате следново:

 • Препознавање на брендот – конзистентните дизајнерски елементи го зајакнуваат идентитетот на вашиот бренд и им олеснуваат на посетителите да ја препознаат вашата содржина на различни платформи;
 • Подобрено корисничко искуство – унифициран визуелен стил создава беспрекорен проток помеѓу вашата веб-страница и блогот, што им олеснува на корисниците да се движат и да го најдат она што им треба;
 • Професионализам – конзистентната естетика пренесува чувство на професионализам и доверливост, што може да биде клучно за градење доверба кај вашата публика.

Во вашата мисија да ја постигнете оваа беспрекорна транзиција на дизајнот, следете ги овие правила:

 • Користете ја истата палета на бои – ова обезбедува конзистентност на двете платформи и ги зајакнува боите на вашиот бренд;
 • Одржувајте доследна типографија – користете ги истите семејства и големини на фонтови за наслови, текст на телото и други елементи;
 • Применете ги истите принципи на распоред – целокупниот распоред на вашиот блог треба да биде конзистентен со вашата веб-страница, вклучувајќи ја лентата за навигација, поставувањето лого и содржината на подножјето;
 • Користете слични визуелни елементи – размислете за користење на истите икони, слики и графики на вашата веб-локација и блог за да одржите кохезивен изглед;
 • Прилагодете го брендирањето на вашата веб-страница – размислете за прилагодување на логото, ознаката или други елементи за брендирање на вашата веб-локација за да создадете верзија специфична за блогот, додека ја одржувате целокупната конзистентност.

Како пример, проверете го дизајнот на блоговите Feedkink - Како што можете да видите, ја користи истата палета на бои и типографија. Плус, распоредот останува конзистентен и повторно ги користи истите визуелни елементи.

Опции за прилагодување на дизајнот

За среќа, најкомплетните платформи за блогирање доаѓаат со низа алатки за прилагодување на дизајнот за да ја постигнете саканата естетика, како што се:

Wix:

 • Интерфејс за влечење и спуштање за лесен распоред и поставување на елементите
 • Широк избор на претходно дизајнирани шаблони за блогови и опции за боја
 • Библиотека со приспособливи фонтови и икони
 • Напредни функции како анимација и видео интеграција

Квадратен простор:

 • Интуитивен уредник базиран на блокови за флексибилен дизајн
 • Убави и одговорни теми на веб-страниците
 • Прилагодено CSS и уредување на код за напредни корисници
 • Интегрирани алатки за уредување слики

WordPress:

 • Широка библиотека со теми и приклучоци за различни опции за дизајн
 • Висок степен на прилагодување преку уредување код
 • Вградени алатки за управување со бои, фонтови и распореди
 • Приклучоци од трета страна за специфични карактеристики на дизајнот
Уредувач на објави на блогови во WordPress

Повратна врска:

 • Неколку фонтови за избор
 • Подобрување на вашите објави на блог со слики
 • Различни опции за прилагодување на заглавието
 • Карактеристика за био на авторот
 • Асистент за пишување блог со вештачка интелигенција.
Страница со опции за прилагодување на дизајнот на Feedlink

Почетниците ќе ги сакаат платформите како Feedlink, Wix, Squarespace и понудата на WordPress кориснички интерфејси и однапред дизајнирани шаблони да ви помогне да започнете брзо.

За понапредните корисници кои копнеат за прилагодување, платформите како WordPress и Webflow нудат поголема контрола преку уредување код и напредни функции.

Потребни страници за блог за мал бизнис

Покрај визуелните изгледи на вашиот блог, мора да размислите и за додавање на сите потребни страници и делови што треба да ги има блогот за мал бизнис.

Овие страници служат за различни цели, од прикажување на вашата експертиза и услуги до градење доверба и поттикнување конверзии.

Без конкретен редослед, потребни ви се следните страници:

 • Почетна страница на блогот – ги наведува вашите најнови објави поделени во категории;
 • Страница со ресурси – ги нуди алатките што посетителите треба да ги научат и подобрат;
 • Медиуми и настани – ги објавува најновите новости за вас;
 • Можности за кариера – постојано наведува отворени работни позиции кај вас;
 • За нас – го воведува вашиот тим, бизнис, мисија и вредности;
 • Услуги – ги наведува услугите што ги нудите и нивните придобивки;
 • Портфолио - ги прикажува вашите минати проекти, достигнувања и препораки;
 • Контактирајте не – им олеснува на посетителите да стапат во контакт со вас;
 • Најчесто поставувани прашања – често поставувани прашања и одговори за вашите услуги;
 • Политика за приватност – објаснува како собирате, користите и заштитувате кориснички податоци;
 • Услови и правила – ги наведува законските услови и условите на вашата веб-страница.

Додека некои од овие страници ќе се ажурираат континуирано во зависност од фактори како што се корисничките параметри и податоците во реално време (блог, кариера, страници со ресурси итн.), други остануваат непроменети, како што е страницата „За нас“.

Запомнете, приспособете ги страниците што ги додавате според вашата целна публика. Исто така, секогаш мора да се осигурате дека тие се ажурирани, информативни и визуелно привлечни, а да не зборуваме и оптимизирани за оптимизација. Исто така, треба да го земете предвид типот на содржина и влијанието врз перформансите кога додавате динамична содржина.

Стандарден пример за распоред на блог постови

Вашите поединечни објави на блогот треба да следат а кохерентен дизајнерски јазик така што вашите посетители знаат што да очекуваат кога ќе посетат некоја од вашите објави.

Покрај тоа, треба да ги направите вашите објави на блогот што е можно поедноставно за консумирање и помогнете им на вашите посетители да ги најдат потребните информации што е можно побрзо.

За да го постигнете тоа, следете ги овие упатства:

 • Додадете илустративна истакната слика— визуелните слики што ги користите мора да бидат репрезентативни на главната тема што ја прегледувате;
 • Резиме на темата— под главниот наслов, треба да додадете кратка или две реченици кои ги покриваат главните точки на текстот;
 • Содржина— исклучително важен додаток кој им помага на читателите да навигираат на вашите објави на блогот, особено на подолгите;
 • Датуми на објавување и ажурирање— посетителите сакаат и треба да знаат колку се неодамнешни и релевантни објавите на вашиот блог, а вие треба да им го кажете тоа;
 • Релевантни CTA— На крајот на краиштата, вие водите бизнис, па затоа треба да ги насочите вашите читатели да завршат акција што ќе ви користи;
 • Примери и статистики од реалниот свет— читателите бараат доказ дека тоа што го кажувате е точно, што може да се обезбеди преку вистински примери и факти;
 • Различни визуелни компоненти— треба да ги разбиете вашите текстуални компоненти со вградување на разни слики, видеа и снимки;
 • Заклучок и ЧПП— Последно, но не и најмалку важно, треба да го сумирате и вашиот блог пост и да дадете одговори на вообичаени прашања поврзани со вашата тема.

Како изгледаат сите овие компоненти во вистински блог? Проверете го блог постот на EmbedSocial со наслов „Како да добиете оцена за преглед на Google со 5 ѕвезди“ како пример.

Чекор 4: Размислете за идеи за објавување на блогови и креирајте кластери за теми

Сега кога сè функционира од техничка страна и кога сте го дизајнирале вашиот блог и сите релевантни страници, време е да започнете да произведувате одлична содржина за вашата публика!

Сепак, пред да напишете било што, треба да подготвите стратегија за содржина базирана на вашата деловна ниша. Тоа е местото каде што доаѓа стратегија заснована на тематски кластери!

Што се тематски кластери?

Темските кластери се како меѓусебно поврзани констелации на содржини, од кои секоја орбитира околу централната „страница на столб“ која навлегува длабоко во вашите суштински теми. Околу овој столб има помали, поединечни блог постови кои истражуваат специфични поттеми поврзани со главната тема.

Тие се исклучително корисни поради многу причини:

 • Засилено оптимизација – пребарувачите фаворизираат веб-локации со добро организирана содржина, а кластерите за теми ја покажуваат вашата стручност и авторитет на одредена тема;
 • Подобрено корисничко искуство – посетителите можат беспрекорно да истражуваат поврзана содржина, навигација од страната на столбот до различни поттеми што го предизвикуваат нивниот интерес, што пак го зголемува нивниот ангажман и нуди подлабоко разбирање на темата;
 • Зголемена ефикасност на содржината – планирањето содржина околу кластерите го рационализира вашиот работен тек. На крајот на краиштата, со дефинирање на основни теми и релевантни подтеми, можете ефикасно да размислувате и да креирате содржина, заштедувајќи драгоцено време и напор во иднина.

Кога градите кластери за теми, прво мора да ја идентификувате вашата главна експертиза или интерес релевантни за вашата деловна ниша. Потоа, можете да навлезете подлабоко во оваа главна тема и да истражувате специфични подтеми кои нудат вредни сознанија или адресираат вообичаени прашања.

Откако ќе ги разберете подтемите, можете да започнете со изработка на сеопфатна страница со столб што дава детален преглед на главната тема. Потоа, додека ги пишувате објавите на вашите блогови во иднина, ќе вградувате меѓусебни врски во столбната страница што води до нив.

Еве како еден блог за готвење би ја организирал својата стратегија за содржина:

Наоѓање нови идеи за објавување на блогови преку кластери за теми

Како што можете да видите, главната ниша на овој блог за готвење се рецептите, а под него има три страници со столбови за различните рецепти за готвење за кои обезбедуваат содржина. Потоа, под нив, можете да ги видите поединечните објави на блогот за кои ќе пишуваат.

Идеи за бура на идеи: најдобри практики

Можете да искористите неколку совети и трикови кога размислувате за идеи за објавување на вашиот блог:

 • Анализирајте ја содржината на конкурентот – погледнете кои теми ги покриваат вашите конкуренти и идентификувајте ги потенцијалните празнини што можете да ги пополните со вашата единствена перспектива;
 • Направете истражување за клучни зборови – исто така можете да го анализирате интересот за различни теми со алатки како Ahrefs и Google Trends, кои ви помагаат да видите што им се допаѓа на луѓето;
 • Размислете за потребите и интересите на публиката – кои се болните точки на вашите клиенти? Какви прашања имаат? Која информација би била највредна за нив?
 • Искористете ги трендовите и новостите во индустријата – истражете тековни настани и трендовски теми од социјалните медиуми во вашата ниша за да креирате навремена и релевантна содржина;
 • Пренаменете ја постоечката содржина – трансформирајте ги постоечките материјали како презентации, вебинари или бели документи во блог постови за да ги максимизирате напорите за содржина;
 • Вклучете се со вашата публика – спроведете анкети или анкети за да соберете повратни информации и да откриете теми што би сакале да ги истражувате понатаму.

Запомнете, клучот за просперитет со кластери за теми лежи во постојано создавање информативна, вредна содржина што резонира со вашата публика и ја консолидира вашата позиција како доверлив авторитет во вашата деловна ниша. Ако го гледаат вашиот блог како сигурен извор на вести, информации и упатства, тие ќе продолжат да се собираат и на вашата веб-страница, со што ќе ја зголемат стапката на конверзија.

Чекор 5: Напишете и уредете ги вашите привлечни објави на блогот

Изработката на привлечни објави на блог е како да обликувате приказна што резонира со вашата публика. Еве како да пишувате и уредувате привлечна содржина што привлекува внимание:

Напишете волшебен наслов на блог пост + бесплатен генератор на наслови на блог

Во согласност со Упатства за наслов на Google за подобро оптимизација, вашиот наслов мора да биде јасен и разбирлив, да вклучува релевантни клучни зборови и да има допир на интрига за да ги привлече читателите да кликнат.

Насловите се најважни бидејќи тие ќе одредат дали читателот ќе продолжи да го чита остатокот од објавата на блогот.

Еве неколку формули за создавање наслови оптимизирани за оптимизација и кликање:

 1. [Број] + [Придавка] + [Клучна тема]: Пример: „7 основни стратегии за раст на малите бизниси“
 2. Како да се [постигне специфична цел] во [Специфична временска рамка]: Пример: „Како да ја зголемите вашата онлајн продажба за 30 дена“
 3. Крајниот водич за [тема/процес]: Пример: „Крајниот водич за ефикасно управување со залихите“
 4. [Клучна предност] од [Производ/Услуга]: Пример: „Изненадувачките придобивки од сметководствениот софтвер базиран на облак“
 5. [Прашање што се однесува на заеднички проблем]: Пример: „Се борите со готовинскиот тек? Еве што треба да направите“
 6. Зошто [предмет/метод] е суштински за [целна публика]: Пример: „Зошто маркетингот на социјалните медиуми е од суштинско значење за малите трговци на мало“
 7. [Прави нешто] Како професионалец: [Кратка, интригантна фраза]: Пример: „Мрежа како професионалец: Инсајдерски совети за сопственици на мали бизниси“
 8. [Грешка/Мит] и како [да се надмине/реши]: Пример: „Вообичаени грешки при вмрежување и како да ги избегнете“
 9. [Студија на случај или успешна приказна] + Што научивме: Пример: „Како нашиот мал бизнис тројно ги зголеми приходите: научени лекции“
 10. X причини зошто [Вашиот производ/услуга] е [корисен квалитет]: Пример: „5 причини зошто нашиот CRM софтвер е менувач на играта за мали бизниси“

За да ги генерираме насловите на вашите блогови, создадовме a бесплатен генератор на наслови на блогови со вештачка интелигенција што се заснова на модалот GPT-4.

Бесплатен генератор на наслови на блог

Пишување на вашите објави на блог

Можете да обезбедите висококвалитетна содржина на блог следејќи неколку чекори:

2. Кука, линија и мијалник

Започнете со волшебна реченица или прашање што привлекува внимание и дава тон. Тоа ќе ги направи вашите читатели желни да се нурнат подлабоко во вашата содржина.

3. Содржина водена од вредност

Фокусирајте се на обезбедување акциски увиди, решавање проблеми и нудење уникатни перспективи, како на пр содржина генерирана од корисниците од вистински клиенти или експерти. Запомнете, вашата цел е да ги оставите читателите информирани, инспирирани и овластени.

5. Разговорен тон

Често треба да ја вклучите вашата публика користејќи пријателски и релаксирачки стил на пишување. Стремете се кон јасност и избегнувајте премногу технички жаргон и сложени реченици.

5. Структура за читливост

Разделете ја вашата содржина со јасни наслови и поднаслови, кратки параграфи и точки за лесно скенирање. Потпрете се на белиот простор за да создадете визуелно привлечен распоред.

Еве како би изгледал добро напишаниот преглед на блог пост:

Добро напишан преглед на блог пост

Како што можете да видите, вашите читатели мора да можат да ја видат структурата на вашата објава директно од табелата со содржина. На тој начин тие ќе се справат со нивните очекувања при читањето.

Уредување на објавите на вашиот блог

Откако ќе го подготвиме најголемиот дел од текстот, ајде да го полираме до совршенство.

1. Направете пауза и повторно разгледајте

Немојте веднаш да го објавувате вашиот нацрт. Секогаш мора да вежбате да се враќате со свежи очи за да идентификувате што можете да подобрите од објективна гледна точка.

2. Читајте гласно за јасност

Оваа едноставна вежба ви помага да фатите незгодни фрази, граматички грешки и нејасни пасуси. Обезбедува вашето пишување да тече непречено и да се чита природно.

3. Побарајте повратни информации и рафинирајте

Побарајте конструктивна критика од доверливи поединци. Нивните сознанија можат да ви помогнат да го зајакнете пишувањето, да ги усовршите вашите аргументи и да обезбедите вашата порака да резонира со вашата публика.

4. Ревидирај и полски

Врз основа на вашата проценка и повратни информации, ревидирајте ја вашата содржина за да го затегнете пишувањето, да разјасните збунувачки точки и да додадете дополнителна вредност каде што е потребно.

5. Вклучете интересни прашања

Можете да го зголемите ангажманот на публиката со додавање на дополнителни прашања под објавата на блогот (или дури и одделни делови), со што ќе поттикнете одговори во делот за одговори.

Дополнителни совети и трикови

Постојат неколку упатства до кои треба да се придржувате:

 • Подобрете ја визуелноста на вашиот блог – вклучително и привлечни визуелни елементи како слики, инфографици и видеа за збогатување на вашата содржина и подобрување на искуството со читање;
 • Воведување на функции за пристапност – осигурете се дека вашата содржина е достапна за секого со користење на алтернативен текст, јасни наслови и форматирање што ги следи упатствата на WCAG;
 • Одржувајте ја конзистентноста на вашиот бренд – одржувајте го гласот, логото и боите на вашиот бренд низ вашето пишување и визуелни слики за да создадете кохезивна и препознатлива слика;
 • Користете алатки за пишување – размислете да користите асистенти за пишување напојувани со вештачка интелигенција како BARD или ChatGPT за да го насочите процесот, но не заборавајте да го задржите вашиот уникатен стил;
 • Оптимизирај за мобилен – проверете дали вашите објави се прикажуваат беспрекорно на сите уреди, вклучително и паметни телефони и таблети.
Пример за оптимизација на десктоп и мобилни веб-страници

Современите платформи за блогирање ги оптимизираат објавите на вашите блогови за сите уреди надвор од кутијата, така што не мора да се грижите за тоа. На пример, како што можете да видите погоре, Feedlink автоматски ја прилагодува вашата содржина за десктоп и мобилен и изгледа одлично без оглед на вашиот избран уред.

Пишувањето и уредувањето на цел блог пост е вештина што може да се совлада со текот на времето. На крајот на краиштата, мора да се погрижите вашата експертиза да свети низ вашиот стил за да привлечете лојална публика. Запомнете, клучот е да се создаде вредна, информативна и привлечна содржина која постојано дава вредност.

Чекор 6: Користете добри практики за оптимизација и објавете го вашиот прв блог пост

Дали вашиот текст е подготвен за објавување на вашиот блог онлајн? Можеби мислите дека е, но прво мора да го оптимизирате за да се рангирате повисоко во резултатите од пребарувањето. Исто така познато како практики за оптимизација на пребарувачите (SEO)., овие техники помагаат содржината да се рангира повисоко на страниците за пребарување (SERP), бидејќи органскиот сообраќај обично доаѓа од врвните резултати.

Откако ќе стигнете таму, никогаш повеќе нема да мора да плаќате за реклами.

За да се осигурате дека вашиот напор нема да оди на отпад, следете ја оваа листа за проверка:

 • Изберете ги вистинските клучни зборови— идентификувајте ги релевантните клучни зборови што ги користи вашата целна публика и исткајте ги природно низ вашата содржина;
 • Структурирајте го вашиот текст за читливост— користете јасни наслови и поднаслови за да ја организирате вашата содржина, подобрувајќи ја и читливоста и оптимизацијата;
 • Обезбедете описи на слики— опишете ги вашите слики со релевантни клучни зборови користејќи алтернативен текст, подобрување на пристапноста и разбирањето на пребарувачот;
 • Поврзете ги вашите објави на блог—поврзете ја вашата објава со релевантна содржина во рамките на вашата веб-локација за да ги задржите читателите ангажирани и да ја подобрите навигацијата;
 • Добијте надворешни врски— размислете за поврзување со авторитетни извори за да додадете вредност и кредибилитет на вашата објава, со што ќе изградите доверба кај вашите читатели;
 • Направете некоја мета магија— Направете привлечен мета опис (максимум 160 знаци) и главен наслов (максимум 60 знаци) што ќе го резимира вашиот пост и ќе примамливи кликови.
Добро напишани мета-ознаки на нов блог пост

Проверете го овој пример на мета-ознаки во акција. На врвот, можете да го видите главниот наслов, кој нема да биде отсечен ако се чува под 60 знаци, а под него имате мета опис од 160 знаци што ја сумира содржината на страницата.

Забелешка: Вашите мета-ознаки треба да го вклучат вашиот главен клучен збор.

Објавување на вашиот блог пост преку Feedlink

Откако ќе ги финализирате последните чекори за оптимизација во однос на јазикот и SEO, време е да ја објавите вашата објава. Ова е процес кој малку варира во зависност од алатка за блогирање вие избирате.

На пример, блогирањето со Feedlink е исклучително лесно, бидејќи потребни се само неколку кликања:

 1. Создадете нова сметка на Feedlink;
 2. Најавете се на вашата сметка и одете до Објави од главното мени, потоа кликнете на горниот десен агол "Креирај објава"копче и изберете"Објава на блог‘;
  Чекор 1 за да креирате блог пост со Feedlink
 3. Изберете URL-адреса и копирајте преку Наслов, опис, и блог текст;
 4. Додајте ги бараните слики, приспособете ја објавата и допрете „Објави“;
  Избор на вашиот блог-пост УРЛ голтка

Откако ќе завршите, можете да го додадете вашиот блог пост на вашата главна страница Feedlink. Или можете да ја копирате врската од делот Врска во уредникот и да ја залепите каде што сакате.

Бонус совети:

Имплементирајте ги овие дополнителни практики за да ги подобрите перформансите на вашиот блог:

 • Добијте линкови— охрабрете ги другите веб-локации да се поврзат со вашата содржина, зголемувајќи го авторитетот на вашата веб-страница и рангирањето на пребарувањето;
 • Поднесете до директориуми— додајте ја вашата објава во релевантни директориуми на интернет за да ја зголемите нејзината видливост и изложеност;
 • Размислете за објавување на гости—контактирајте други слични блогови и веб-страници за можности за објавување гости за да допрете до поширока публика и да изградите линкови;
 • Потпрете се на алатките за оптимизација- искористете ги алатките како Google Search Console, SEMrush и Ahrefs за да стекнете увид и да ја оптимизирате вашата содржина за пребарувачите.

Запомнете, мора постојано да го усовршувате вашиот пристап бидејќи Google постојано прави мали или големи промени во својот алгоритам. Затоа, ако не останете на врвот на работите, рангирањето на вашиот блог ќе се намали и ќе стане помалку ефикасно во возењето органски сообраќај.

Чекор 7: Направете уредувачки календар и промовирајте го вашиот блог

Го завршивте секој чекор погоре? Сега, време е да го покажете вашиот блог пред што е можно повеќе луѓе за да ги заинтересирате да го следат. Исто така, ќе ви треба ваш сопствен уредувачки календар кој ќе ви помогне да планирате однапред и да ги наведете претстојните написи. Верувајте ни, тоа е задолжително!

Секогаш треба планирајте барем еден месец пред тоаг. Оваа конзистентност ќе ви помогне редовно да внесувате свежа содржина. Дополнително, вашите следбеници ќе знаат кога ќе го објавите вашиот следен скапоцен камен.

И конечно, пребарувачите ќе ве сакаат бидејќи ја сметаат вашата фреквенција на објавување како фактор за рангирање.

Пример за уредувачки календар на блог

Како што можете да видите од овој скриншот, одговорниот уредник планирал да објавува по една статија неделно, што обезбедува доследна испорака на содржина и го одржува ангажманот на публиката.

Можете да експериментирате со различни формати на содржина како написи со долги форми, кратки листи, инфографици, видеа и подкасти за да се грижите за различни клиенти.

Меѓутоа, штом вашите објави ќе бидат објавени, не заборавајте да ги следите и анализирате нивните перформанси за да го одредите типот на содржина што нуди најдобри стапки на ангажирање. Можете да ги користите тие податоци за да го усовршите вашиот уредувачки календар и да ја оптимизирате вашата идна стратегија за содржина.

Како да го промовирате вашиот блог откако ќе го објавите?

Работата не е завршена по објавувањето на вашата содржина! Мора да работите напорно за да го промовирате и развиете вашиот блог, а тоа можете да го направите преку неколку ефективни методи:

 • Мобилниот начин на размислување— погрижете се вашата објава да се прикажува беспрекорно на сите уреди, давајќи приоритет на пријателството на мобилни телефони;
 • Редовен стратешки распоред—одберете време за објавување што го максимизира досегот и ангажманот за вашата целна публика и продолжете да објавувате редовно;
 • Синергија на социјалните медиуми— активно споделувајте ја вашата објава на сите релевантни платформи за социјални медиуми, вклучително и Facebook, Twitter, Instagram и LinkedIn;
 • Е-пошта маркетинг магија— промовирајте ги вашите објави на вашите претплатници преку е-пошта преку привлечни билтени, со што се поттикнува сообраќајот и ангажираноста;
 • Соработки и партнерства: Партнерирајте со инфлуенсери или други релевантни блогери во вашата ниша за гостински објави, вкрстени промоции или заеднички вебинари за да допрете до поширока публика;
 • Отсек на заедницата— учествувајте во онлајн дискусии и форуми поврзани со вашата тема, споделувајќи ја вашата објава и обезбедувајќи вредни сознанија за привлекување нови читатели;
 • Платено рекламирање— размислете за прикажување насочени реклами на платформи за социјални медиуми или страници со резултати од пребарување за да допрете до одредена публика и да го поттикнете сообраќајот кон вашата објава;
 • Учествувајте на сајтови за прашања и одговори— Quora и Reddit се одлични форуми за дискусија кои им помагаат на претпријатијата да одговорат на релевантните прашања и да ги следат коментарите. Можете да креирате сметка и да ги насочувате корисниците на вашиот блог кога тие бараат одредено решение.

Покрај сето горенаведено, запомнете дека зборот на уста е сè уште ефикасна стратегија за споделување вести. Затоа, кажете им на вашите клиенти за вашиот блог секогаш кога ќе добиете шанса.

Кои се трошоците поврзани со водење на блог?

Иако може да постои начин да се води бесплатен блог, ќе мора да платите одредени такси во повеќето околности во зависност од нивото на услуга што ви треба ако сакате да изградите успешен блог. Ги класифицираме во две главни категории: трошоци за стартување и тековни трошоци:

Трошоци за стартување:

 • Име на домен— регистрирањето име на домен е обично околу $10-15 годишно. За среќа, за првата година, можете да барате домен за бесплатна врска.
 • Веб-домаќин— изборот на услуга за веб хостинг може да се движи од неколку долари месечно до стотици, во зависност од вашите потреби и посакуваните карактеристики;
 • Дизајн на веб-страница—одлучувањето за професионален дизајн на веб-локација може да чини од неколку стотици долари до неколку илјади, во зависност од потребното прилагодување;
 • Алатки за создавање содржина— инвестирањето во алатки како софтвер за пишување, алатки за графички дизајн или софтвер за уредување видео може да се движи од бесплатни до стотици долари месечно;
 • Маркетинг и промоција— користењето на рекламирање на социјалните мрежи, платената оптимизација на пребарувачите или соработката со инфлуенсери може да вклучи и одредени трошоци.

Тековни трошоци:

 • Веб хостинг и име на домен— таксите за веб-хостинг и име на домен обично ќе треба да се обновуваат годишно или на секои две години;
 • Безбедност на веб-страницата— имплементацијата на безбедносни мерки на веб-локација, како што се SSL сертификатите и безбедносните приклучоци, може да се движат од бесплатни до неколку долари месечно;
 • Создавање содржина—ако креирате содржина на аутсорсинг, трошоците за пишување може да се движат од $0,02 по збор до $1 по збор или повеќе, во зависност од искуството и стручноста на писателот;
 • Маркетинг и промоција— одржувањето на вашите маркетинг напори може да бара постојано трошење на реклами на социјалните медиуми, партнерства со инфлуенсери или алатки за оптимизација;
 • Услуга за маркетинг преку е-пошта— ако користите маркетинг преку е-пошта, претплатите за овие услуги може да се движат од неколку долари месечно до стотици долари;
 • Професионални сервиси— во зависност од вашата експертиза, можеби ќе треба да ангажирате дизајнери, уредници или програмери за одредени задачи, со што ќе направите дополнителни трошоци;
 • Платени алатки и претплати— одредени алатки и ресурси како алатки за оптимизација, платформи за управување со социјални медиуми или претплати за фотографии на акции може да вклучуваат такси.

Други фактори кои влијаат на трошоците и стратегии за заштеда на трошоци

Забележете дека вашата избрана ниша може значително да влијае на трошоците. Блоговите во конкурентни ниши може да бараат позначајни маркетинг инвестиции за да се истакнат. Дополнително, создавањето мултимедијални содржини како видеа или подкасти може да предизвика дополнителни трошоци за производство.

Тоа, рече, постојат одредени стратегии за заштеда на трошоци можете да имплементирате.

На пример, можете да користите многубројни бесплатни алатки и ресурси за блогерите, вклучувајќи платформи за пишување, шаблони за дизајн и алатки за закажување на социјалните медиуми. Некои платформи нудат дури и бесплатен домен доколку изберете да ги задржите нивните реклами на вашиот блог.

Можете исто така да фокусирајте се на органскиот раст преку оптимизација и ангажман на социјалните медиуми за да се минимизираат платените трошоци за рекламирање. Зошто да не учат нови вештини, исто така? Инвестирањето време во учење на основните вештини како пишување, уредување и основен дизајн може да ја намали зависноста од платените услуги.

Последно, но не и најмалку важно, запомнете соработуваат и вмрежуваат. Партнерството со други блогери за вкрстена промоција може значително да ги намали индивидуалните трошоци за маркетинг.

На крајот на денот, иако водењето блог несомнено вклучува трошоци, клучот е да бидете стратешки, да инвестирате во вистинските области и да го прилагодите вашиот пристап како што расте вашиот блог. Со внимателно планирање на вашиот буџет, приоритизирање на стратегии за заштеда на трошоци и фокусирање на создавање висококвалитетна содржина, можете ефикасно да управувате со трошоците на вашиот блог и да ги постигнете вашите цели за блогирање.

Клучни производи за носење: Отворање на вашиот блог и пошироко

Досега треба да бидете опремени со знаење и ресурси потребни за да го отворите вашиот блог за мал бизнис и да започнете успешно патување. Имајте на ум дека успехот не се случува преку ноќ - бара посветеност, доследност и подготвеност за учење и прилагодување.

Додека навлегувате подлабоко во светот на блогирањето, запомнете ги овие клучни упатства:

 • Обезбедете вредност- секогаш настојувајте да креирате содржина што нуди вистинска вредност за вашата публика. Без разлика дали е информативна, привлечна или забавна, погрижете се вашата содржина да решава проблеми, да одговара на прашања и да нуди единствена перспектива;
 • Изградете односи- блогирањето е за поврзување со вашата публика. Комуницирајте со вашите читатели, одговорете на нивните прашања и активно вклучете се во разговори. Градењето вистински односи поттикнува доверба и лојалност, што води до долгорочен успех;
 • Останете доследни- клучна е конзистентноста. Развијте календар за содржини, поставете реални цели и објавувајте редовно за да ја задржите вашата публика ангажирана и да се враќате за повеќе;
 • Научете и приспособете се— пејзажот за блогирање постојано се развива. Останете информирани за трендовите во индустријата, научете нови вештини и приспособете ја вашата стратегија за да ја одржите релевантноста;
 • Следете и анализирајте-податоците се ваш пријател. Следете ги перформансите на вашиот блог, следете ги клучните показатели и анализирајте што одекнува со вашата публика. Користете ги вашите сознанија за да ја усовршите стратегијата за содржина и да ја оптимизирате за раст;
 • Биди стрплив— изградбата на успешен блог бара време и напор. Не се обесхрабрувајте од бавниот напредок. Останете фокусирани и продолжете да создавате вредна содржина.

Блогирањето е моќна алатка за малите бизниси. Следејќи ги овие чекори и прифаќајќи го тековниот процес на учење, можете да го искористите вашиот блог за да ги постигнете вашите деловни цели, да се поврзете со вашата публика и да се етаблирате како лидер на мислата во вашата ниша.

Сега, излезете и споделете го вашиот глас со светот!

Бесплатна алатка за блогирање

Започнете бесплатен блог

Најчесто поставувани прашања

Што точно значи блогирањето?

Блогирањето е креирање и објавување содржина на блог-страница, која делува како онлајн списание или информативна веб-страница. Процесот вклучува пишување написи, исто така познати како блог постови, кои можат да опфатат широк опсег на теми и често се напишани во неформален или разговорен стил. Додека се користат од поединци, бизнисите исто така се потпираат на блогирањето за да ја споделат својата експертиза, да обезбедат професионални увиди и едукативна содржина и да се поврзат со своите клиенти.

Како да започнам блог од нула?

Започнувањето блог е возбудливо! Треба само да изберете привлечно име што ги опишува вашите деловни или лични зделки, а потоа изберете опција погодна за корисниците како платформата за блогирање WordPress или Wix. Конечно, треба да се регистрирате за хостирање (ако е потребно), да го прилагодите вашиот блог и да започнете да објавувате!

Како можам да започнам блог бесплатно?

Најпопуларните комплетни платформи за блогирање како Feedlink, Wix, Weebly и блогот на WordPress, исто така, вклучуваат претплата за бесплатен степен со одредени ограничувања. Како што рече, сè уште можете да го поставите вашиот блог да пишува и објавува објави на блогови со значителни заштеди.

Што го прави успешен блог?

Сите успешни блогови комбинираат ангажирана, добро истражена содржина со јасен пристап фокусиран на публиката. Тие имаат за цел да им дадат вредност на нивните читатели, без разлика дали преку информативни написи, забавни приказни или практични совети. Конечно, тие вклучуваат силни практики за оптимизација, визуелно привлечен дизајн и редовни ажурирања за да се изгради и одржи база на лојални читатели.

Како функционира Google AdSense?

Блогерите можат да поставуваат реклами на Google AdSense на нивните блогови за да генерираат приход. Google ги усогласува рекламите со содржината на вашиот блог и интересите на читателите, со што се зголемува сообраќајот и ангажманот. Сето тоа го прави AdSense моќна алатка за монетизација и градење бренд.


Објавено од Душко Талевски

Уредувач на содржини со долгогодишно искуство во помагањето на сопствениците на мали бизниси да разберат како да го создадат своето онлајн присуство, да градат веб-страници и да пишуваат корисни објави на блогови.