Прескокнете до главната содржина

21 Идеи за објавување на Инстаграм за мали бизниси во 2024 година

Дали сте сопственик на мал бизнис кој бара креативни идеи за објавување на Инстаграм? Користете ги овие идеи за да го зголемите присуството на брендот и да доминирате со алгоритмот на Instagram.

Душко Талевски Објавено од Душко Талевски во Случаи за употреба 19 мин прочитано

Објавувајте идеи за Инстаграм за мали бизниси

Дали сте сопственик на мал бизнис кој сакате да го подобрите вашиот кориснички ангажман на Instagram? Тоа е лесно! Сè што ви треба се неколку моќни и креативни идеи за објавување!

Проверете ја нашата курирана листа на најдобри идеи за објавување за Instagram за да добиете идеја како да го зголемите присуството на вашиот бренд и да доминирате со алгоритмот на Instagram.

Вака најбрзо допирате до вашата целна публика!

Алатка за закажување на Инстаграм

Вашата нова алатка за бесплатно објавување и закажување објави на Инстаграм!

Сумираните најдобри идеи за објавување на Инстаграм:

1. Прикажување на вашата магија зад сцената на корисниците на Инстаграм

Splash Media— видео маркетинг агенција — снима видеа за бизниси и потоа ги објавува на социјалните медиуми на нивните и на нивните клиенти.

Сепак, брендот има уникатен пристап зад сцената кој ги поканува клиентите со својата транспарентност и искреност да направат да се чувствуваат како да седат на предното седиште на возбудлив ролеркостер. На крајот на краиштата, таквата реалност е неспоредлива.

Овој пример најдобро го прикажува овој пристап бидејќи покажува забавно уживање на клиентите користејќи ги услугите на компанијата, плус финалниот производ ги издува.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Тоа не е само објава - тоа е вибрација. Тие ја покажуваат својата работна култура, ги поттикнуваат луѓето да зборуваат и создаваат зуи за она што се готви во нивната деловна кујна. Тоа е одличен начин да се покаже одредена личност и да се задржи публиката ангажирана.

Поврзано: Проверете Најдобрите апликации на Инстаграм за создавачи во 2024 година да најдете некои одлични апликации за да создадете совршено видео од зад сцената во нашата

2. Во центарот на вниманието на клиентите: со лојален клиент

Да се одликува со лојален и среќен клиент е уште една одлична идеја за објава на Инстаграм што можете да ја користите за вашиот бизнис. Погледнете како Џими Макс- италијански ресторан - го прави тоа.

Одлични идеи за објавување на Инстаграм: центарот на вниманието на клиентите

Тие одлучија да вклучат а пост во центарот на вниманието на клиентите во нивната стратегија за напојување на Инстаграм што ги прикажува секојдневните клиенти, во овој случај, студент пред К3.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Ова е одличен начин да изразите благодарност за вашите клиенти бидејќи им давате 15 минути слава. Можете да зборувате за нивните допаѓања и несакања и да му покажете на светот дека обичните граѓани сакаат да го посетуваат вашето деловно место. Плус, тие ќе останат ваш лојален клиент и ќе шират добри зборови за вашиот бренд.

3. Производ во акција: Покажување како функционира вашиот производ

Ајде да погледнеме пример од Huber Engineered Woods— компанија која гради и продава иновативни производи за денешните градежни предизвици.

Ние сме големи обожаватели на овој тип на објава на Инстаграм затоа што им дава на следбениците пропусница зад сцената да го видат вашиот производ во реална акција. Луѓето едноставно се поврзуваат подобро кога можат да видат дека брендот го прави своето. И не се работи само за мафтање со производот, туку и за покажување како тој се вклопува во нивниот свет.

Тоа е како да кажете: „Види, вака се тркала, и вака може малку да ти го олесни животот“. Едноставен, јасен и одличен начин да се изгради доверба кај клиентите.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Видеото е создадено во движење додека професионалците на компанијата патуваат наоколу и ги прикажуваат своите производи во реалниот свет. Запомнете: клиентите секогаш сакаат да ги видат придобивките од реалниот живот на производите и услугите што се заинтересирани да ги купат.

4. Запознајте го тимот: Запознајте го вашиот персонал со забавни факти

Арт Мумбаи е уметнички саем кој носи уметност од целиот свет (особено Јужна Азија) и ја носи во Мумбаи. Оваа институција им помага на преку 50 галерии да ја покажат својата модерна, современа, античка и автохтона уметност и да ја стават на продажба.

Објавете го на Инстаграм претставувајќи го вашиот персонал

Како што можете да видите од нивниот уникатен рингишпил објава на Инстаграм, тие го разбиваат калапот на „сериозните и привлечени“ љубители на уметност и колекционери, презентирајќи им на својот тим неколку забавни факти.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Ние целосно се согласуваме со овој тип на маркетинг стратегија на Инстаграм бидејќи тоа е како да ја повлечете завесата и да речете: „Еј, и ние сме вистински луѓе!“ Потрошувачите сакаат да ставаат лица на брендовите што ги поддржуваат, а покажувањето на човечката страна зад вашиот бренд внесува доза на блискост и блискост со вашата компанија што ги хуманизира вашите производи.

5. Споделување на приказната за потеклото на вашиот бизнис

Сузана Давда е консултант за чевли. Што е тоа? Таа го користи својот Инстаграм за да им помогне на стартапите за чевли да го развијат својот бизнис нудејќи им различни курсеви за маркетинг.

Објава за рингишпил што опфаќа приказна за потеклото на бизнисот

Еден ден, таа реши да му каже на светот како точно се станува консултант за чевли, што само по себе е а прекрасна објава на Инстаграм од неколку слајдови. Кога читате, се чувствувате како да отворите добро носена книга и да ги прочитате поглавјата од пријатна животна приказна.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Со раскажување на приказната за потеклото на вашиот бизнис, вие ги симнувате вашите клиенти по мемориската лента за да можат да учат од предизвиците со кои сте се соочиле и сте ги надминале и како да ја негуваат страста што ја имаат за нивните проекти. Сè на сè, тоа е личен, поврзан и повеќеслоен пост кој додава длабочина на вашиот бренд и ви помага да изградите долготрајни врски.

6. Упатство вторник: чекор-по-чекор водич за користење на вашиот производ

Чекор-по-чекор туторијал како објава на Инстаграм

Алекса и Емили - дуото зад себе плетенки— Веќе некое време создаваат бесплатни водичи за плетење чекор-по-чекор и ги нудат на сите на Инстаграм.

Во една од нивните поновите упатства, тие го користеа хаштагот #TTutorialTuesday за да ги прикажат основите на бод по бод за тоа како да се плете шарена боја (исто така познат како стил на Fair Isle). Тоа е едноставно, вредно и ве привлекува на ова фантастично хоби.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Не само што ја демонстрира функционалноста, туку и ја решава мистеријата „како да ја користам оваа работа? Тоа е зајакнување на клиентите на дело. Можете исто така да додадете видео со упатства, обидувајќи се да им олесните на следбениците да научат како да го повторат дејството.

7. Локална љубов: Истакнување на соработките со други бизниси

Инстаграм приказна која покрива иден настан

Сапуница и Цветни приказни се грчки бизниси кои продаваат рачно изработени сапуни и уметност за везење, соодветно. Па, тие одлучија да ги здружат силите за да се борат заедно во добрата борба за спас на животната средина преку а заеднички проект наречен „Нема планета Б“.

И двата бизниси ја делат оваа визија бидејќи нивните производи се еколошки - природни сапуни, низок отпад, кеси за повеќекратна употреба итн. Ја разбирате идејата.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Истакнувањето на соработките со блиските бизниси на Инстаграм е одлична идеја за објавување бидејќи се работи за славење на локалните врски. На крајот на денот, тоа е одличен начин да ги прикажете прекрасните работи што се случуваат во вашето соседство.

Соработката со блиските бизниси е победничка: го споделувате центарот на вниманието, вкрстено промовирате и внесувате чувство на заедница во вашата активност. Така негувате врски и се поддржувате еден со друг. Тоа е знак за локалната сцена, велејќи: „Ние сме дел од нешто посебно заедно!

8. Пред и потоа: Прикажување трансформации преку вашиот производ

Објава пред и потоа на Инстаграм за производ во акција

Пит ака ph_gains е сертифициран онлајн тренер кој им помага на луѓето да ги трансформираат своите тела и да ја добијат најдобрата форма во својот живот. Погледнете како удри две птици со еден камен овде: Тој дели а слика пред и потоа на клиент додека дава извикување со рефлектор на клиентот.

Споделувањето „Пред и потоа“ на Инстаграм е бесмислено. Раскажуваш приказна, но без зборови. Визуелното влијание е доволно за да се пренесе вашата порака: вашиот производ работи!

Кога вашите следбеници ќе ги видат вистинските трансформации, не се работи само за она што го нудите, туку за вистинските, опипливи резултати. Доказот е во самите слики.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Има нешто универзално задоволувачко во доброто пред и потоа. Гледањето на опипливи трансформации создава зуи, а луѓето сакаат добар момент на сјај. Додава личен допир, покажувајќи ја вредноста на производот или услугата на начин на кој зборовите понекогаш не можат. Таа, исто така ѝ дава на публиката увид во позитивните промени што ги создавате.

9. Скришно ѕиркање: Задевање на нов производ или претстојниот настан

Видео на Инстаграм закачка за нов производ или претстоен настан

Алис Бризланд е личноста зад неа Дизајн на Алис Бризланд. Таа е уметник, илустратор и дизајнер на печатење, а нејзиниот извор на Инстаграм е полн со прекрасни фотографии на Инстаграм.

Еден од нејзините последни објави дава а мал поглед на она што ќе дојде во 2024 година, во нејзиниот случај нови дизајни на картички и креативен календар за 2024 година полн со нејзините најдобри илустрации.

Луѓето сакаат малку исчекување, нели? Не се работи само за прикажување, туку и за градење возбуда, поттикнување љубопитност и создавање зуи. Скришно ѕиркање е виртуелно намигнување кое вели: „Еј, има нешто кул што доаѓа на патот и ти си првиот што знае“.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Додава низа мистерија, го одржува динамичното известување на луѓето и ја претвора вашата публика во желни инсајдери, подготвени да скокаат кога ќе се случи големото откритие. Во примерот погоре, Алис нежно ја задева својата публика со нејзините нови дизајни на картички и ги поттикнува луѓето да се претплатат на нејзината мејлинг листа за да дознаат повеќе.

10. Одраз на мисијата и вредностите на вашиот бизнис

Објави со прикажување на вредностите на вашиот сопствен бренд

Шарон е тапацир кој го трансформира мебелот со прекрасни ткаенини. Наидовме на нејзиниот Инстаграм профил, vintique_тапацир, каде што ние најде објава во која таа зборува за нејзината мисија и основните вредности, со кои се согласуваме од се срце.

Споделувањето на вредностите или мисијата на вашиот бизнис на Инстаграм е како да ги ставите вашите карти на маса. Тоа е декларација за тоа кој го надминувате вашите производи и услуги.

Всушност, тоа е ракување со вашите следбеници, велејќи: „Ова е она што ни е важно, тоа е она што не тера да штиклираме“, што додава длабочина на вашиот бренд.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Изразувањето на вашите вредности на Инстаграм создава чувство на доверба, бидејќи не се работи само за прикажување на полиран имиџ, туку за тоа да се биде реален и транспарентен. Овој тековен дијалог создава наратив кој резонира, претворајќи ги пасивните лизгачи во ангажирани членови на заедницата кои ја споделуваат вашата визија и мисија.

11. Содржина генерирана од корисници: Споделување фотографии на среќни клиенти

Споделување на UGC на вашата публика на Инстаграм

Bits_n_bonnets— мала бутик продавница во НЗ која дизајнира и продава хауба за коњи — држете го — има многу специфична целна публика: сопственици на коњи. Овие луѓе сакаат да ги гледаат и да ги покажат своите коњи носејќи ги овие капи, па брендот одлучи да профитира од тоа.

Во суштина, продавницата споделува фотографии од коњи носејќи ги своите стилски хауба на нивните канали на социјалните медиуми, првенствено Instagram. Самите клиенти ги креираат овие фотографии и со задоволство ги споделуваат со брендот. Дали има подобра потврда за квалитетот на брендот?

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Овој тип на UGC не е само популарен, туку и многу ефикасен. Тоа ефикасно ви помага да ги претворите вашите клиенти во ѕвезди на вашето шоу. Споделувањето на нивните фотографии додава автентичност и гради чувство на заедница. Таа вели: „Еј, вие не сте само клиенти. Ти си дел од нашата приказна и ние те цениме!“

Забелешка: Мора да научите како повторно да објавувате на Инстаграм ако планирате повторно да ја користите содржината создадена од вашите обожаватели.

12. Ден во животот: Ден на вашата деловна локација

Следно, да го разгледаме овој пример од thelanway. Таа е плетенка со седиште во Атланта која нуди не само услуги за плетење, туку и часови и консултации.

Причината поради која сме жестоки за оваа објава на Инстаграм е затоа што им дава на следбениците пропусница за целосен пристап. Тоа не е само ѕиркање зад завесата, тоа е отворена покана за нивната секојдневна гужва. На тој начин, клиентите знаат што да очекуваат кога ќе го посетат нејзиното деловно место.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Споделувањето на типична работа го хуманизира вашиот бренд и става лик на вашите производи и услуги. Сè на сè, тој е поврзан бидејќи ги прикажува луѓето и страста што го водат вашиот бизнис. Од утринските ритуали на кафе до победите на крајот на денот, додава личен допир, правејќи ве повеќе од обичен бизнис: ве прикажува како вистински приземен тим.

13. Експертски совети: Споделување на увиди или совети од индустријата

BELLAMI Професионалец за коса е еден од најпрепознатливите брендови за продолжување на косата во светот и имаат тим за социјален маркетинг кој го знае нивниот бизнис!

На пример, за да ја зголемат довербата во нивниот бренд, тие избраа да ја покажат својата експертиза преку едукативни видеа кои прикажуваат стручни совети и упатства. Во ова видео објавено на Инстаграм, тимот им покажува на своите следбеници како да применат скриена мониста за инсталација.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Бесплатно делат златни грутки на мудрост. Не многу брендови го прават тоа, и ако скокнете во овој тренд воз, сигурно ќе го зголемите вашето следење наскоро. Плус, ќе го позиционирате вашиот бренд како авторитет во вашата ниша. Тоа е навистина победничка ситуација: вашите следбеници ќе добијат корисни совети, а вие ќе ја зајакнете вашата репутација.

14. Најчесто поставувани прашања за клиентите: Одговарање на прашања на клиентите

Едукативен пост на Инстаграм кој одговара на ЧПП на клиентите

Молекул воздух создава фантастични прочистувачи кои ги уништуваат штетните честички и го одржуваат вашиот воздух чист. Сепак, таквата напредна технологија често ги загрозува редовните клиенти, па брендот редовно одговара на ЧПП на нивните клиенти на нивниот Инстаграм профил.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Со одговарање на вообичаени прашања, им покажувате на вашите клиенти дека сте приспособени на нивните потреби: додава слој на грижа за клиентите на вашето онлајн присуство, што им олеснува на вашите следбеници да ги добијат информациите што им се потребни. Ништо не кажува подобро „Ви го зедовме грбот, 24/7 - прашајте, и ги добивме одговорите!“ како однапред да одговарате на ЧПП.

15. Промовирање на понуди со ограничено време

Сега, ајде да провериме зошто од овој следен пример Наталија Бонер- талентиран уметник - ни го привлече вниманието. Пред сè, таа го прави сето тоа: ватирање, пишување, предавање и многу повеќе! Второ, таа нуди образовни услуги за малку или ништо за да ја научи јавноста како да го прави тоа како неа!

Така, кога ќе објави за нејзината најголема продажба годинава, нејзините следбеници веднаш се возбудуваат! Тоа е она што го прикажува една од нејзините последни објави: пристап до нејзината PNQ академија и разни ексклузивни видеа наменети да ги научат гледачите на напредни вештини за ватење. Сепак, таа исто така ја заклучува понудата зад временско ограничување за да ја направи попривлечна за нејзините клиенти од страв да не ја пропушти.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Овој пост е еден вид виртуелна покана за забава чувствителна на време. Понудите со ограничено време создаваат чувство на итност, поттикнувајќи ги вашите следбеници да преземат акција. Без разлика дали станува збор за попуст, ексклузивен производ или флеш распродажба, тој додава возбудлив елемент на нивниот свиток. Исто така, го зајакнува ангажманот и поттикнува импулсно купување.

16. Мотивациски понеделник: Започнете ја неделата со позитивни вибрации

Објавувајте фотографии со мотивациони пораки за вашите следбеници

Следниот пост што ќе го разгледаме е мотивациска содржина објавена од Свеќи и подароци на Хемингвеј Лејн. Овој бренд создава производи кои им овозможуваат на неговите купувачи да се релаксираат, да се релаксираат и да уживаат во својот живот, па нивните објави се на иста линија за ширење на радост и добри вибрации.

Како сопственик на мал бизнис - и човечко суштество - таа, исто така, знае дека понекогаш на сите ни треба малку тапкање по грбот или малку вибрации за поддршка. Нејзиниот пост е одличен пример за тоа како бизнисот може да се хуманизира и да се поврзе на подлабоко ниво со луѓето.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Мотивационите објави како овие се како споделување виртуелна шолја кафе и висока петка со вашите следбеници. Објавата на Ејми не е само за мотивација, туку е пријателски потсетник дека сите сме во ова заедно. Тоа додава доза на позитивност во нејзината храна, поставувајќи добра атмосфера за неделата што следи. Тоа е само одличен начин да и каже на публиката „Можеме заедно да се справиме со неделата!“

17. Успешни приказни: Споделување сведоштва или студии на случај

Означување пријатели и следбеници на Инстаграм за да ги прикажат нивните успешни приказни

Мојот капетан е бренд за деловна анализа, дигитален маркетинг, пишување содржини и дизајн на UX/UI што ги трансформира кариерите секој ден. Таквата компанија се потпира на препораките на клиентите за да го прикаже квалитетот што го нудат на своите потенцијални клиенти.

Тоа е тип на пример ќе ви покажеме овде: студија на случај на Соумаво, еден од нивните апликанти, кој решил да ја продолжи својата страст да стане ко-основач на финансиска едукативна компанија со помош на MyCaptain. Објавата ги прикажува сите чекори од неговото патување.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Тоа дава цврст доказ дека производот работи. Но, тука е работата, со споделување на успешна приказна за еден од нивните студенти, тие не го тераат својот рог, туку ги претставуваат своите задоволни клиенти како вистински херои. Споделувањето на нивните сведоштва или студии на случај додава слој на автентичност, покажувајќи дека она што го нудат има позитивно влијание.

18. Ангажман на заедницата: учество или домаќин на локални настани

Објава што добива поголем ангажман од вашата заедница со прикажување на учеството на публиката

Селата е компанија за недвижнини лоцирана во Флорида со мисија да ја создаде најдобрата пензионерска заедница во САД За да ги покаже придобивките од таквата заедница, The Villages редовно организира работилници и локални настани за потенцијалните клиенти.

Тоа е главната тема на една од нивните понови објави, тие организираа празничен настан за време на кој посетителите можеа да слушаат добра музика, да освојат награди, да земаат грицки и пијалоци, да се фотографираат со Дедо Мраз и Гринч и многу повеќе, а нивната објава ги вклучуваше сите детали.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Овде не се работи само за бизнис, туку за да се биде дел од локалната таписерија. Нивната забава со пижами со диџеј е толку симпатична и покана, што би сакале да можеме да присуствуваме. Ова е она што значи да се биде вклучен во заедницата. И споделувањето на таа вклученост или хостирањето настани додава цртичка на духот на заедницата во вашиот извор.

19. Објави „Ви благодарам“: Изразување благодарност до вашите клиенти

Џули Феи-Фан Балцер раководи со Страница на Инстаграм Balzer Designs, на кој го покажува својот уметнички талент и ги нуди своите услуги за графика, сликарство и колаж.

Причината поради која ја избравме нејзината објава е затоа што таа е добредојдена и топла благодарност за сите купувања што нејзините следбеници ги направија во текот на годината. Нема подобар начин да се каже „благодарам“ отколку со видео во кое се прикажува сета добра работа што сте ја направиле за вашите лојални клиенти.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Изразувањето благодарност додава личен допир на вашиот довод. Тоа е начин да се каже: „Еј, вие не сте само трансакции; вие сте столбот на она што го правиме и ние сме навистина благодарни за секој од вас“. Ако сакате да испратите дигитален еквивалент на топла, искрена прегратка, следете ги чекорите на Џули и споделете објава за благодарност на клиентите.

20. Прослава на пресвртница: Комеморирање на вашите деловни достигнувања

Алекс Катони е претприемач и основач на Copy Posse, училиште за пишувачи и маркетери. Нејзината мисија е да ги обучи апликантите да обезбедат висококвалитетна, модерна и волшебна копија.

Причината поради која ја избравме нејзината објава е тоа што не можевме да одолееме на енергичната атмосфера што ја зрачи. Тоа е како да прави забава и ги поканува своите следбеници да се придружат во забавата. На овој начин, не се работи само за Алекс и Пос, туку за заеднички победнички круг.

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Прославувањето на пресвртниците е начин да се каже: „Погледнете колку далеку стигнавме, а вие сте дел од ова патување! Додава малку носталгија, го зајакнува наративот на вашето патување и прави вашиот бизнис да се чувствува како достигнување на заедницата. Плус, тоа е можност да им изразите благодарност на вашите поддржувачи и да ги задржите позитивните вибрации.

21. Направете загатка: ангажирајте ги вашите клиенти на забавен начин

Последно, но не и најмалку важно, ајде да провериме Каспер— бренд за шопинг и малопродажба што нуди различни производи за кревет, душек и спиење. Па, тие често ги ангажираат своите обожаватели преку загатки објавени на нивниот извор на Инстаграм.

Овој пост, на пример, содржи три посебни слики со визуелни знаци кои се преведуваат во еден последен термин поврзан со нивниот бизнис. Можете ли да го решите?

Што ни се допаѓа во врска со тоа: Па, овој вид на објава и помага на публиката да паузира и да земе воздух. На крајот на краиштата, сите ние треба да се одмориме од нашите зафатени животи сега и тогаш. Во спротивно, изгоруваме! Покрај тоа, овој пост промовира релаксација бидејќи ги вклучува вашите вештини за критичко размислување. Плус, слатките графики, анимации и звуци многу помагаат кон таа цел.

Заклучок: Креативните објави на Инстаграм го поттикнуваат вашиот бизнис!

Се надеваме дека фантастичните приказни на Инстаграм и идеите за објавување што ги најдовте во оваа објава на блог ќе ви помогнат да ја прилагодите вашата стратегија за социјалните медиуми за да понудите повеќе уникатна содржина. На крајот на краиштата, штом ќе закажете објави на Инстаграм што споделуваат содржини генерирани од корисниците, ќе ги видите придобивките речиси веднаш.

На крајот на денот, клучот за успешен маркетинг на Инстаграм лежи во автентичноста и креативноста, затоа не плашете се да експериментирате со сè, од објавување објава во рингишпил за вашата историја до нудење содржина зад сцената од вашите производи и услуги. .

На тој начин, ќе изградите посилна врска со вашата публика, ќе го подобрите наративот на вашиот бренд, ќе поттикнете значаен ангажман и ќе гледате како вашето присуство цвета!

Алатка за закажување на Инстаграм

Вашата нова алатка за бесплатно објавување и закажување објави на Инстаграм

Најчесто поставувани прашања

Кои се некои идеи за објавување на Инстаграм?

Размислете за споделување на содржината зад сцената за да дадете личен допир или повторно објавување на содржина генерирана од корисниците за да ја вклучите вашата заедница. Образовните објави, инспиративните цитати и висококвалитетната фотографија се исто така одлични. Истакнувањето на производите, хостирањето анкети и одговарањето на сезонските трендови може да ја одржи вашата содржина свежа и привлечна.

Кои објави се најдобри за Инстаграм?

Најуспешните објави на Инстаграм обично содржат висококвалитетни визуелни слики и автентична содржина што се поврзува со публиката. Интерактивните елементи како анкети и аспекти на раскажување приказни можат многу да го зголемат ангажманот. Одржувањето конзистентна тема или естетика во вашите објави, исто така, може да помогне во градењето на препознатлив идентитет на брендот на платформата.

Што прави добар IG пост?

Добрата објава на Инстаграм комбинира впечатлива визуелност со содржина што одекнува. Треба да биде ангажиран, или преку интерактивни елементи или привлечно раскажување приказни и треба да одразува конзистентен стил или тема за да го зајакне вашето целокупно присуство на брендот на платформата.


Објавено од Душко Талевски

Уредувач на содржини со долгогодишно искуство во помагањето на сопствениците на мали бизниси да разберат како да го создадат своето онлајн присуство, да градат веб-страници и да пишуваат корисни објави на блогови.