Прескокнете до главната содржина

7 начини да се користи врската на Инстаграм во Био за да се зголеми сообраќајот во 2024 година

Откријте ги врвните стратегии за да ја искористите врската на Инстаграм во био за да го зголемите сообраќајот во 2024 година

Никола Бојков Објавено од Никола Бојков во Случаи за употреба 11 мин прочитано

Врска на Инстаграм во случаи за употреба на био-страници

Искористете го делот за линк-во-био на Инстаграм за да ги доведете вашите следбеници на социјалните медиуми до сите информации, алатки и ресурси што им се потребни!

Откако модерните брендови и бизниси почнаа да се потпираат на социјалните медиуми за да го зголемат својот досег и влијание, „Линк во био“ стана нивна омилена фраза.

Во суштина, линк-во-био е карактеристика понудена од платформите за социјални медиуми како Инстаграм и ТикТок, која делува како порта до најважната содржина на брендот.

Како таков, вашиот дел за врска во био е вашата највредна алатка за пренесување следбеници до вашите продажни канали, а подолу ви ги кажуваме најдобрите начини да го направите тоа!

Затоа, продолжете да читате за да научите како ефикасно да го придвижите сообраќајот до вашите сајтови и продавници и сите содржини и информации што сакате да ги споделите за вашиот бизнис.

Линк во креатор на био-страница

Зголемете го сообраќајот со комплетната врска во био алатката

Пријавете се за Feedlink – најдобрата врска во био алатката на пазарот.

Можеби сте погодиле од името:

Линкот на Инстаграм во био е URL што може да се кликне што можете да го додадете на страницата на вашиот профил на Инстаграм и пренасочете ги вашите корисници на друго место. Главната причина да користите линк во био на Инстаграм е фактот што не можете да додавате линкови до објави и видеа.

Прочитајте повеќе што значи врската во био.

Еве како да додавате врски на вашите објави на Инстаграм со Feedlink:

Брендовите и бизнисите обично ги водат своите следбеници кон нивните главната веб-страница, различни страници со производи, содржината на блогот, па дури и разни формулари за поддршка и контакт.

Како таква, функцијата линк-во-био на Инстаграм стана суштинска алатка за современите претприемачи, инфлуенсери, креатори на содржина, и сите видови бизниси - им овозможува на своите посетители и потенцијални клиенти да им обезбедат сè што им треба.

На пример, проверете како Venture North - шкотска туристичка агенција - ја користи својата врска на Instagram во био за да им помогне на корисниците да ја најдат секоја важна дестинација:

Форбс Инстаграм линк-во-био дел

Како што можете да видите, посетителите можат брзо да се движат до официјалната страница на Venture North и да ги проверат сите најнови настани и маршрути понудени од агенцијата. На тој начин тие зголемете ги стапките на ангажирање и одржување на интеракцијата со корисникот низ бројни платформи. Всушност, вашиот линк-во-био функционира како мост помеѓу вашето присуство на Инстаграм и вашите главни продажни канали.

Научи како креаторите ги користат нивните алатки за поврзување во био да се инспирираш!

Еднаш ти пронајдете и поставете ја вашата секција за врска на Инстаграм во био, време е да се стави во функција, а постојат неколку уникатно ефективни методи за да го направите токму тоа:

1. Прикажете ја вашата најнова содржина

Една многу важна врска што можете да ја додадете на вашите био-врски на Инстаграм е таа води до вашиот блог или други страници во кои се наоѓа вашата најважна и оригинална содржина.

На пример, ако сте YouTuber, треба да ги доведете вашите следбеници до вашиот главен канал на YouTube, или ако сте уметник - до вашето портфолио. Запомнете: колку побрзо вашите обожаватели ја најдат вашата главна дестинација за содржина, толку подобро за вашиот бренд и раст на бизнисот.

Сепак, мора редовно објавувајте нови содржини за да ја задржите вашата публика заинтересирана и можете да ја информирате преку приказни или објави на Инстаграм кога ќе додадете нешто ново.

На пример, еве како GameSpot— лидер во индустријата во сферата на игри — ги пренасочува лидерите да кликнат на врската во нивната биографија за да пристапат до целосната содржина:

Објава на GameSpot на Инстаграм со врска во био CTA

2. Промовирајте ексклузивни понуди и зделки

Онлајн трговците на мало и другите видови на брендови кои продаваат преку интернет сакаат да ја користат целната страница за био на Instagram до домаќин на сите нивни најнови ексклузивни понуди, зделки и подароци.

Идејата е едноставна: креирајте привлечни визуелни слики, вклучете јасен повик за акција и објавувајте ја вашата најнова ексклузивност и преку објава на Инстаграм и преку приказна. На тој начин, ќе ја заинтересирате вашата база на клиенти да кликне на врската пронајдена во делот линк-во-био за да дознаете повеќе.

Линк-во-био на National Geographic, на пример, се отвора на нивните био продавница, а првото нешто што посетителите го гледаат е понудата за дигитална претплата од 30 дена на Nat Geo Premium:

Продавница за линк-во-био на National Geographic

3. Означете ја содржината генерирана од корисниците

Бидејќи содржина генерирана од корисници (UGC) е моќен начин да воспоставите доверба и кредибилитет кај вашата публика, треба да ја искористите секоја шанса за да ја промовирате.

Па, можете да додадете приспособлива врска во вашата биографија на Инстаграм што ги води клиентите до приспособена целна страница каде што сте ги собрале и покажале сите ваши најдобри UGC. Натаму, секој може да го види задоволството и лојалноста што ги инспирира вашиот бренд во други.

Можете да истакнете сè од вградување на Google осврти и сведоштва до клиентот поднесен фотографии и видеа на вашите производи и услуги во акција.

4. Водете го сообраќајот до вашата онлајн продавница

Ефективен начин на кој можете да ја искористите вашата био-врска на Инстаграм е со возење сообраќај кон вашата онлајн продавница. Оваа стратегија може да го зголеми бројот на вашите продажби и приходи.

За да го направите овој метод успешен, мора вклучете ја истата директна врска на поединечни објави и во вашиот дел за врска во био, што на крајот води до вашата онлајн продавница.

Можете исто така да користите примамливи објави или приказни кои ги прикажуваат вашите најнови производи што ќе ги поттикнат вашите гледачи да ја следат врската и да пристапат до вашата единствена страница на продавницата.

Како пример, Келвин Клајн вклучува врска до a единствена страница за врска во био полни со слики од производи што ги носат моделите - од кои секоја е поврзана со нивната официјална продавница:

Пример за врската на Келвин Клајн во продавницата за био

5. Споделете претстојни настани или вебинари

Дали организирате настан, вебинар или работилница? Па, можете да им кажете на вашите следбеници на Инстаграм за тоа преку врска во вашата био што води до соодветната целна страница.

Како и да е, мора да креирате и привлечна објава и/или приказна што ќе биде така прикажете ги придобивките од присуството на настанот и поканете ги да кликнат на врската. Повикајте ги следбениците да се регистрираат користејќи ја врската во вашата био за да не ја пропуштат оваа фантастична можност.

Откако ќе слетаат на страницата на вашиот настан, дајте им ги сите релевантни информации, од времето и датумот на настанот до темите што се дискутираат и запознајте ги говорниците.

Џош Пју, човекот кој стои зад „Америка Џош“ - дестинација со едно застанување за патниците кои се движат во Америка - има фантастична линк-во-био страница со сите видови информации (вклучувајќи настани):

Американски Џош линк-во-био страница со блок за настани

6. Поддржете кауза или добротворна организација

Дали сакате да им кажете на вашите клиенти за достојна добротворна организација или причина за следење?

Лесно! Само ставете ја соодветната врска која ја покажува вашата поддршка во вашиот дел за био. Можете дури и да ги насочите да ја посетат страницата за донации или петицијата на организацијата.

Запомнете: брендовите се клучни за инспирација за поголемо учество во добротворни цели, бидејќи тие често имаат значајни и лојални следбеници кои се подготвени да ги слушаат.

Плус, ако се обврзете да поддржувате добротворни организации од кој било вид, ја покажувате вредноста на вашиот бренд и општествената одговорност, што прави чуда за задржување на клиентите.

Еве еден пример за линк во био-страницата на Гринпис Малезија:

Гринпис Малезија НГ врска во био-страница пример

7. Поттикнете пријавување билтен

Вашата врска за био на Инстаграм е исто така одлична за проширување на вашата мејлинг листа на билтен.

Од страна на вклучувајќи линк за регистрација во вашата био и охрабрувајќи ги вашите клиенти да го следат преку вашите објави, ќе можете директно да ја доставувате вашата најнова содржина до нивните сандачиња.

За да го зголемите бројот на претплатници, можете исто така нудат поттик, како ексклузивен попуст, промовирајте ја достапноста на вашиот билтен насекаде на Инстаграм и директни заинтересирани корисници за да се регистрирате преку назначената врска што се наоѓа во делот за вашата био.

Научете како да испратете го вашиот билтен за социјалните медиуми на автоматски пилот користејќи Feedlink.

И покрај сета нејзина корисност, функцијата на Инстаграм за врска-во-био е ограничена на многу начини. На пример, не можете да додадете повеќе од пет врски или било каков вид визуелни слики.

Поради тоа, треба да се потпрете на а наменска алатка за линк-во-био создадени од трети лица со единствена причина да ја обезбедат таа многу потребна функционалност.

Овие алатки ви дозволуваат да креирате а прилагодена целна страница што може да вклучи онолку врски што може да се кликаат колку што сакате, со што ќе го претворите во вашиот централен центар за сите важни ресурси и сметки, вклучувајќи ги вашите социјални медиуми, главни веб-локации и врски со ресурси.

Еве ги нашите најдобри три избори:

Дозволете ни да го претставиме Feedlink: сè-во-едно врска во био за сопственици на мали бизниси што ви овозможува да креирате страница .link со единствена URL-адреса и тони опции за прилагодување.

Прво, Feedlink повеќе функционира како мал градител на веб-локации наместо едноставна алатка за поврзување во био, бидејќи нуди функционалност како што е блог градител, Закажување и објавување на Инстаграм алатка, дигитални бизнис картички, и ан автоматски билтен за социјалните медиуми.

Во прилог на хостирање на сите ваши важни врски, можете интегрирајте ги вашите доводи на социјалните мрежи внатре во вашата Feedlink страница. Не грижете се и за нивното ажурирање, бидејќи тие автоматски ги повлекуваат сите најнови содржини од вашите социјални медиуми и изгледаат одлично на која било платформа!

Не ни верувате? Пријавете се за 7-дневен бесплатен пробен период и проверете ги сите негови бесплатни и премиум функции, како што е поголем распоред на работната површина и напредна аналитика.

Линк во креатор на био-страница

Зголемете го сообраќајот со комплетната врска во био алатката

Пријавете се за Feedlink – најдобрата врска во био алатката на пазарот.

2. Линктри

Линк во био алатката Linktree

Слично на Feedlink, Линктри ви овозможува да креирате а персонализирана мини-веб-страница прилично брзо што ќе ги смести сите ваши важни врски, од социјалните медиуми до страниците со содржина.

Откако ќе завршите, можете едноставно да го копирате 'linktr.ee' линк до вашите платформи за социјални медиуми, вклучувајќи Instagram, TikTok, Twitch, Facebook, YouTube, Twitter и многу повеќе.

На тој начин, ефективно ќе ја зголемите вашата база на клиенти бидејќи би им давале лесен пристап до сите ваши вредни содржини со еден клик и една страница.

Понатаму, Linktree нуди прониклива аналитика за следење и зголемување на ангажираноста на следбениците, со флексибилност и на бесплатните и на платените планови за да одговараат на различните потреби.

3. Lnk.Bio

Lnk.Bio главна целна страница

Друг начин да ја надополните вашата врска во био на Инстаграм е преку Lnk.Био— квалитетна алатка која е исклучително лесен за употреба, ви овозможува да додадете повеќе врски, и вклучува мноштво функции.

За да ја поставите вашата страница Lnk.Bio, треба само да се најавите преку Instagram, да ги додадете сите линкови што ги сакате и да ја добиете вашата единствена URL-адреса - тоа е тоа! Потребни се помалку од две минути за да го направите тоа!

Можете исто така да се потпрете на илјадници икони за сите социјални медиуми, музика и други платформи и услуги за содржина на кои можете да помислите. На крајот на краиштата, можете да додадете неограничени врски.

Клучни производи за јадење

Со додавање линкови до вашата биографија, можете да ја максимизирате ефективноста на вашиот профил на Инстаграм, да го зголемите сообраќајот на вашата веб-страница, да промовирате специјални понуди, да покажете содржина генерирана од корисниците и да покажете поддршка за важни причини. Еве што треба да запомните:

  • Вашиот Инстаграм линк-во-био оди подалеку од поттикнување сообраќај на веб-локација, бидејќи тоа е разноврсна карактеристика што го проширува вашиот досег и ангажман.
  • Можете да ги водите вашите следбеници кон активности како што се: откривање нова содржина, искористување на ексклузивните понуди, ангажирање во UGC, купување во вашата продавница, регистрирање за настани или билтени и поддршка на релевантни каузи.
  • Ако сакате да вклучите повеќе од пет врски и да ја приспособите вашата страница со линк во био, може да се потпрете на платформи од трети страни кои ја надополнуваат стандардната функционалност.
  • Забележете дека над 30 милиони корисници на Инстаграм се потпираат на алатките за поврзување во био; исто така, речиси половина од нив доаѓаат од Соединетите Американски Држави, а две третини од сите корисници се жени.

Меѓутоа, за да ги оптимизирате врските што ги додавате на вашата сметка на Инстаграм, обично треба да креирате целни страници за био преку алатки како Feedlink, Linktree или Lnk.Bio. На тој начин, можете да додавате линкови колку што сакате и да ја приспособите вашата био-страница како што ви одговара!

Имате неодговорени прашања? Најдете ги одговорите подолу!

Која е биографијата на Инстаграм?

Био на Инстаграм е дел на страницата на вашиот профил каде што можете да внесете краток опис за вас и/или за вашиот бизнис. Се наоѓа под (мобилен) или веднаш (десктоп) до сликата на вашиот профил. Корисниците и бизнисите обично ја користат оваа функција за да се претстават себеси и да споделат суштински информации со јавноста.

Можете лесно да пронајдете го делот линк-во-био на Инстаграм од кој било профил со навигација до соодветната главна страница на профилот и барајќи ја врската што може да се кликне под или веднаш до страницата на профилот. Меѓутоа, бидејќи повеќето профили вклучуваат повеќе од една врска, корисниците мора да кликнат на иконата „+“ за да го откријат целиот прозорец за врска во био.

За да го пополните делот за врска во био на Instagram, едноставно одете до страницата на вашиот профил преку апликацијата Instagram, допрете „Уреди профил“ > „Додај врска“ > „Додај надворешна врска“. Конечно, едноставно копирајте ја врската за која станува збор и внесете наслов за неа. Забелешка: во овој момент можете да додадете само до 5 врски.

Терминот „врска во био“ на Инстаграм се однесува на URL-адресите што се достапни преку профилот на корисникот. Овие врски обично ги водат следбениците или до веб-локација или деловна страница, обезбедувајќи суштински детали за компанијата и нејзините производи.

Да, од сега, Instagram ви овозможува да додадете до пет врски во био на Instagram. За да додадете повеќе од тоа, потребна ви е специјална алатка за поврзување во био, како што се Feedlink, Linktree или Lnk.Bio - сето тоа ви овозможува да дизајнирате целна страница за сите ваши врски.

Линк во креатор на био-страница

Зголемете го сообраќајот со комплетната врска во био алатката

Пријавете се за Feedlink – најдобрата врска во био алатката на пазарот.


Објавено од Никола Бојков

Ко-основач на Feedlink, помагајќи им на малите бизниси лесно да го градат своето онлајн присуство, да се вклучат со својата публика и да го развијат својот бизнис.